اخبار اقتصادی-دشمنی آمریکا با ایران دیگر بر دوست و دشمن پوشیده نیست، یکی از انواع ابزارهایی که آمریکایی ها در اختیار دارند و با  آن سعی در تحریم های بیشتر جمهوری اسلامی دارند موضوع دلار در مبادلات و تحریم های بانکی است و این در حالی است که رخی نمایندگان مجلس در طرحی هیات رییسه مجلس به دنبال حذف دلار از مبادلات تجاری کشور بودند.

به گزارش افکارنیوز،  طرحی که پس از چند ماه تقریبا مسکوت مانده و نتیجه قابل توجهی نداشته است.

عین الله شریف پور؛ نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص پیمان های پولی دو جانبه و چندجانبه گفت: انعقاد پیمان های پولی دوجانبه و چندجانبه می تواند به سلطه دلار در عرصه اقتصادی پایان دهد.

وی گفت: برای حذف سلطه دلار، بایستی کشورها از واحدهای پولی خود برای انجام معاملات و مراودات اقتصادی استفاده کنند که با تقویت این روش می توان نقش دلار را در عرصه اقتصادی تضعیف کرد تا دیگر آمریکا نتواند از این طریق کشورها را تحت فشار اقتصادی قرار دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص تعیین تکلیف وضعیت این پیمان ها گفت: در این خصوص نباید نگاهمان جزیره ای باشد با توجه به مشکلات اقتصادی که در کشور و روابطمان به وجود آمده، نیاز این است که تصمیمات منطقی و به موقع گرفته شود.

شریف پور عنوان کرد:به همان اندازه که دولت برای انجام معاهدات  اقتصادی خود در دنیا و به ویژه با ۱۵ همسایه خود  مصمم است مجلس نیز پیگیر این موضوع است.

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز درباره برقراری ارتباط بانکی میان ایران و روسیه بدون سوئیفت که در قالب پیمان های پولی دو جانبه  قرار می گیرد معتقد است که پیمان‌های دوجانبه خاص شرایط تحریم است چراکه دنیا در قالب سوئیفت و پیمان‌های چندجانبه مناسبات خود را پیش می‌برد.اگرچه برقراری ارتباط بانکی میان ایران و روسیه بدون سوئیفت روش امنی است اما باید مقتضیات و منافع ملی کشور را مدنظر قرار داد تا منجر به سوءاستفاده کشورِ مقابل نشود

وی درباره روابط پولی میان ایران و روسیه گفت: اگرچه برقراری ارتباط بانکی میان ایران و روسیه بدون سوئیفت روش امنی است اما باید مقتضیات و منافع ملی کشور را مدنظر قرار داد تا منجر به سوءاستفاده کشورِ مقابل نشود.

محمدرضا پور ابراهیمی از دیگر نمایندگان مجلس نیز  درباره برقراری ارتباط بانکی میان ایران و روسیه بدون سوئیفت، گفت: همکاری مشترک ایران، روسیه طی سال‌های اخیر در حوزه های نظامی، امنیتی و منطقه‌ای ظرفیتی ایجاد کرد که بتوان در موضوعات اقتصادی نیز از این فرصت استفاده کرد.

وی افزود: ویژگی‌های مشترکی که ایران و روسیه در اثر اقدامات تحریمی آمریکا دارند، طبیعتا امکان همکاری بیشتر برای ایجاد ارتباط بانکی جایگزین سوئیفت را افزایش می‌دهد.

وی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین محورهای همکاری ایران و روسیه، راه‌اندازی سامانه ای به منظور نقل و انتقال اطلاعات در مباحث بانکی است که این سامانه تحت عنوان پیام رسان مشترک تعریف می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: در دنیا پیام رسان مشترکی تحت عنوان سوئیفت وجود دارد که در آن مجموعه‌ای از نظام‌ بانکی کشورها به یکدیگر متصل هستند و بستر نقل و انتقال اطلاعات و تبادلات بانکی در آن فراهم است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دلیل اعمال نفوذ آمریکا طی سال های اخیر در حوزه تصمیمات مرتبط با سوئیفت، از سال 2017 ایجاد کانال جایگزین سوئیفت در دستورکار روسیه قرار گرفت تا بتوان از این طریق از سلطه آمریکا بر مبادلات تجاری کاست.

وی تصریح کرد: براساس آخرین اخبار بانک مرکزی، علیرغم اینکه آمریکا تهدیدات خود مبنی بر بیرون کردن روسیه از سوئیفت را عملی نکرده اما روسیه به دنبال همکاری مشترک با سایر کشورها در راستای راه‌اندازی پیام رسان جایگزین سوئیفت است.

پورابراهیمی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 90 بانک در پیام رسانی که توسط روسیه طراحی شده عضویت دارند، تصریح کرد: ایران باید مکانیزم‌های فنی جدید موردنیاز برای متصل شدن به پیام رسان جایگزین سوئیفت را راه اندازی کند، از آنجایی که بانک مرکزی از قبل برای پیوستن به این پیام رسان اعلام آمادگی کرده امکان این اتصال به راحتی وجود دارد.

رویکرد پیام رسان جایگزین و ارزهای جایگزین و نحوه مبادلات اقتصادی از طریق پیمان‌های پولی دوجانبه و چند جانبه سیطره دلار از اقتصاد منطقه‌ای را کاهش می‌دهد

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: با تمهیداتی که در حوزه فنی و تخصصی در این بخش عملیاتی می‌شود، پیام رسان جایگزین سوئیفت راه اندازی و مراودات بانکی میان ایران، روسیه و ترکیه در بستر جدیدی عملیاتی خواهد شد.