به گزارش افکارنیوز،

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رونمایی از سامانه اموال مازاد بانک ها دولتی و خصوصی, اظهار کرد:‌  افتتاح سامانه اموال مازاد بانک ها به دلیل آزادسازی دارایی های منجمد این اماکن و رونق تولید در بخش های مختلف کشور به شدت حائز اهمیت است.

اخبار اقتصادی- او ادامه داد: علت افزایش اموال منجمد بانک ها , امین بودن بانک ها در قبال سپرده گذاران و حفظ بیت المال است. یعنی سپرده گذاران معتقدند بانک ها باید در حفظ و نگهداری دارایی آن ها نهایت تلاش خود را انجام دهد.

دژپسند توضیح داد: جریان ارائه و اخذ تسهیلات بسیار پیچیده است و از طرفی بانک ها موظف به ارایه تسهیلات و از طرفی تولید نیازمند اخذ این منابع مالی است اما از طرفی وجود اختلال هر ۲ قشر را دچار مکل می کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ابراز کرد: سپرده گذاران از طرفی نیازمند تبدیل منابع مالی به یک جریان مولد هستند و از طرفی تولید کننده همواره نیازمند تسهیلات در جریان هستند و بانک ها در این بین میان این ۲ مسئولیت دچار ایهام می شوند.
او ادامه داد: بانک ها در تلاشند تا به تملیک دارایی ها متوسل نشوند, چرا که به نفع آن هاست که این منابع به جریان زاینده منابع مالی منتج شوند.
این موضوع که بانک ها کاری می کنند که دارایی ها را تملیک کنند به هیچ وجه صحت ندارد.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: مطالبات معوق به بانک ها نگران کننده است. نقش بانک ها مدارا و هشدار و در نهایت تملیک دارایی های در دست است. برنامه ای که امروز ترتیب داده شده است آزادسازی بخش تملیکی بانک هاست.
 
دژپسند از تلاش بانک ها برای دوری از شرکت داری خبر داد و گفت: تاکنون ۷ هزار میلیارد تومان از دارایی های مازاد بانک ها دولتی واگذار شده است که از این میان ۴ هزار میلیارد تومان آن مربوط به واگذاری سهام و بنگاه ها و ۳ هزار میلیارد تومان آن مربوط به اموال تملیکی است.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: با همکاری بورس افراد می توانند با ورود به سامانه اموال مازاد بانک ها وارد اتاق شیشه ای شده و علاوه بر خریداری املاک به حوزه خرید مدیریت نیز ورود کنند. قابل ذکر است که حتی ریالی از منابع حاصل از فروش اموال مازاد بانک ها به خانه کشور واریز نمی شود چرا که باید این رقم به چرخه اقتصادی وارد شود.
 
او بیان کرد: هم اکنون ۱۷ هزار میلیارد تومان در این سامانه مقرر شده است تا به فروش برسد و امیدواریم این روند به خوبی شکل گیرد.