سکه: از خاصیت نقدشوندگی بسیار بالاتری برخوردار است، و میتوان آنرا در هر زمان و موقعیتی به فروش رساند و کسب درامد کرد.با توجه به نقش با اهمیت سکه به عنوان کالایی سرمایهای، بانکها نیز بخشی از سرمایهها و نقدینگی خود را به سکه به عنوان پشتوانهٔ پولی و سرمایهٔ مطمئن تبدیل میکنند.

سرمایه: عبارتست از حق یا علاقه صاحبان یک موسسه نسبت به دارایی موسسه مذکور. پس از پرداخت تمام بدهی‌ها و تعهدات یک موسسه آنچه از دارایی باقی می ماند متعلق به صاحب یا صاحبان موسسه است که درامد به حساب می اید. به طور کل سرمایه از دو طریق افزایش میابد، سرمایه گذاری شخصی، سود حاصل از عملیات موسسه

سهم: قطعه‌ای از سرمایه و درامد یک شرکت است. هر سهم، نشان‌دهنده یا نمایندهٔ کوچکترین واحد مالکیت در یک شرکت یا کارخانه است. دارندهٔ هر سهم یا سهامدار، به همان نسبتی که سهام در اختیار دارد، در مالکیت شرکت یا بنگاه تولیدی شریک است.

سود: برابر با تفاوت درآمد و هزینه است. سود به دو دسته سودکوتاه مدّت و سود بلندمدّت تقسیم می‌شود. سود با درآمد رابطهٔ مستقیم و با زیان، رابطهٔ معکوس دارد.

سوخت: ماده‌ای است که در اثر تغییرات(معمولاً شیمیائی) تولید انرژی مفید می‌کند که بعداً می‌تواند تبدیل به انرژی مکانیکی شود. این تغییرات معمولاً با سوختن(یعنی ترکیب با اکسیژن) همراه است که بعد از سوخت تبدیل میشود به مواد ارزشمندی که درآمد همراه خود دارد.

سوئیفت: انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین‌المللی است که از حروف اول عبارت " The Society For Worldwide Interbank Financial Telecopmmunication” مشتق شده است و مرکز آن در کشور بلژیک است و به صورت مؤسسه و به شکل تعاونی فعالیت می‌کند. چهار سال طول کشید تا مراحل قانونی تأسیس سوئیفت، خرید تجهیزات و نصب و راه‌اندازی انجام بگیرد که در نهایت سوئیفت در نهم ماه می سال ۱۹۷۷ با عضویت ۵۱۸ بانک از ۲۳ کشور با ارسال پنج هزار پیام در اولین روز راه‌اندازی شد. در شروع راه‌اندازی پیش‌بینی می‌شد حداکثر روزانه ۳۰۰ هزار پیام از طریق این شبکه ارسال شود(هر ۳۲۵ کاراکتر یک پیام سوئیفت را تشکیل می‌دهد)، ولی امروز بعد از گذشت چند دهه می‌بینیم که تعدد پیام‌ها با سرعت بالایی در حال افزایش است.

سلف:معامله سلف عبارت است از پيش خريد نقدي محصولات واحدهاي توليدي به قيمت معين ،بر اين اساس يكي از روشهايي كه به منظور تامين قسمتي از سرمايه درگردش واحدهاي توليدي بكار گرفته مي شود ( اعم از اينكه مالكيت آنها متعلق به شخص حقيقي يا حقوقي باشد) پيش خريد نقدي محصولات آنها است که باعث درامد است.