به گزارش افکارنیوز به نفل از واحد مرکزي خبر ، معاون ماليات بر ارزش افزوده سازمان امور مالياتي با اشاره به مصادف شدن مهلت ارائه اظهارنامه هاي ماليات بر ارزش افزوده عملکرد زمستان نود با تعطيلات نوروز گفت : براي رفاه مشمولان اجراي اين قانون مهلت ارائه اظهارنامه ها۱۶ روز تمديد شده است .

محمد قاسم پناهی با تاکید بر اینکه این مدت تمدید نخواهد شد به تجربه سالهای گذشته اشاره کرد و افزود: مودیان، اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده را به روزهای پایانی موکول نکنند که در این صورت با تراکم مراجعات و مشکلات ناشی از ان مواجه خواهند شد.

وی گفت: خوشبختانه بیش از ۹۹ درصد اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده به صورت الکترونیکی دریافت می شود و مشمولان می توانند از منزل یا محل کاراظهارنامه های خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

پناهی در عین حال افزود: چنانچه مودیانی باشند که به هر علت نتوانند به صورت الکترونیکی اظهار نامه های خود را ارسال کنند پنجاه مرکز خدمات مودیان اماده تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیات برارزش افزوده انان است.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی درباره نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال جدید اظهارداشت: به موجب قانون برنامه پنجم توسعه هر سال یک درصد به نرخ مالیات بر ارزش افزوده اضافه خواهد شد بر این اساس نرخ مالیات برارزش افزوده در سال ۱۳۹۱ پنج درصد است و مودیان مشمول این قانون باید از اول فروردین سال جدید در صورتحساب فروش کالا یا خدمات نرخ جدید را اعمال کنند.

پناهی با اشاره به اینکه مالیات بر ارزش افزوده به دو قسمت مالیات و عوارض تقسیم می شود افزود: ۲.۹ درصد از پنج درصد به عنوان مالیات برارزش افزوده پس از وصول به خزانه واریز می شود و ۲.۱ درصد نیز به عنوان عوارض به حساب شهرداریها و دهیاریها واریز خواهد شد.
دوره هاي ارائه اظهارنامه هاي ماليات بر ارزش افزوده سه ماهه است و بر اساس ضوابط موديان مشمول اين ماليات تا ۱۵ روز پس از پايان هر فصل مهلت دارند اظهارنامه هاي ماليات بر ارزش افزوده فصل قبل را به سازمان امور مالياتي ارائه کنند .