به گزارش افکار نیوز ؛شامگاه ۶ فروردین ماه دولت در اقدامی ناگهانی با واریز ۲۸ هزار تومان مابه التفاوت فاز اول و دوم یارانهها را به ازای هر ایرانی به حساب سرپرست خانوار، گام اول برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها را برداشت.

بر این اساس در فاز دوم اجرای این طرح اقتصادی پیش بینی می شود حداقل قیمت حامل‌های مختلف انرژی همچون بنزین، گازوئیل، برق، گاز طبیعی و آب بین ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش یابد.

در این بین افزایش قیمت بنزین به عنوان یکی از استراتژیک‌ترین کالاهای اقتصادی که حتی از آن به عنوان دماسنج اقتصاد کشور یاد می کنند بیش از سایر گزینه‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

سال گذشته متوسط مصرف روزانه بنزین ایران حدود ۶۰ میلیون لیتر در روز بود که در مقایسه با سال ۱۳۸۹ مصرف این فرآورده نفتی حدود سه درصد کاهش یافته است با این وجود در روزهای پایانی اسفند ماه ۱۳۹۰ رکوردهای جدیدی برای مصرف بنزین کشور ثبت شده است.

آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی حاکی از ان است که با وجود عدم اختصاص سهمیه ویژه بنزین نوروزی، در روز ۲۹ اسفند ۱۳۹۰ رکورد مصرف روزانه ۹۰ میلیون و ۹۴۰ هزار لیتر بنزین در کشور ثبت شده است.

از سوی دیگر در ماه پایانی سال ۱۳۹۰، در مجموع حدود یک میلیارد و ۸۷۴ میلیون لیتر بنزین مصرف شد این در حالی است که میانگین مصرف بنزین در اسفند ماه ۶۴.۴ میلیون لیتر در روز بود که در مقایسه با میانگین مصرف ۵۷ میلیون لیتری مدت مشابه سال ۸۹ از رشد ۱۱.۵ درصدی مصرف بنزین در اسفند ۹۰ حکایت می‌کند.

بازگشایی پرونده بنزین ۱۰۰۰ تومانی در دولت

خبرگزاری مهر برای نخستین بار سال گذشته از آغاز برنامه ریزی و مطالعات گسترده کارشناسی دولت برای افزایش ۲۰ درصدی قیمت بنزین و احتمال عرضه این محصول نفتی با قیمت ۱۰۰۰ تومان خبر داده بود.

پیگیری‌های خبرنگار مهر از ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور نشان می‌دهد که با برگزاری جلسات متعدد در شرایط فعلی ۲ سناریو حذف نظام سهمیه بندی و عرضه بنزین تک نرخی و یا حفظ شرایط موجود با احتساب افزایش قیمت بنزین نیمه یارانه‌ای و آزاد در دستور کار دولت قرار گرفته است.

محمد رویانیان در گفتگو با مهر با بیان اینکه تاکنون هیچ سناریویی برای تعیین قیمت و یا نحوه عرضه بنزین در فاز دوم هدفمندی نهایی و قطعی نشده است، گفت: عرضه بنزین تک نرخی را هم می‌توان یکی از گزینه‌های بنزینی دولت در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نام برد.

این عضو کابینه دولت با اعلام اینکه افزایش قیمت بنزین در سال ۱۳۹۱ قطعی است، تصریح کرد: اما تاکنون درباره میزان افزایش بهای این حامل انرژی توافقی حاصل نشده است.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در پاسخ به این سوال مهر که دولت برای سال ۹۱ افزایش ۲۰ یا ۴۰درصدی قیمت بنزین را در دستور کار قرار داده است، بیان کرد: افزایش ۲۰ درصدی قیمت بنزین هم یکی از سناریوها است اما این احتمال هم وجود دارد که به جای افزایش قیمت بنزین، بهای کل سبد انرژی کشور افزایش یابد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه مطابق با قانون هدفمندی یارانه ها باید بهای حاملهای انرژی در یک برنامه پنج ساله واقعی شود، اظهار داشت: در حال حاضر جلسات مکرری بین رئیس جمهوری برخی از وزیران اقتصادی دولت برای تعیین قیمت بنزین در حال انجام است.

سناریوهای مختلف قیمتی بنزین دولت

پس از اجرای فاز نخست قانون هدفمندی یارانه‌ها، بنزین معمولی یارانه‌ای ۴۰۰ تومان، بنزین معمولی آزاد ۷۰۰ تومان، بنزین سوپر نیمه یارانه‌ی ۵۰۰ تومان و بنزین سوپر آزاد ۸۰۰ تومان در سطح جایگاه‌های کشور عرضه شده است.

با این وجود در سال ۱۳۹۰ دولت هیچ گونه افزایشی در قیمت بنزین اعمال نکرد و این در حالی است که مطابق با مجوز مجلس شورای اسلامی، دولت دهم از این اختیار برخوردار بوده که سالانه بهای این فرآورده نفتی را ۲۰ درصد افزایش دهد.

بر این اساس در شرایط فعلی سناریوی افزایش ۴۰ درصدی قیمت بنزین(مجوز مجلس برای افزایش بنزین در سال ۹۰ و ۹۱) بیش از گزینه افزایش ۲۰ درصدی این حامل انرژی در سطح دولت مطرح است.

قیمت احتمالی بنزین در صورت ادامه نظام سهمیه‌بندی در فاز دوم هدفمندی نوع بنزین قیمت فعلی افزایش ۲۰ درصدی افزایش ۴۰ درصدی
بنزین نیمه یارانه‌ای معمولی ۴۰۰ تومان ۴۸۰ تومان ۵۶۰ تومان
بنزین نیمه یارانه‌ای سوپو ۵۰۰ تومان ۶۰۰ تومان ۷۰۰ تومان
بنزین آزاد معمولی ۷۰۰ تومان ۸۴۰ تومان ۹۸۰ تومان
بنزین آزاد سوپر ۸۰۰ تومان ۹۶۰ تومان ۱۱۲۰ تومان
اسفند ماه سال گذشته هم برخی از جایگاهداران سوخت کشور از دریافت نامهای از وزارت نفت به منظور آماده باش برای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین در روزهای پایانی فروردین ۹۱ خبر داده بودند که این موضوع توسط مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردههای نفتی تکذیب شد.