به گزارش افکارنیوز، عده ای از مشاوران املاک فعال در مناطق مختلف تهران به دنیای اقتصاد اظهار کردند: این روزها اگر متقاضیان در بازار پیش فروش، واحدهایی با قیمت ارزنده پیدا کنند برای پیش خرید اقدام میکنند.

به نقل از یکی از فعالان بازار مسکن در منطقه نیاوران، قیمت زمین در دی و بهمن ماه سال گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش یافت و اکنون نزدیک به ۴۰ درصد از فروشنده‌ها قیمت‌های واقعی برای پیش فروش املاک‌شان تعیین می‌کنند ولی بسیاری از مالکان قیمت‌های کاذب به بازار عرضه اعلام می‌کنند.

وی در ادامه افزود: معمولا پرداخت اولین قسط در معامله پیش فروش به مرحله ساخت مربوط می‌شود؛ زیرا هرچه ساخت و ساز پیشرفت کرده باشد بر همان مبنا هم اولین مبلغ پرداختی تعیین می‌شود اما با این حال بسیاری از فروشنده‌ها سعی می‌کنند حداقل درصد؛ یعنی نیمی ‌از قیمت کل معامله را در همان ابتدای قرارداد دریافت کنند.

از سوی دیگر مشاور املاکی در پاسداران از افزایش ۳۰۰ هزار تومانی قیمت هر متر مربع واحدهای پیش فروش شده خبر داد و گفت: اگر قیمت فروش واحدهای مسکونی آماده تحویل همزمان با قیمت فروش واحدهای پیش فروش افزایش یابد همچنان اغلب متقاضیان ترجیح می‌دهند از بازار مسکن پیش خرید کنند؛ چراکه قدرت مالی خریداران در مقایسه با سال قبل رشد چندانی نکرده است و آنها مجبورند به صورت قلکی واحد موردنظر خود را خرید کنند.

در محله ولنجک نرسیده به خیابان پانزدهم، یک واحد ۱۸۰ متری با کلیه امکانات رفاهی و تفریحی متری ۶ میلیون تومان برای پیش فروش تعیین شده است. این واحد فروشی در یک آپارتمان ۱۳ طبقه‌ای ۴ واحدی واقع شد و در مرحله گچ‌کاری است و یازده ماه آینده زمانی است که برای تحویل واحد به خریدار از سوی مالک وعده داده شده است.

همچنین واحدی به متراژ ۱۳۸ متر مربع واقع در بلوار دریا در شهرک غرب با شرایط پیش فروش به بازار عرضه شده و سازه تا مرحله اتمام سفت کاری پیش رفته است و ۵ماه از زمان ساخت آن باقی مانده است. قیمت پیشنهادی هر متر مربع این واحد ۱۳۸ متری ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده است.