به گزارش افکارنیوز به نقل از جام نیوز، درحالی که قیمت هراونس طلا روز گذشته در بازار جهانی به ۱۶۴۴دلار رسید، نرخ سکه بهار آزادی با کاهش ۲۲هزارتومانی به ۷۲۰ هزار تومان رسید .
از آنجایی که قیمت سکه در ایران با توجه به قیمت جهانی اونس طلا و همچنین قیمت دلار در بازار ایران تعیین می‌شود، کارشناسان کاهش قیمت دلار در بازار آزاد داخلی و نزدیک شدن به زمان تحویل سکه‌های پیش فروش شده را درکاهش قیمت سکه مؤثر عنوان کردند‌.
به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر روز گذشته هر دلار ضمن کاهش ۳۰ تومانی نسبت به روز ماقبل با قیمت ۱۸۷۰ تومان به فروش‌‌رسید که این امر خود درکاهش قیمت سکه و طلا بسیار مؤثر واقع شد چرا که درروز‌های ماقبل قیمت هردلار درمحدوه ۱۹۰۰تومان قرار داشت.
محمد کشتی‌آرای اظهارکرد: نرخ سکه بهار آزادی روزگذشته به ۷۲۰ هزار تومان رسید که نسبت به روز گذشته حدود ۲۲ هزار تومان کاهش نشان می‌دهد.
رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با بیان اینکه سکه طرح قدیم ۷۳۵ هزار تومان به فروش می‌رسد، افزود: نیم سکه ۳۶۵ هزار تومان، ربع سکه ۱۹۲ هزار تومان، سکه یک گرمی ۱۰۲ هزار تومان، هر گرم طلای ۱۸ عیار ۷۳ هزار و ۹۰۰ تومان و هر اونس ۱۶۴۹ دلار به فروش رسید.
رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در خصوص علت کاهش قیمت‌ طلا وسکه گفت: به دلیل کاهش ۳۰ تومانی نرخ قیمت دلار، به‌‌رغم افزایش جهانی قیمت طلا باز هم شاهد کاهش نرخ طلا و سکه درداخل کشور هستیم.
وی علت دیگر کاهش قیمت طلا را افت تقاضای خرید طلا و افزایش عرضه سکه‌ عنوان کرد که به طور معمول پس از اتمام ایام نوروز این اتفاق می‌افتد.
سکه‌های پیش‌فروش شده می‌آیند.
براساس این گزارش‌، شش روز دیگر اولین دوره سکه‌های پیش‌فروش شده واگذار می‌شود و هرچه به زمان تحویل سکه‌ها نزدیک‌تر می‌شویم، قیمت‌ها در بازار بیشتر کاهش می‌یابد. براساس آخرین اطلاعات در یک‌ماه نخست پیش‌فروش سکه، ۴ میلیون و یکصد هزار قطعه سکه توسط مردم پیش‌خرید شده است، بنابراین در فاصله ۳۰ روز از ۲۹ فروردین‌ماه قاعدتاً باید همین تعداد سکه به بازار روانه شود. ورود این تعداد سکه به بازار می‌تواند افت قیمتی قابل توجهی ایجاد کند، به همین دلیل بانک مرکزی پیشنهاد کرده است افرادی که احساس می‌کنند با این اقدام متضرر خواهند شد، می‌توانند از اوراق مشارکت جایگزین با سود ۲۰ درصد به جای تحویل سکه استفاده کنند.
ادامه روند تحویل سکه‌های پیش‌فروش در دوره‌های بعد که مجموع سکه‌ها را به بیش از ۹ میلیون می‌رساند، می‌تواند افت قیمت این کالا را بیش از پیش نمایان سازد.
جلوگیری از زیان دارندگان حواله‌ با ۲ تمهید
رئیس کل بانک مرکزی، محمود بهمنی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه بانک مرکزی برای جلوگیری از زیان افرادی که در دوره‌های سوم و چهارم پیش‌فروش سکه اقدام به خرید کرده‌اند فعلاً پیش‌فروش جدیدی آغاز نخواهد کرد، ‌ اظهار داشت: با توجه به افت قیمت طلا در بازار‌های جهانی و نزدیک شدن به موعد تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده در مرحله اول، قیمت سکه در بازار طی روزهای اخیر کاهش داشته است.
وی ادامه داد: از آنجا که با تحویل ۴ میلیون قطعه سکه پیش‌فروش شده شاهد افت قیمت خواهیم بود، ممکن است قیمت در بازار به کمتر از نرخ پیش‌فروش شده در مراحل سوم و چهارم برسد که در این صورت خریداران در این دوره متضرر می‌شوند.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به انجام دو اقدام برای جلوگیری از ضرر خریداران سکه‌های پیش‌فروش شده گفت: در این راستا برای بازگشت ثبات به بازار پس از کاهش قیمت‌ها، بانک مرکزی دور جدید پیش‌فروش را آغاز نخواهد کرد.
وی اقدام بعدی را پیشنهاد روش‌های جایگزین به دارندگان حواله‌های پیش خرید عنوان کرد و افزود: بر این اساس خریدار در صورت تمایل می‌تواند به جای دریافت سکه معادل آن اوراق مشارکت با نرخ ۲۰ درصد اخذ کند.
بهمنی تاکید کرد: استفاده از این روشهای جایگزین تنها با هدف جلوگیری از زیان خریداران سکههای پیشفروش شده و مدیریت بهتر بازار است و اگر تمامی خریداران سکههای خود را مطالبه کنند، بانک مرکزی هیچ مشکلی در تأمین سکهها ندارد.