به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت ماه را شاید بتوان بدترین زمان در بازار میوه دانست، در این بازه زمانی نه فروشندگان راضی هستند و نه خریداران قیمتها را برای ورود به بازار مناسب میدانند، همه چیز دست به دست هم میدهد تا بازار میوه با واژهای به نام "سیاهبازار" مواجه شود.

عمده‌فروشان از سیاه بازار میوه می‌گویند

" سیاه‌بازار " میوه اصطلاحی است که بسیاری از میوه‌فروشان آن را به وفور در روزهای بهاری به کار می‌برند، روزهایی که به قول خودشان کار و کاسبی میوه چندان مناسب نیست و باید گران بخرند و از طرف دیگر، جانب بازار را هم نگاه دارند.

یکی از این عمده‌فروشان میوه در بازار به خبرنگار مهر می‌گوید: میوه‌های زمستانی کیفیت سابق را ندارند و عموما انباری هستند. از سوی دیگر، با نزدیک شدن فصل گرم و نوسانات دمای هوا، مردم استقبال چندانی از میوه‌های زمستانی ندارند و بیشتر به دنبال میوه‌هایی هستند که به اصطلاح خنک بوده و بتواند تشنگی آنها را برطرف کند.

وی می‎‌افزاید: از سوی دیگر، برداشت میوه‌های تابستانی هنوز در شهرهای میوه‌خیز به صورت جدی شروع نشده و به همین دلیل، میوه‌هایی که به اصطلاح نوبرانه به بازار می‌آیند، قیمت بالایی دارند و تولیدکنندگان آنها نیز، آن را به قیمت گران به متقاضیان و عمده‌فروشان می‌فروشند.

ذائقه مردم در پی میوه‌های تابستانی

در این میان البته ذائقه مردم نیز به این عادت کرده که تا هوا رو به بهبود می‌رود و سرو کله میوه‌های تابستانی بر روی چرخ‌های سیاری که میوه‌فروشانی دوره‌گرد آنها را به فروش می‌رسانند، پیدا می‌شود؛ وسوسه می‌شوند که خریداری این میوه‎‌ها را هرچند اندک داشته باشند و سراغ میوه‌‎های زمستانی سیب و پرتقال نروند.

به همین دلیل بازار در روزهای گذشته به خصوص همزمان با افزایش یکباره دمای هوا، با افت قیمت میوه‌هایی همچون سیب و پرتقال مواجه شد و حتی گریپ فروت و لیموشیرین هم کمتر روی خوشی از سوی مردم در بازار میوه دیدند.

بر عکس، میادین میوه و تره‌بار که بیش از نیمی از مردم، خریدهای روزانه خود را از آن انجام می‌دهند؛ این روزها با استقبال مردم در عرضه برخی محدود از میوه‌‎های تابستانی مواجه شده است. به این معنا که توت فرنگی، هندوانه، ملون، برخی از انواع گلابی عرضه شده و مردم استقبال بیشتری داشته اند.

میوه‌های تابستانی همچنان پرطرفدار

یکی از غرفه‌داران میوه به خبرنگار مهر می‌گوید: البته هنوز هم بازار میوه‌های زمستانی گرم است چراکه برخی از مردم هنوز هم گرایش به این میوه‌ها دارند، سیب و پرتقال حتی در تابستان هم طرفداران خاص خود را دارد، اما مردم به هرحال می‌خواهند که نوبرانه ها را نیز بچشند و طعم آن را در سال جدید تجربه کنند.

او می‌افزاید: قیمت هم اکنون نسبت به ده روز گذشته متعادل تر شده و با افزایش عرضه، قیمت کاهش داشته است و دیگر خبری از قیمتهای بالا در بازار برخی میوه‌ها نیست.

این غرفهدار میگوید: بازار میوه حتما روز به روز با ورود میوههای تابستانی که تولید مناطقی از کشور است که تولیدات آنها از اوایل اردیبهشت به بازار میآید، متعادل تر خواهد شد.