به گزارش افکارنیوز به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، روند مبادلات جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها در اسفند ماه سال گذشته از رقم ۱۰ میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار هم فراتر رفت که این رقم با ۴۵ درصد رشد نسبت به بهمن ماه یک رکورد محسوب میشود.

بنا بر این گزارش، تجار و بازرگانان ایرانی در بهمن ‌ماه سال گذشته تنها هفت میلیارد و ۵۲۱ میلیون دلار با سایر کشور مبادله انجام داده بودند، اما این رقم در جهشی چشمگیر در اسفند ماه به ۱۰ میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار رسید.
این گزارش افزوده است؛ حجم مبادلات تجاری با دیگر کشورها به لحاظ وزن نیز رشد ۲/۴۱ درصدی را نشان می‌دهد، به طوری که در اسفند ماه ۱۲ میلیون و ۲۷۴ هزار تن انواع کالا میان تجار ایرانی با سایر کشورها مبادله شد که این رقم در بهمن‌ ماه هشت میلیون و ۶۹۵ هزار تن بود.
بنا بر گزارش گمرک ایران، رشد ۴۵ درصدی مبادلات تجاری ایران با سایر کشورها نشان‌ دهنده شکست تحریم‌های اقتصادی بر علیه کشورمان است، به نحوی که بر اساس آمارها و اطلاعات رسیده ارزش تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران، هم در بخش صادرات غیرنفتی و هم در بخش واردات رشد داشته و در اسفند ماه گذشته، چهار میلیارد و ۲ میلیون دلار انواع کالا صادر و شش میلیارد و ۹۲۲ میلیون دلار نیز انواع کالا به کشور وارد شده است.

گمرک ایران در تشریح این که، کدام کشورها بیشترین مراودات تجاری را با جمهوری اسلامی ایران در این مدت داشته‌اند، اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در اسفند ماه گذشته به ۵۰ کشور دنیا بیش از پنج میلیون دلار انواع کالا صادر و از ۵۰ کشور دنیا نیز بیش از ۸/۳ میلیون دلار انواع کالا وارد کرده است که این ارقام نشان ‌دهنده تنوع کشورهای طرف معامله با ایران در امر تجارت خارجی است.

بنا بر این گزارش، با افزایش قابل توجه مبادلات تجاری کشورمان با سایر کشورها طی ماههای اخیر، گمرک ایران اعلام کرد: هم اکنون با اجرای برنامههایی از جمله، ارزیابی در محل برای کالاهای صادراتی، انبار اختصاصی برای تولیدکنندگان و برخی تجار، بسته سیاستی و حمایتی از تولیدکنندگان، سامانه هوشمند ورود و خرج کالا، اظهار الکترونیکی و دیگر طرحها زمان انجام تشریفات گمرکی برای کالاهای وارداتی و صادراتی برای تولیدکنندگان و بازرگانان نه تنها افزایش نیافته بلکه کاهش هم یافته است.