پیگیریهای از وزارت نفت نشان می دهد که ۲ میدان جدید با ذخایر نسبتا قابل توجه گاز طبیعی در حوزه های رسوبی ایران کشف شده است.

در حال حاضر آخرین مطالعات برای امکان سنجی نحوه توسعه، ذخایر نهایی گاز طبیعی، آزمایشات مخزنی، زمین شناسی و میزان ظرفیت تولید روزانه گاز این میادین پس از توسعه در شرکت ملی نفت ایران در حال انجام است.

به گزارش مهر، در همین حال، پیش بینی می شود به زودی جزئیات این اکتشافات جدید گازی توسط وزیر نفت در اختیار رسانه های گروهی قرار بگیرد.

البته احمد قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت درباره وضعیت مطلوب اکتشافات طلایی ذخایر جدید نفت خام و گاز طبیعی ایرانگفت: همزمان با تصویب پیش نویس برنامه پنجم توسعه صنعت نفت و گاز در خانه ملت، بخشی از برنامه‌های اکتشاف ذخایر جدید هیدروکربوری پیش از تصویب آن در مجلس، محقق شده است.
وی با تاکید بر اینکه حجم اکتشافات نفت و گاز در برنامه چهارم توسعه فراتر از برنامه محقق شده بوده است به خبرنگار مهر، گفت: در حال حاضر هم با کشف سه میدان جدید نفت و گاز شامل طوس، فروز و سفید بخشی از برنامه پنجم توسعه تحقق یافته است.

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه هم اکنون با افزایش دکلهای حفاری فعالیت های اکتشافی در اکثر مناطق کشور و به ویژه مناطق مرزی و میادین مشترک هیدروکربوری شتاب گرفته است، تصریح کرد: به زودی جزئیات بیشتری از اکتشافات میادین جدید نفت و گاز توسط وزارت نفت اعلام شود.

بر اساس برنامه جامع وزارت نفت باید در برنامه پنجم توسعه در مجموع سالانه ۲.۵ میلیارد بشکه نفت و ۶۳۰ میلیارد متر مکعب گاز به ذخایر هیدروکربوری اضافه شود که در این صورت علاوه بر حفظ جایگاه ایران به عنوان بزرگترین دارنده مجموع ذخایر نفت و گاز جهان، فاصله دومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک با سایر رقبا افزایش می یابد.

سیدمسعود میرکاظمی وزیر نفت هم اخیرا به فاصله چند هفته پس از اعلام افزایش ذخایر نفت عراق، از افزایش ۱۳ میلیارد بشکه ای ذخایر طلای سیاه ایران خبر داد و اعلام کرد: بر اساس آخرین برآورد انجام شده ذخایر قابل استحصال نفت خام ایران به ۱۵۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون بشکه افزایش یافته است.

این عضو کابینه دولت همچنین با اشاره به کشف چندین مخزن و میدان جدید گازی در سالهای اخیر، حجم ذخایر گاز طبیعی ایران را تا پایان شهریور را بیش از ۳۳ تریلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: تا اسفند ماه امسال با محاسبه ذخیره چند میدان جدید، حجم دقیق ذخایر هیدروکربوری ایران به طور رسمی اعلام خواهد شد.

این در حالی است که اخیرا اهالی بهارستان با تصویب مفاد ماده ۱۲۱ پیش نویس برنامه پنجم توسعه وزارت نفت را مکلف به افزایش ضریب بازیافت مخازن نفت و گاز کرده است که با اجرای بند قانونی به حجم ذخایر قابل استحصال نفت و گاز ایران باز هم افزوده خواهد شد.

در همین حال انجام فعالیتهای اکتشافی در بلوک خرم آباد، ساوه، مغان، هندورآبی و لایه گازی میدان نفتی آزادگان شواهد مثبتی مبنی بر وجود ذخایر جدید هیدروکربوری داشته است که به زودی نتایج مطالعات تکمیلی در این بلوکها اعلام خواهد شد.

اکتشاف ۲۰۰ میلیون بشکه نفت در دریای خزر

یکی از مهمترین اولویت های اکتشافی ایران در برنامه پنجم توسعه هدف گذاری برای کشف و شناسایی ۲۰۰ میلیون بشکه ذخایر نفت خام در حوزه هیدروکربوری دریای خزر است.

بر این اساس از مهر ماه سال گذشته فعالیت سکوی نیمه شناور امیر کبیر به منظور حفاری ۲ حلقه چاه اکتشافی در عمق نزدیک به یکهزار متر عمق دریای خزر آغاز شده است.

تاکنون ۴۶ مخزن و ساختار هیدروکروری در دریای خزر شناسایی شده است که از این میان آنها شرکت ملی نفت ایران ۶ مخزن را دارای صرفه اقتصادی و موقعیت ژئوپولیتیک برای سرمایه گذاری و توسعه می داند.

در مجموع با گذشت ۱۰۲ سال از اکتشف نفت در مسجد سلیمان، در شرایط فعلی ۱۵۰ میدان و نزدیک به ۳۰۰ مخزن نفت و گاز در کل کشور شناسایی شده است.

گچساران با در اختیار داشتن سه مخزن نفتی با ذخیره درجای ۶۶.۷ میلیارد بشکه و ذخیره نهایی ۲۳.۷ میلیارد بشکه به عنوان بزرگترین میدان نفتی و پارس جنوبی با در اختیار داشتن بیش از ۵۰۹ تریلیون فوت مکعب گاز قابل برداشت بزرگترین میدان گازی ایران است.