به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید وی به دلیل نگرانی از تحت تأثیر قرار گرفتن مذاکرات تجاری با چین، اعمال تحریم‌های سختگیرانه‌تر علیه مقامات این کشور را که متهم به سرکوب مسلمانان اویغور شده اند، به تعویق انداخته است.

اخبار اقتصادیترامپ روز جمعه در گفتگو با آکسیوس در پاسخ به این سؤال که چرا وی تحریم‌های خزانه داری آمریکا را که قرار بود علیه مقامات حزب کمونیست چین به خاطر سرکوب مسلمانان در منطقه سین کیانگ اعمال شود، تصویب نکرده است، گفت: خوب، ما در میانه راه یک تجارت بزرگ قرار داشتیم و من قرارداد زیادی به میزان 250 میلیارد دلار خرید بالقوه را با این کشور بستم.

سازمان ملل تخمین می‌زند که بیش از یک میلیون مسلمان در اردوگاه‌های آنجا بازداشت شده اند. وزارت خارجه آمریکا چین را متهم کرد که دولت چین مسلمانان را تحت شکنجه و آزار قرار داده است.

اما دولت چین این ادعاها را تکذیب کرده است و می‌گوید که این اردوگاه‌ها آموزش‌های فنی را ارائه می‌دهند و به مبارزه با افراط گرایی کمک می‌کنند.

مقامات آمریکایی پیشتر به رویترز گفته بودند که از اواخر سال 2018 آن‌ها تحریم‌هایی را علیه مقامات چینی به خاطر سرکوب مردم در منطقه سین کیانگ در نظر گرفته‌اند اما به دلیل تجارت و ملاحظات دیپلماتیک از اعمال انها خودداری کردند.

بر اساس فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین که در سال 2019 درباره آن مذاکره شد و در ماه فوریه به اجرا در آمد، چین توافق کرد که حداقل 200 میلیارد دلار کالا و خدمات بیشتری را از ایالات متحده طی دو سال خریداری کند.

ترامپ چهارشنبه گذشته قانونی را امضا کرد که خواستار تحریم‌های جدید علیه چین به علت سرکوب منطقه سین کیانگ شده بود و این اقدام موجب تهدیدهای تلافی جویانه از سوی چین شد.