به گزارش افکارنیوز،

عباس علی‌آبادی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه احداث فاز دوم نیروگاه برق خرم‌آباد در بنیاد مستضعفان در جمع خبرنگاران گفت: به لطف خدا در تولید برق و تجهیزات مربوط به آن در وضعیت بسیار خوبی هم قرار داریم.

اخبار اقتصادی- وی با بیان اینکه استان لرستان از جمله استان‌هایی بود که نیروگاه برق نداشت و گیرنده برق بود، گفت: لرستان از این پس به‌عنوان یک استان مولد، سهم شایان توجهی از نیاز برق خود را تأمین می‌کند و در برخی مواقع می‌تواند برق صادر کند.

علی‌آبادی اضافه کرد: با احداث واحد‌های جدید در استان لرستان، این استان به صادر‌کننده برق به شبکه سراسری تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه اگر منابع مالی تأمین شود بخش دوم فاز نخست نیروگاه خرم‌آباد، به پیک تابستان سال آینده می‌رسد، گفت: این یک اقدام جهادی است و امسال که سال جهش تولید است، ان‌شاءالله محقق خواهد شد.

علی آبادی با بیان "باید از هم‌اکنون تا تابستان سال آینده، سه واحد جدید را در خرم‌آباد راه‌اندازی کنیم" افزود: اقتصاد برق در کشور ما وضعیت خوشی ندارد، ما در کشور برق را به قیمت واقعی عرضه نمی‌کنیم؛ چرا‌که سیاست کشور تأمین برق برای مردم است و باید از سایر محل‌ها جبران شود.

وی با بیان اینکه واحد‌های بخار و گاز فاز دوم، در سال 1401 آماده بهره‌برداری خواهد بود، گفت: لرستان هم‌اکنون تأمین برق خود را تا 320 مگاوات انجام می‌دهد و این عدد بزرگی است.

علی‌آبادی ادامه داد: لرستان هم‌اکنون در بسیاری از ایام، برق خود را تولید می‌کند و در برخی روز‌ها نیز می‌تواند صادر کند؛ ضمن اینکه در بعضی ساعات اوج مصرف، ممکن است گیرنده باشد و با احداث فاز دوم، صادرکننده هم خواهد شد.

وی با بیان اینکه صنعت برق مقدمه و مبدأ همه توسعه‌هاست، گفت: با صنعت برق می‌شود توسعه‌های بعدی را در استان لرستان رقم زد.

علی‌آبادی با اشاره به منابع آبی خوب استان لرستان افزود: این موضوع به مردم لرستان فرصت می‌دهد که در موقعیتی بهتر نسبت به گذشته، به یک شرایط صنعتی ورود پیدا کنند.

وی با بیان اینکه در صنعت برق سرمایه‌گذاری بسیار بزرگی صورت گرفته است، گفت: سازمانی تشکیل‌ شده که امروز با بزرگان این صنعت در دنیا رقابت می‌کند.

مدیرعامل مپنا با بیان "تلاش می‌کنیم که در تعامل با دنیا عمل کنیم" افزود: در اقتصاد این صنعت اگر مانعی وجود نداشته باشد، در بخش فنی آن مانعی نیست.

علی‌آبادی گفت: بیش از 60درصد نیروگاه‌های کشور را مپنا ساخته است و این نیروگاه‌ها امروز در مدار تولید هستند.

وی با بیان اینکه مپنا در کشور‌های دیگر نیز نیروگاه ساخته است، افزود: در عمان، عراق، سوریه، اندونزی، پاکستان و نقاط مختلف دنیا نیروگاه ساخته‌ایم.

مدیرعامل مپنا اضافه کرد: این نیروگاه‌ها ایرانی هستند و پرچم جمهوری اسلامی بر فراز آن‌ها به اهتزاز درآمده است.

وی با بیان اینکه در ساخت نیروگاه، ایران در میان پنج کشور نخست جهان است، گفت: ما تنوعی از ماشین‌ها، انواع توربین، ژنراتور و سیستم کنترل را می‌سازیم و هیچ تجهیز نیروگاهی نیست که برای تأمین آن با مشکل مواجه شویم؛ ضمن اینکه تحریم هم هیچ مانعی به‌وجود نخواهد آورد.