به گزارش افکارنیوز،

 دلالی مواد اولیه پتروشیمی مورد نیاز بخش تولید  در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با حضور مهدی صادقی نیارکی معاون وزیر صمت و حسین دُر رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع پایین دستی پتروشیمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اخبار اقتصادی- رئیس اتحادیه تعاونی‌های صنایع پایین دستی پتروشیمی با اشاره به اینکه سامانه بهین یاب به افراد مشخص شده اجازه ورود به بورس را می‌دهد گفت: حدود ۶۰۰ هزار تن محصول pvc در کشور تولید می‌شود و ۴۷۰ هزار تن نیز مصرف کل گروه کالا‌های pvc در کشور است لذا قیمت گذاری محصول بر اساس فوب انجام می‌شود.

 

دُر با اشاره به اینکه از این تعداد شش هزار واحد به بورس کالا معرفی شدند که برای ۴ هزار واحد نیز امکان خرید وجود دارد گفت: متأسفانه در سامانه بهین یاب مشکل وجود دارد و باید دید ظرفیت pvc قبل و بعد از بحران چقدر بوده است.

رئیس اتحادیه تعاونی های صنایع پایین دستی پتروشیمی با بیان اینکه در حوزه pvc در سال ۹۸ ظرفیت پایین دستی حدود ۸۹ هزار تن بود گفت : متاسفانه شاهد تقاضای کاذب در بازار هستیم حدود ۹ درصد افزایش ظرفیت در یک ماه گذشته داشتیم. در حوزه پی وی سی استثنائاً پتروشیمی ها تمام تلاش خود را می کنند، این سامانه بهین یاب است که مجوز را به افرادی می دهد که سبب تقاضای کاذب می شوند.

صنایع پتروشیمی مواد اولیه را برای افزایش قیمت و احتکار به صورت سلف می‌فروشند

حسین طوسی رئیس انجمن صنایع پروفیل یو پی وی سی ایران با اشاره به اینکه بعضی افراد به اسم تولید محصولات پتروشیمی سهمیه دولتی یو پی وی سی می‌گیرند خاطرنشان کرد: صنایع پتروشیمی مواد اولیه را برای افزایش قیمت و احتکار به صورت سلف می‌فروشند.

طوسی با اشاره به اینکه مسئله ما افزایش محصولات پتروشیمی نیست ادامه داد: مسئله بر سر نوع عرضه محصولات است به طوری که سیستم عرضه اشکال دارد و سیستم بهین‌یاب درست عمل نمی‌کند.

او افزود: سهمیه بندی در این سیستم درست نیست و در استان‌های مختلف کارشناسان این توانایی را نداشتند که ظرفیت سنجی مناسبی را انجام دهند.

رئیس اتحادیه تعاونی های صنایع پایین دستی پتروشیمی اظهار داشت: کارفرمایی صنعت پتروشیمی هروقت به مشکل برمی خورد می خواهد قرارداد ببندد.
 

محصولات پتروشیمی کم نداریم


مهدوی ابهری دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در ادامه برنامه خطاب به رئیس اتحادیه تعاونی های پتروشیمی افزود: ما محصولات پتروشیمی کم نداریم شما باید توزیعتان را درست کنید.
 
مهدوی ابهری با اشاره به اینکه ارز نیمایی پتروشیمی با سایر صادرکنندگان فرق دارد گفت: ما همراه دولت هستیم و می‌خواهیم به اقتصاد ملی و به تنظیم بازار ارز کمک کنیم و لذا ارز ما بر مبنای فرمولی خاصی تعیین می شود.

او با اشاره به اینکه ما هیچ کمبودی نداریم گفت: تولیدکنندگان پایین‌دست بدانند که ما اگر کالا را در بورس عرضه کنیم و پول نقد بگیریم راغب تر هستیم تا بخواهیم آن را صادر کنیم. اقتصاددانان بازار را رصد می کنند به طوری که قیمت نفت در حال افزایش است و به تبع آن نیز قیمت محصولات پتروشیمی بالا می رود.
 
دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی تاکید کرد : در سامانه بهین یاب افرادی هستند که سهمیه دولتی می گیرند که اصلا تولیدکننده نیستند.

افزایش شدید تقاضا برای pvc  به دلیل افزایش نرخ ارز

 
رضا محتشمی پور معاون عملیات و نظارت بورس کالا در ادامه برنامه با اشاره به اینکه به خاطر افزایش نرخ ارز ، کارخانه های پی وی سی می گیرند و انبار می کنند اظهار داشت: امسال تقاضا به طور متوسط ۱۹ هزار تن بوده است که بیش از ۵۰ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش داشته است.

او گفت: با افزایش شدید تقاضا برای pvc مواجه شدیم لذا به واسطه افزایش نرخ ارز شاهد افزایش تقاضا هستیم، در شرایط فعلی pvc کالایی سرمایه ای است که دو برابر دومین کالای بورسی حجم معامله را دارد.

محمد مهدی صادقی نیارکی معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه باید در مدیریت عرضه و بحث عوارض صادراتی، نقش تنظیم گری را ایفا کنیم گفت: مدیریت تقاضا به صورت هوشمند است لذا تقاضای کاذب در سال ۹۸ مدیریت شده است.

او افزود: تقاضا در سال ۹۸ و ۹۹ حدود ۷۰ هزار تن بود، علیرغم افزایش قیمت دلار قیمت محصولات پلیمری افزایش نیافته است.