به گزارش افکارنیوز،

درحالی‌که قیمت سبد نفتی اوپک سه‌شنبه گذشته (3 تیرماه) در حال نزدیک شدن به 40 دلار در هر بشکه بود، به ناگاه طی سه روز 2.67 دلار از دست داد.

اخبار اقتصادی- وب سایت سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام در آخرین بروزرسانی خود اعلام کرد هر بشکه سبد نفتی اوپک روز پنج‌شنبه (5 تیر) با 99 سنت کاهش 37.18 دلار فروخته شده است.

این نوع نفت روز چهارشنبه (4 تیر) 38.17 دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

* افزایش قیمت نفت در روز سه‌شنبه

قیمت نفت در بازارهای جهانی در روز سه شنبه، پس از یک جلسه بی‌ثبات ناشی از سردرگمی در مورد وضعیت تجارت آمریکا و چین، افزایش یافته بود.

در این روز قیمت نفت برنت به 44 دلار نزدیک شده و سبد نفتی اوپک به 39.85 دلار در هر بشکه رسیده بود.

به نوشته رویترز، روابط آمریکا و چین از زمان شیوع کرونا که در چین آغاز شد و به شدت به آمریکا خسارت زده است، به پایین‌ ترین سطح در سال‌های اخیر رسیده است.

از دیگر عوامل تقویت قیمت نفت، انتشار آمار از کاهش رکود بی سابقه منطقه یورو بود، زیرا فعالیت‌های اقتصادی در سراسر منطقه از سرگرفته شده است.

*روند صعودی قیمت نفت کاهشی شد

اما در روز چهارشنبه، با افزایش ذخایر نفت خام آمریکا که بر نگرانی در مورد فزونی عرضه افزود، قیمت نفت به 42.55 دلار در هر بشکه کاهش یافت.

بر اساس آمار موسسه آمریکن پترولیوم، ذخایر نفت خام آمریکا بیش از انتظار و 1.7 میلیون بشکه در هفته گذشته افزایش یافته است درحالی‌که تحلیلگران انتظار افزایش 300 هزار بشکه‌ای را داشتند.

با این حال، ذخایر بنزین و فرآورده‌های نفتی کاهش یافت که خوش‌بینی افزایش مصرف سوخت با برچیده شدن محدودیت‌ها در برخی از کشورها را تقویت کرد.

* ادامه روند کاهشی قیمت

قیمت نفت در روز پنج شنبه به علت رکورد زدن ذخایر نفت خام آمریکا و همچنین افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا که تقاضا برای نفت را در هاله‌ای از ابهام فرود برد، کاهش یافت.

نفت خام بیشتر تحت تأثیر بیشتر شدن شمار مبتلایان به بیماری کووید 19 بوده است. بیماران جدید در برخی از ایالات آمریکا و استرالیا افزایش یافته و بیشترین میزان را در طی 2 ماه گذشته ثبت کرده اند.​

در روز جمعه در ابتدا با تقویت خوش بینی در مورد بهبود تقاضا برای سوخت در جهان، علی رغم افزایش تعداد مبتلایان در آمریکا و بروز نشانه‌هایی از افزایش تولید نفت خام آمریکا، قیمت نفت در معاملات روز جمعه افزایش یافت.

 بر اساس آمار شرکت فناوری موقعیت مکانی «تام تام»، تراکم و شلوغی در شانگهای در چند هفته گذشته، از مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده، در حالی که ترافیک مسکو به سطح سال گذشته بازگشته است.

اما در ادامه معاملات تقویت نگرانی ها از شمار مبتلایان به ویروس کرونا و افزایش تولید نفت آمریکا، قیمت نفت کاهش یافت.

تعداد مبتلایان در کالیفرنیا، تگزاس و فلوریدا و سه ایالت پرجمعیت آمریکا افزایش یافته است.

بر اساس آمار دولتی آمریکا، پالایشگاه‌های آمریکا اکنون با نزدیک به 75 درصد ظرفیت شان کار می‌کنند.

* توافق کاهش تولید

گروه کشورهای تولید کننده نفت خام، اوپک و تولید کنندگان دیگر نفت موسوم به اوپک پلاس در روز شنبه 6 ژوئن برابر با 17 خرداد 99 به صورت ویدئوکنفرانس نشستی برگزار کردند و در آن تصمیم گرفتند تا «توافق کاهش تولید» را به مدت یک ماه دیگر تا پایان ماه جولای تمدید کنند و همچنین به کشورهایی نظیر عراق که به تعهدات خود عمل نکردند، تذکر دادند.

منابع آگاه در اوپک پلاس گفتند عربستان و روسیه توافق کردند، این کاهش تولید را در ماه جولای هم ادامه دهند هرچند که ریاض تمایل دارد کاهش تولید تا ماه آگوست ادامه یابد.

اوپک پلاس پیشتر با کاهش 9.7 میلیون بشکه در روز نفت در بازه  می تا ژوئن موافقت کرده بودند. بر اساس این قرارداد، این کاهش تولید از جولای تا دسامبر به 7.7 میلیون بشکه در روز می رسد.

* کمترین قیمت سبد نفتی اوپک

با این حال، کمترین قیمت نفت اوپک تاکنون در روز چهارشنبه (سوم اردیبهشت ماه) برابر با 12.22 دلار در هر بشکه رقم خود.

پیش از این، کمترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال جاری میلادی در روز پنج شنبه (13 فروردین) با 10 دلار و 44 سنت افت به 16.87 دلار در هر بشکه رسیده بود.

این قیمت، کمترین رقم از زمان معرفی سبد نفتی اوپک در سال 2005 به شمار می رفت. سبد نفتی اوپک در 16 ژوئن 2005 با نفت‌های نفت سنگین ایران، صحرای الجزایر، گیراسول آنگولا، دجنو کنگو، زفیرو گینه و رابی لایت گابن معرفی شد.

نفت‌های عراق کویت، لیبی، نیجریه، عربستان، امارات، نیجریه و ونزوئلا نیز به آن اضافه شدند.

سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به 26 ژوئن (6 تیر) به 38.54 دلار رسید.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مِرِی ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است.