به گزارش افکارنیوز به نقل از مشرق، قيمت سكه در بازار نقدي بيش از ۱۰ هزار تومان افزايش داشت و در بازار آتي نيز دامنه نوسان قيمتي در هر يك از سررسيدها سه تا پنج درصد حركت صعودي را تجربه كرد؛ روز گذشته در بازار آتي ۱۹ هزار قرارداد به ارزش ۱۳۴ ميليارد تومان خريد و فروش شد كه ركورد جديدي در سال جاري به حساب ميآيد.

نوسان در تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده، تعدیل نگاه‌ها در زمینه برخی مسائل غیر‌اقتصادی و ثبات نرخ دلار از دلایل روند مثبت بازار در روز گذشته بوده است. این در حالی است که پیش از این گمان می‌شد با آغاز تحویل سکه‌های ثبت‌نامی، قیمت‌ها در بازار ریزش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد؛ اما اتفاقات روز اول تجربه دیگری را رقم زد؛ گرچه برخی مدیران بانک مرکزی امیدوار هستند با اجرای فراگیر تحویل سکه‌ها در روز دوم، روند قیمتی تحت تاثیر این اقدام قرار گیرد. روز اول اجرای پیش‌فروش به‌دلیل اختلال در سامانه پیش‌فروش به طور کامل انجام نشد و با نوسان همراه بود.

نارسایی درتحویل سکه‌

بر اساس مشاهدات میدانی و اظهارات روسای برخی شعب بانک ملی در مناطی مرکزی شهر تهران، سامانه ارتباطی بانک مرکزی روز گذشته دچار نارسایی شد و عملا توزیع سکه‌های پیش‌فروش شده مطابق وعده مسوولان بانک مرکزی به طور کامل انجام نشد. این در حالی است که این مشکل از سوی مقامات رسمی بانکی کشور تکذیب شده است.

در همین ارتباط دنیای اقتصاد نوشت؛ به گفته مسوولان یکی از شعب بانک ملی تلاش برای برقراری ارتباط با سامانه مذکور از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر ناکام مانده و عملا امکان تحویل سکه به افراد فراهم نبوده است. در برخی شعب نیز با بیان همین اشکال در افراد خواسته شد تا فردا(امروز) مراجعه کنند و ضمن اعلام اینکه سکه به شعبه رسیده قطع ارتباط با بانک مرکزی را دلیل تحویل ندادن سکه‌ها اعلام کردند. برخی شعب نیز می‌گفتند: اول زنگ بزنید اگر سامانه برقرار بود برای دریافت سکه تشریف بیاورید.

شعبه دیگری با ایجاد اطمینان و بیان رفع نگرانی که برای تحویل آنها تا یک ماه وقت وجود دارد، گفته می‌شد: خودمان زنگ می‌زنیم. بنابر این گزارش در بیش از ۵ شعبه بانک ملی سکه‌ای برای تحویل به پیش‌خریدکنندگان مشاهده نشد. در همین حال از برخی شعب خبر می‌رسد که تحویل سکه انجام شده است و مسوولان بعضا با رد وجود این مشکل پیش‌بینی هم کرده بودند که دیروز نزدیک به ۱۰۰ هزار قطعه سکه به مردم تحویل داده شود که البته این گونه به نظر نمی‌رسد.

مجموع این اتفاقات موجب شد تا ارقام متفاوتی برای سکه بر تابلو معاملاتی سکه فروشان نقش ببندد. در ساعت ۱۱ قبل از ظهر دیروز قیمت سکه تا ۶۸۴ هزار تومان هم درمنطقه چهارراه استانبول بر ستون فروش تابلوها نوشته شد. نرخ دلار در این ساعت البته ۱۷۸۵ تومان بود.

با گذشت زمان و اعلام این خبر که سکه‌های با تعداد بیش از ۱۰۰ عدد را در شعب نمی‌توان دریافت کرد و باید به مناطق سرپرستی مراجعه کرد و انتشار خبراخلال در سامانه بانک مرکزی در روز اول قیمت سکه تا ساعت ۲ بعداز ظهر به سطح ۷۰۶ هزارتومان هم رسید. این قیمت مجددا با عبور زمان از ساعت ۳ بعد از ظهر دوباره تا ۶۹۵ تومان افت کرد. در این زمان قیمت دلار آمریکا به ۱۸۰۰ تومان رسید.

تا زمان تنظیم این خبر قیمت در این حد باقی ماند اما شرایط ناپایدار بازارممکن است قیمت سکه را مجددا دچار نوسان کند. تلاش برای برطرف ساختن مشکلات موجود در سامانه بانک مرکزی و پرتال اعلام شده برای از سرگیری تحویل سکه‌ها از روز چهارشنبه، قطعا قیمت‌ها را منفی می‌کند در غیر این صورت بی‌اعتمادی در بازار تثبیت شده و سکه روند افزایشی را دوباره از سر خواهد گرفت.

رقص قیمت‌ها در تابلو سکه فروشان با گذر لحظه‌ها طی ۴ ساعت نشان داد که آرامش ایجاد شده در بازار از اوایل اسفند که به بهانه ورود سکه‌های پیش‌فروش شده در ۲۹ فروردین بر قرار شده بود، کاملا شکننده است و بازار بر سر قیمت شوخی ندارد. برخی از کارشناسان معتقدند که قیمت سکه در بازار نقدی از سطوح فعلی کاهش بیشتری نمی‌کند. برخی نیز افت قیمت را در صورت تحویل به موقع و ورود این سکه‌ها به بازار البته امکان‌پذیر می‌دانند.

بر اساس دلار ۱۸۰۰ تومانی و نرخ ۱۶۵۵ دلاری بعدازظهر دیروز هر اونس طلا برای تحویل فوری در بازار‌های بین‌المللی، ارزش طلای موجود در سکه تقریبا ۷۰۰ هزارتومان است. براین میزان اگر ۳۵ هزار تومان مالیات بر ارزش افزوده و مبالغی دیگر بابت کارمزدها و مواردی چون حق‌الضرب را نیز بیفزاییم، قیمت سکه در کف قیمت از ۷۴۵ هزار تومان پایین‌تر نمی‌آید. لذا افت قیمت آن از سطوح فعلی امکان خروج از چرخه معاملات داخل کشور را محتمل خواهد کرد. در بازار داخلی نیز از هم‌اکنون برخی برای ساخت پایه انگشتری و جواهرات با عیار به مراتب بیشتر از ۱۸ عیار، سکه‌های بهار آزادی را ذوب می‌کنند.

سایر قیمت‌ها در بازار دیروز

علاوه بر نوسان قیمت سکه در نخستین روز تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده، قیمت سکه طرح قدیم نیز دیروز در برخی ساعات ۷۱۰ هزارتومان و سکه طرح جدید ۷۰۱ هزار تومان قیمت خورد. نیم سکه و ربع سکه البته وضعیت باثبات‌تری داشتند.

نیم سکه ۳۵۵ هزار تومان و ربع سکه ۱۸۵ هزار تومان به قیمت رسیدند که نسبت به روز دوشنبه افزایش قابل‌توجهی داشتند. تا قبل از ظهر قیمت خرید و فروش نیم سکه و ربع سکه کاملا به طور مشخص بر تابلو‌ها درج شده بود، اما سکه طرح جدید و قدیم تا مدت‌ها قیمت نداشت. در گذر خیابان فردوسی البته برخی کاملا ستون‌های جداول معاملاتی را خالی رها کرده بودند تا قیمت‌های لحظه‌ای را به مشتری اعلام کنند. در بازار طلا نیز قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار و مثقال طلای ۱۷ عیار هم از شرایط دیروز تاثیر پذیرفت و با نوسان همراه بود. هر مثقال طلای ۱۷ عیار بین ۳۰۸ هزار و ۷۰۰ تومان تا ۳۰۷ هزار تومان در نوسان بود.

از این رو قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار خام(بدون اجرت ساخت، مالیات بر ارزش افزوده و سود و کارمزد) از ۷۱ هزار تومان بالاتر رفت که البته با نوساناتی نیز همراه بود.

در بازار ارز

قیمت دلار آمریکا در یک محدوده ۱۵ تومان نوسان داشت و از ۱۷۸۵ تومان تا ۱۸۰۰ تومان به طور متفاوت در تابلو‌ها خودنمایی می‌کرد. قیمت یورو اما همچون روزهای اخیر در سطح ۲۴۰۰ تومان جا خوش کرده و بدون تغییر باقی مانده است. پوند انگلیس نیز روی رقم ۲۹۵۰ تومان ثابت ماند. درهم امارات هم اگرچه از سوی برخی ۴۹۵ تومان اعلام شده بود اما برخی صرافان قیمت آن را تا ۵۱۰ تومان بالا بردند که البته نسبت به روز دوشنبه تغییری نداشت. با گم شدن قیمت‌ها در بازار ارز و سکه و افزایش انتظارات برای تغییر قیمت‌ها در شرایطی مانند دیروز و روزهای آتی رسیدن به یک رده قیمتی ثابت که بتواند حداقل تا ۳ روز بدون تغییر باقی بماند شرایطی مطلوب و البته دست نیافتنی است.

طلا در بازار‌های جهانی

قیمت طلا در بازارهای جهانی دیروز در مسیر افزایشی قرار گرفت. تا ساعت تنظیم این خبر از ۱۶۵۵ دلار هم گذشت که نسبت به نرخ غروب دوشنبه حداقل ۵ دلار افزایش داشت. از بازارهای مالی جهانی خبر رسید که استقبال از اوراق قرضه اسپانیا ارزش یورو در مقابل دلار آمریکا را بالا برده و تقویت آن موجب بالا رفتن ارزش طلا شد. این شرایط البته قیمت نفت در بازارهای جهانی را تا محدوده ۱۰۴ دلار بالا برد.

برابری یورو در مقابل دلار آمریکا تا ۳۱۵۵/۱ افزایش یافت. برابری پوند نیز در مقابل آن تا مرز۶/۱ تقویت شد و دلار در بازارهای جهانی در موقعیت تنزل قرار گرفت.