به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، عباس کمرهای عصر امروز در نشست خبری با اشاره به واگذاری ۱۵۶هزار سکه پیش فروش شده تا کنون اظهار داشت: از مجموع ۲۸۹هزار سکه پیشخرید شده در دو روز نخست دوره اول ۱۵۶هزار سکه تا کنون واگذار شده است.

وی افزود: بانک مرکزی برای تحویل سکه به افراد سه روش گواهی سپرده، خریدنقدی سکه و ارائه اوراق بهادار در نظر گرفته است.

عضو هیئت‌مدیره بانک ملی تصریح کرد: در روش خرید نقدی کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند بانک ملی به قیمت روز این سکه‌ها را از آنها می‌خرد.

وی ادامه داد: روش بعدی پرداخت اوراق بهادار، بی‌نام و معاف از مالیات است که بر این اساس سکه متقاضی نزد بانک تا پایان سال ۹۱ باقی می‌ماند و بعد از آن می‌تواند مراجعه کرده و سکه خود را تحویل بگیرد.

کمره‌ای در خصوص اوراق گواهی سپرده گفت: یکی از روش‌های ما ارائه گواهی سپرده با نرخ سود ۲۴درصد معاف از مالیات و با نام هستند که در این روش فرد می‌تواند به جای دریافت سکه این اوراق را دریافت کند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اختلال پیش آمده در دو روز اول عرضه سکه‌های پیش‌فروش، گفت: در جلسه‌ای که با مقامات بانک مرکزی و بانک ملی تشکیل شد اقداماتی برای رفع مشکلات سامانه فروش صورت گرفت و هم‌اکنون مشکلات این سیستم به حداقل رسیده و در چند روز آینده به طور کامل برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از سکه‌های پیش‌فروش شده در دور اول به بانک ملی ارائه شده است، افزود: با توجه به اینکه امسال سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی است تلاش می‌کنیم بخشی از این منابع به اوراق بهادار تبدیل شود تا علاوه بر سود‌دهی حمایت از تولید در نظر گرفته شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه هم اکنون نرخ سود اوراق مشارکت ۲۰درصد است آیا افزایش این نرخ ۲۴درصد نیاز به مصوبه شورای پول و اعتبار ندارد، گفت: چون این اوراق گواهی سپرده است و طبق بسته سیاستی بانک مرکزی نرخ سودی نیز برای آن در نظر گرفته نشده، افزایش نرخ سود ۲۴درصد نیاز به مصوبه شورای پول و اعتبار ندارد.

وی تصریح کرد: نرخ سود در اوراق گواهی سپرده متناسب با بازدهی طرح تعیین می‌شود، بنابراین نرخ سود آن سقف ندارد.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص ادامه روند پیش‌فروش سکه در آینده اظهار کرد: روش پیش‌فروش دیگر همانند سابق نیست، زیرا هم‌اکنون نرخ سکه در بازار از ثبات نسبی برخوردار است اما اگر در آینده بانک مرکزی قصد پیش‌فروش سکه داشته باشد از طریق سامانه طراحی شده برای پیش‌فروش اقدام خواهد کرد.

به گفته وی این سامانه هم‌اکنون آماده بهره‌برداری است و بانک مرکزی هر زمان که نیاز داشته باشد از آن استفاده می‌کند.

به گفته کمرهای مدت زمان تعیین دوره نرخ گواهی سپرده از زمان پیشفروش در نظر گرفته شده است؛ به عنوان مثال اگر فردی در دوم دیماه سال۹۰ برای پیشفروش سکه اقدام کرده باشد، مدت زمان خرید اوراق گواهی سپرده از همان تاریخ منظور میشود.