به گزارش افکارنیوز،

بازار مالی در سومین هفته خود هم تلاطم های جدی را پشت سر گذاشت. فراز و فرودهایی که همه را شگفت زده و در برخی موارد نگران می کرد.

اخبار اقتصادی-سکه در ابتدای هفته گذشته روز خود را با نرخ ۱۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تونان آغاز کرد. این روند قصد توقف نداشت جهش ها شروع شدند.

نرخ سکه در دومین روز هفته با اوج گیری نرخ دلار به ۱۰ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان رسیده و با یک روز وقفه به یکباره به نرخ ۱۰ میلیون ۶۷۰ و در نهایت در آخرین روز معاملاتی هفته به ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان بسنده کرد.

طلا بدون عرضه و تقاضا گران و گران تر می شود!

خیراللهی، یکی از صرافان رسمی بازار درباره افزایش جهشی نرخ طلا و سکه بیان کرد: خرید و فروشی مشهود نیست و نرخ ها به صورت کاذب و حباب گونه بالاتر می رود.

وز افزود: نه خریدار و نه فروشنده ای برای خرید کالای طلا مشاهده نمی شود و این مافیای خرید و فروش طلا هستند که نرخ را جا به جا می کنند.

دلیل نوسانات طلا، ارز است

همچنین ابراهیم محمدولی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص آخرین تحولات بازار سکه و طلا اظهار کرد:  به دلیل افزایش قیمت دلار و نوسان در قیمت طلای خارجی، قیمت‌ها در بازار سکه نیز دچار نوسان می شود.

وی افزود: قیمت هر اونس طلا نسبت به روزهای گذشته تغییر چندانی پیدا نکرد، اما به دلیل رشد قیمت دلار، قیمت طلا و سکه نیز در بازار‌های داخلی افزایش یافت.

در ادامه بازار اصلی کشور که مقصر اصلی این حباب هاست را دنبال می کنیم.نرخ دلار در ابتدای هفته با رشد اندکی به ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. این رشد قیمت به صورت صعودی اما با سرعت اندک است.

کارشناسان معتقدند این افزایش قیمت در نرخ دلار بیشتر به جو روانی بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور باز می گردد. بانک مرکزی در این باره هشدارهای پیاپی داده و به صادرکنندگان تنها تا پایان تیرماه اجازه بازگشت ارز به کشور را داده است.

اینفوگرافی

 
نرخ سکه و طلا در۲۶ تیر ۹۹
محصول  نرخ (تومان)
سکه تمام بهار آزادی طرح جدید  ۱۰.۸۵۰.۰۰۰
سکه تمام طرح قدیم  ۱۰.۲۰۰.۰۰۰
نیم سکه بهار آزادی ۵.۴۵۰.۰۰۰
ربع سکه بهار آزادی ۳.۲۳۰.۰۰۰
سکه گرمی   ۱.۷۵۰.۰۰۰
اونس جهانی   یک هزار و ۸۰۶ دلار
طلای ۱۸ عیار  ۱.۷۵۰.۰۰۰
 

دلار ارزان می شود

حبیب الله شمسایی، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار برای افزایش نرخ دلار می گوید: در کشور فاکتورهای مختلفی از جمله میزان اسکناس و همچنین درصد خرید و فروش ما در شبانه روز وابسته است اما نباید نادیده گرفت که نرخ های هراتیه و سلیمانی دوباره با روی گشاده به بازار ارز بازگشته اند.

وی افزود: این افزایش قیمت ها در ارز فروکش قابل ملاحظه را در پیش خواهد داشت.

بورس پر خبر؛ شاخص به دنبال دو میلیونی شدن

و اما بورسی که روی بورس است! بازار سرمایه هفته سوم تیرماه را نزولی استارت زده و با افت ۳۲ هزار واحدی ترس به دل تازه واردها انداخت.

عددی که بازار سکه و بورس را جا به جا کرد!/

این تلاطمات ناشی از فشارهای خارجی و دست کاری نرخ توسط دلالان است و به نظر بسیاری از کارشناسان تنها تا ۲ هفته دیگر فروکش می کند.