به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، هماندیشی تبیین راهبردها و برنامههای معاونت صدا در سال ۹۱ با محوریت عنوان سال با حضور محمدحسین صوفی معاون صدا، مهدی غضنفری وزیر معدن، صنعت و تجارت، نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران در استودیو شماره ۱ ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

غضنفری در این مراسم ضمن تشکر از معاون صدا گفت: برخلاف مجریان بسیار توانمند رادیو معمولاً‌ در تلویزیون گاه پیش می‌آید در برنامه‌هایی حاضر می‌شویم که زمان آن به پایان رسیده و مجری همچنان در حال حرف زدن است و ما مجال یک کلام سخن گفتن هم پیدا نمی‌کنیم. حال در سالگرد ۷۲ سالگی رادیو امیدوارم بتوانیم به اهداف سال دست پیدا کنیم. به ویژه که عدد ۷۲ نیز مهم است.

وی افزود: آشنایی با جایگاه وزارتخانه به ویژه پس از ادغام وزارت صنعت و معدن با وزارت بازرگانی می‌تواند در رسانه ملی مورد توجه قرار گیرد. کمتر دستگاهی را سراغ داریم که این قدر مخاطب داشته باشد ما هم در وزارتخانه‌مان همین وضعیت را داریم و قضاوت درباره عملکرد، دیدگاه‌های مختلفی از کاملاً‌ راضی و کاملاً ناراضی را در بر می‌گیرد. چرا که مجموعه خدمت و سرویس‌هایی که ما در اختیار مخاطبانمان قرار می‌دهیم بسیار فراوان است.

وزیر معدن‌‌، صنعت و تجارت تصریح کرد: ‌ اگر مجریان و برنامه‌سازان به ریشه‌های مسایل پی ببرند هیچگاه در برنامه‌ای القائاتی بخشی از آنها ناصحیح است به مخاطب منتقل نمی‌شوند. به ویژه که طیف‌های گسترده‌ای در زیرمجموعه ما قرار می‌گیرند که از کشتیرانی تا پیاز و سبزی و نان و از منابع نفتی تا حوزه‌های پژوهشی و از واردات تا صادرات را در بر می‌گیرد. همچنین تشخیص اینکه یک مساله را به مفهوم واقعی خود ارجاع دهیم امر دشواری است که نیازمند کار کارشناسی است.

غضنفری با اشاره به برنامه‌هایی از صداوسیما که به علت انتخاب نادرست کارشناس در مسیر درستی قرار نگرفته‌اند یادآور شد: ریشه القائات نادرست در همین برنامه‌ها است بنابراین ما به اطلاعات میدانی نیاز داریم و اگر رادیو بخواهد اطلاعات سطحی پخش کند نه تنها نقش اساسی ایفا نمی‌کند بلکه اگر نگوییم تخریب‌گر بلکه بی‌تفاوت است.

وی ادامه داد: ما با یک نامگذاری مواجه شدیم که در صداوسیما به دلیل طبیعت کارش کاملاً می‌تواند در تغییر رفتارهای ما اثرگذار باشد چرا که برخی از گره‌های کور این مشکل ناشی از فرهنگ و نگاه خانواده‌ها به کار و نگاه مسئولانه به کیفیت است بنابراین ما به ترکیبی از فرهنگ دینی و اسلامی در حوزه کاری خود نیازمندیم تا با تلفیقی از کارشناسان مناسب به نتیجه مطلوب برسیم.

وزیر معدن‌‌، صنعت و تجارت تصریح کرد: چنین امری یک جوهره درونی در انسان‌ها ایجاد می‌کند که اگر یک سال دیگر جواب ندهد و تا ۱۰ سال آینده موثر واقع شود می‌توانیم بگوییم موفق هستیم چرا که در کار فرهنگی انتظار محصول زودرس نمی‌توانیم داشته باشیم. امسال با یک پدیده فرهنگی مواجهیم که صداوسیما باید به تبیین پایه‌های فرهنگی آن کمک کند و ما نیز پایه‌های فنی آن را تشریح کنیم.

وی افزود: یادم می‌آید تلویزیون اول انقلاب برنامه‌های داشت که فردی به نام آقای اقتصاد در آن نقش آفرینی می‌کرد. خدا ایشان را رحمت کند بعد از آن تاریخ ما دیگر چنین برنامه‌ای نداشتیم. در حالی که اقتصاد در اوج پیچیدگی می‌تواند ساده و روان در قالب چنین برنامه‌هایی بیان شود.

غضنفری اظهار کرد: ترویج این فرهنگ که کالای داخلی با کیفیت پایین‌تر را به کالای خارجی با کیفیت بالاتر ترجیح دهیم نیازمند همکاری صداوسیما است و رسانه هرچقدر بر صادرات غیرنفتی تاکید کند ارزش دارد چرا که اقتصاد متکی به نفس می‌تواند خطرناک باشد که اروپا به خودش جرات دهد که برای افزایش فشار تحریم‌ها بگوید نفت ایران را تحریم می‌کنیم. در این زمینه تشکل‌های خصوصی می‌توانند وظایف بیشتری بپذیرند.

وی در خاتمه با درخواست پالایش قوانین و مقررات معیوب در مجلس گفت: هفتاد و دومین سالگرد رادیو را گرامی می دارم و معتقدم ما ریشههای فرهنگی بسیاری داریم که میتواند در حوزه تولید و کسب کار و کیفیسازی موثر واقع شود و همکاری صدا و سیما در این زمینه ضروری است.