به گزارش افکارنیوز،

عیسی گلشاهی مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در ارتباط با افزایش قیمت کنسرو ماهی تن و مشکلات واردات ماهی تن به کشور گفت: دولت ارز مورد نیاز کسری واردات ماهی تن به کشور را از 4200 تومان به ارز نیمایی تغییر داد که این امر خود در قیمت تمام شده کنسرو ماهی تن تاثیرگذار است.

اخبار اقتصادی- وی افزود: در سال جاری مشکلاتی برای کسری واردات ماهی تن با ارز نیمایی نیز وجود داشت که انتظار داریم بانک مرکزی تامین ارز مورد نیاز را به صنایع داشته باشد.

وی گفت: در سه تا 4 ماه ابتدایی سال حجم زیادی از ماهی تن در گمرک دپو شده بود که اکنون بخش زیادی از آنها ترخیص شده و به طور روزانه ادامه می‌یابد.

وی تاکید کرد: در نیمه اول سال همواره صید ماهی داخل کاهش می یابد که این امر منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود. برای رفع این مشکل در نیمه ابتدایی سال واردات انجام میشود.

وی گفت: قیمت هرکیلوگرم ماهی تن در سال 97،‌ پانزده هزار تومان، سال 98 بیست و هشت هزار تومان و سال جاری به 32 تا 33 هزار تومان رسیده است که با در نظر گرفتن تورم موجود در جامعه قیمت بالایی به حساب نمی‌آید.

وی اظهار داشت:‌ قیمت ماهی وارداتی نیز 35 تا 36 هزار تومان است اما به دلیل تاخیر در واردات و ماندن در گمرک  دموراژ اعمال  شده و قیمت تمام شده هر کیلوگرم ماهی وارداتی به 45 هزا رتومان افزایش یافت.

وی گفت: مشکل واردات حل شده و این محصول اکنون بروز وارد می‌شود و با آغاز فصل برداشت قیمت ماهی تن کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه قیمت تمام شده کنسرو ماهی تن نیز کاهش پیدا می‌کند.