به گزارش افکارنیوز،

حمید رضا سهرابی مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن در برنامه شبکه خبر با بیان اینکه طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی از سال ۸۴ آغاز شده است و هر ساله به نسبت تورم در کشور سقف تسهیلات مسکن روستایی افزایش پیدا می کند، گفت: این افزایش سقف پرداخت تسهیلات با مصوبه هیات دولت انجام می‌شود.

اخبار اقتصادی- او با بیان اینکه پرداخت تسهیلات مسکن روستایی بعد از بررسی و تصویب در هیات دولت، توسط شورای پول و اعتبار بررسی تصویب می‌شود و بانک مرکزی آن را به تمامی بانک‌های عامل ابلاغ می‌کند، افزود: بعد از تصویب و ابلاغ پرداخت تسهیلات مسکن روستایی میزان اعطای تسهیلات بین شهرها و روستاهای مختلف تقسیم می شود.

سهرابی با اشاره به اینکه تسهیلات مسکن روستایی از ۴۰ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته و در تیر ماه امسال ، مصوبه دولت و شورای پول و اعتبار را دریافت کرده است، ادامه داد: خوشبختانه از هفته گذشته پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی در استان‌ها عملیاتی شده و بانک مسکن به عنوان اولین بانک پرداخت تسهیلات را در دستور کار خود قرار داده است.

مدیر کل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن تصریح کرد: تا به امروز ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن روستایی پرداخت شده و بانک مسکن هم پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان  تسهیلات را ابلاغ کرده و تاکنون ۱۰۰ نفر در استان ها تسهیلات را دریافت کرده اند.

سهرابی یادآور شد:از روز شنبه هفته گذشته همزمان با ابلاغ بانک مرکزی، بانک مسکن اقدام به توزیع تسهیلات کرده و ۵۰۰ نفر هم در صف دریافت تسهیلات هستند.

سهرابی با اشاره به اینکه تسهیلات مسکن روستایی ، تسهیلاتی ارزان قیمت است، افزود : به عبارتی این وام جزو تسهیلات قرض‌الحسنه محسوب می‌شوند.

سهرابی بیان کرد: نرخ کارمزد تسهیلات ۵ در صد است و متقاضیان تنها کارمزد تسهیلات را پرداخت می‌کنند.

او بیان کرد: سود بازپرداخت تسهیلات مشارکت مدنی ۱۵ ساله است و به عبارتی اگر زمان ساخت مسکن روستایی یک سال طول بکشد مدت بازپرداخت ۱۴ ساله می‌شود و اگر ساخت مسکن دو سال به طول بکشد و مدت بازپرداخت تسهیلات ۱۳ سال می شود.

سهرابی با بیان اینکه اولویت دریافت تسهیلات مسکن روستایی متقاضیان واحد های فرسوده هستند، افزود: متقاضیان این واحدها در اولویت قرار دارند و همچنین واحدهایی که دارای کاربری مسکونی هستند می توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

مدیر کل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن توضیح داد: واحدهای که ضوابط طرح هادی را رعایت کرده و دارای پروانه باشند در اولویت قرار دارند، همچنین زوج های جوان و خانواده های پر جمعیت که در این واحدها ساکن هستند هم جزو اولویت‌ها برای دریافت این تسهیلات به شمار می‌رود.