به گزارش افکارنیوز،

بهاء الدین حسینی هاشمی با بیان این مطلب گفت: بانک مرکزی سال گذشته به دلیل مدیریت بازار ارز سقف فروش اسکناس دلار یا ارزهای دیگر را به هر فرد متقاضی تعیین کرد که بر اساس آن هر شخص حقیقی می‌تواند در سقف مشخص شده از سوی بانک مرکزی اقدام به خرید ارز نماید. طی روز های اخیر همزمان با ورود دلار به کانال‌های جدید قیمتی، صف‌های خرید ارز نیز تشکیل شد و به ‌دلیل اختلاف نرخ با بازار آزاد بانک مرکزی فروش ارز با کارت ملی را متوقف کرد که این تدبیر توسط بانک مرکزی موجب تعادل در بازار شده و دست سوداگران را از بازار قطع می کند.

 اخبار اقتصادی- وی گفت: بررسی های میدانی حاکی از آن است که بخش زیادی از تقاضا در روزهای اخیر تقاضای غیرواقعی و کاذب بوده و حذف ارائه ارز با کارت ملی موجب از بین رفتن صف‌ها در مقابل صرافی‌ها شده است و آرامش در بازار برقرار و روال عادی تامین نیازهای واقعی ادامه دارد.

وی  در مورد مدیریت بازار ارز در شرایط تحریمی گفت: به نظر من مرحله بحران را پشت سر گذاشته‌ایم و همین ثبات نسبی گویای آن است آنهایی که می‌خواستند با تحریم اقتصادی ایران را به زانو دربیاورند هدفشان منتفی است.

این کارشناس اقتصادی در ادامه به بانک مرکزی و نقشی که می تواند در شرایط ارزی داشته باشد اشاره و خاطرنشان کرد: شیوه چند نرخی بودن ارز موجب شده که بازار ارز به دست دلالان، سفته بازان و سواستفاده کنندگان از این بازار بیفتد اما با تک نرخی شدن ارز (دلار و یورو) تقاضای ارز منطقی تر و هیجانات بازار کاهش می یابد و بازار ارز به سمت ثبات پیش می رود.

این کارشناس امور بانکی گفت: بانک مرکزی کاملا توانایی کنترل بازار را دارد و می تواند با تزریق ارز در مواقع لزوم بازار را کنترل کند.

این استاد اقتصاد معقتد است: از ابزارهایی که بانک مرکزی می‌تواند آن را به درستی و با نظارت دقیق اعمال کند این است که سیاست مدیریت ارز را به گونه‌ای اجرایی کند که صرافی‌ها با تزریق منابعی که می‌شوند اجازه نداشته باشند ارزهای مختلف را بالاتر از نرخی مشخص بفروشند و با متخلفان برخورد جدی شود.