به گزارش افکارنیوز،

اهمیت بخش کشاورزی در رشد اقتصادی و خودکفایی غذایی کشور نقش به سزایی دارد ،توجه به  این بخش می تواند انگیزه لازم برای جوانان جهت اشتغال به کار کشاورزی و تولید را  افزایش داده و مانع از مهاجرت  آنان به شهر و تبدیل یک نیروی مولد اقتصادی  به یک نیروی مصرف کننده خواهد شد.

استفاده از امکانات و ظرفیت های طبیعی و بالقوه روستاها وزمین های کشاورزی موجود و کمک به کشاورزان در جهت تولید و فروش محصولات باعث تقویت تولید ملی وبهبود توسعه پایداردر سال اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل  خواهد شد.

اما بخش کشاورزی با مشکلات زیادی مواجه است که هیچ ضمانتی برای آن وجود ندارد مشکلاتی مانند تامین آب مورد نیاز، زمین، سیل، آفات و بیماری ها و عدم آگاهی بخشی لازم  در زمینه تولید محصولات کشاورزی موجب شده تا بهره وری در این بخش کاهش یابد و جوانان روز به روز از این شغل فاصله بگیرند.

 

با توجه به این که حدود ۶۵۰ هکتار زمین زراعی در  شهرستان فردیس وجود دارد که عمده بخش های کشاورزی در مشکین دشت وفرخ آباد متمرکز شده اند خبرنگار فردیسان گفتگویی خواندنی با یکی از کشاورزان در منطقه مشکین دشت انجام داده است که در ادامه می خوانید.

 

این کشاورز زحمت کش که سال هاست به کاشت نشاء صیفی جات مشغول است و در عرصه ی تولید به اقتصاد کشور کمک می کند؛می گوید:خوشحالم از این که یک تولید کننده هستم و به نقش و جایگاه خودم به عنوان یک عامل مولد اقتصادی واقف هستم و تمام تلاش خودم را خواهم کرد تا بتوانم مشکلات را پشت سر بگذارم.

او می گوید:بیشتر زمین های مناطق مشکین دشت و حومه اجاره ای هستند و تنها تعداد کمی  از کشاورزان در ملک شخصی ای خود زراعت می کنند.

وی در ادامه می گوید: این زمین های اجاره ای بامشکلات آب و خشکسالی مواجه اند و کشاورزان مجبوربه خرید  آب به صورت تانکری هستند  که هزینه ای حدود ۶۰تا۷۰ هزار تومان برای آن ها به دنبال دارد علاوه بر این هزینه ای هم باید صرف حمل و نقل این تانکرها شود که مبلغ را از این هم بالاتر می برد.

به دلیل هزینه ی بالایی که وجود دارد تنها قسمت محدودی از این زمین ها نشاءکاری می شود و بقیه رها می شودچرا که کسانی که زمین اجاره ای مشغول به کار هستند قادر به تامین هزینه ها نیستند.

 

تولید کننده بخش کشاورزی اضافه می کند :برای تامین معاش خود مجبور به فروش گلهای دسته دوم  در کنار زمین خود شده است که با مامورین شهرداری نیز دست و پنجه ای نرم می کنیم .

این کشاورز می گوید  :تاکنون هیچ مامور و یا بازرسی برای رسیدگی مشکلات و حتی شنیدن مشکلات کشاورزان  از جهاد کشاورزی و یا قسمتهای دیگر نیامده اند  و دیگر اینکه ملکهای شخصی شاید فقط مشکلات آب داشته باشند اما اراضی اجاره ای هم مشکلات اجاره زمین را دارند و هم مشکل هزینه آب،

لذا در پایان از مسئولین کشاورزی شهرستان فردیس می خواهیم تا به مشکلات بخش کشاورزی اهمیت ویژه ای دهند چرا که برای  داشتن کشوری مستقل در بخش کشاورزی که اصلی ترین کالا را در سبد غذایی مردم تشکیل می دهد نیازمند حمایت دولت ومسئولین  از تولید کنندگان بخش کشاورزی هستیم تا بتوانیم اقتصادی درون زا را در کشور بنیان نهیم.