به گزارش افکارنیوز،

واردات غیر قانونی و قاچاق میوه یکی از دغدغه های همیشگی کاسبان، کشاورزان و بعضأ مسئولین بخش بازار میوه و تره بار است و این مسئله و حاشیه هایش، متأسفانه به دلسردی این افراد و صدمه به تولید داخلی منتهی می شود.

کاسبان بازار تره بار کرج در گفتگوی میدانی خود با "تیتر1" به بیان مشکلات و دغدغه های خود پرداخته اند که در زیر می خوانید.

 دغدغه های کاسبان بازار تره بار کرج/ از بی توجهی مسئولین به قاچاق میوه تا وارداتی که صادرات ندارد!

 

 

اینجا بازار میوه و تره بار کرج است، خنده، فریاد، قهقه، دعوا، سود، زیان، کمک، گلایه و دوستی های همچراغی ها، مردم و مغازه داران  جزئی همیشگی و تکراری در آن است.
 

بعضی از کاسبان گلایه مند بازار میوه و برخی راضی و شکر گذار هستند ولی همه در یک چیز تفاهم دارند و آن گلایه مندی شدید از قاچاق میوه و واردات غیر قانونی است.

 

این کاسب کرجی می گوید: از آنجا که میوه ماندگاری ندارد و باید به وقت عرضه شود، بازار برخی از میوه ها راکد و برخی دیگر داغ است، البته میزان فروش میوه امسال نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

 

دغدغه های کاسبان بازار تره بار کرج/ از بی توجهی مسئولین به قاچاق میوه تا وارداتی که صادرات ندارد!

 

وی با بیان اینکه بیشترین فروش ما اول صبح از ساعت 4 تا 8 است اظهار داشت: بین این ساعتها مغازه دارن و مردمی که میوه به صورت عمده می خواهند مراجعه می کنند و من بیشتر محصول موز برای فروش می آورم که واردات آن آزاد است و دردسر میوه های دیگر را ندارد.
 
این کاسب افزود: برخی از میوه ها مانند انبه، موز و آناناس دارای مجوز برای واردات آزاد است و اگر میوه ای غیر از این مانند سیب یا لیمو ترش دیدید که محصول کشورهای ترکیه و یا جای دیگر بود بدانید که این محصول به صورت قاچاق وارد شده است.

دغدغه های کاسبان بازار تره بار کرج/ از بی توجهی مسئولین به قاچاق میوه تا وارداتی که صادرات ندارد!

 

 

کاسب دیگری گفت: امان از بی توجهی های برخی از مسئولین که نظارتی بر قاچاق کالاها ندارند و یا اینکه وقتی برای واردات محصولی با یک کشور قرار داد می بندند چیزی را برای صادر کردن تعیین نمی کنند و یا به عبارتی اجبار برای این مسئله نمی گذارند و این درحالی است که کشورهای دیگر به چنین عملی در تجارت مبادرت می ورزند.

وی با بیان اینکه قاچاق میوه و بی توجهی مسئولین به بحث صادرات موجب دلسردی باغداران و کشاورزان وطنی می شود گفت: ما در همین کرج خود گیلاسی داریم که قیمت پایه آن 4 هزار تومان است و برای کشاورز 2 هزار تومان تمام میود و در جنوب شرقی آسیا گیلاس را 30 هزار تومان به ازای هرکیلو معامله می کنند، پس چرا مسئولین ما با صادرات محصولاتی از این دست موجب رونق اقتصاد و بهبود وضعیت کشت کشاورزان داخلی نمی شوند!

 

 دغدغه های کاسبان بازار تره بار کرج/ از بی توجهی مسئولین به قاچاق میوه تا وارداتی که صادرات ندارد!

 

همشهری دیگری از جماعت کاسبان بازار میوه و تره بار کرج نیز با اشاره به نوسان قیمت میوه ها گفت: نقش واسطه ها همیشه بد نیست، اتفاقا این واسطه ها هستند که باعث می شوند یک میوه بازار خود را داشته باشد، آنها می دانند که کدام میوه را باید به کدام شهر بفرستند.

 

وی افزود: آنها حتی می دانند که چه میوه ای باید صادر شود و به کجا، مثلأ در حال حاضر آلوی قطره طلای کرج در بازار عراق بسیار مشتری دارد و خیلی جاهای دیگر.

 

کاسب کرجی خاطر نشان کرد: این افراد می توانند در این قسمت موجب رونق کار کشاورز و تولید کننده باشند و با نظارتهای دولت اتفاقات خوبی برای اقتصاد تولیدات کشاورزی و باغی رقم بخورد.

 

دغدغه های کاسبان بازار تره بار کرج/ از قاچاق میوه تا نقش خوب واسطه ها و وارداتی که صادرات ندارد!          

 

این میوه فروش قدیمی و با تجربه نیز هیچ گلایه ای از بازار میوه و نوسان قیمتها و حتی واردات و صادرات نداشت و گفت: این کاسب است که رونق بازار محصولات را تعیین می کند.

 

وی در ادامه سخنان خود تنها یک خواسته از مسئولین شهرداری داشت مبنی بر اینکه، با ایجاد فضای مناسب و بهداشتی برای شهروندان مشتریان بیشتری به خصوص مردم عادی و خریداران خانگی را به میادین کرج جلب نمایند.

 

مرد دیگری از همین صنف گفت: از باغداران میخواهم نسبت به کیفیت محصولات خود دقت کنند تا مردم نیز به تولیدات داخلی رغبت بیشتری داشته باشند و قیمت میوه کاهش پیدا نکند.

 

دغدغه های کاسبان بازار تره بار کرج/ از قاچاق میوه تا نقش خوب واسطه ها و وارداتی که صادرات ندارد!

 

وی خاطر نشان کرد: برخی از کشاورزان باغات خود کرایه می دهند و به نوع محصول توجهی ندارند و کشت کاران غیر وطنی نیز با سم زیاد و عدم آگاهی صحیح از باغداری محصولات خوبی به ثمر نیم رسانند و این باعث افت قیمتها و عدم استقبال مردم میشود.

این شهروند و کاسب کرجی در پایان خاطر نشان کرد: امروز باید با رونق بخشیدن به تولیدات داخلی خود را از تنگنای اقتصادی نجات دهیم و این مسئله همکاری تمام بخشها و مردم را نیاز دارد و موضوع میدان بار و مشکلات آن از اهمیت زیادی در کلانشهر کرج برخوردار است که رفع این کاستی ها اثرات خوبی را در رونق بخش تولیدات کشاورزی موجب خواهد شد.