گروه اجتماعی- یک کارشناس برنامه ریزی گردشگری گفت: برای رونق گردشگری داخلی باید ویژگی های این نوع گردشگری را بشناسیم تا بتوانیم بر اساس آن برنامه ریزی کنیم.

به گزارش افکارخبر، اردشیر اروجی با بیان این مطلب اظهار کرد: بر اساس آمارهای استخراج شده از سوی مرکز آمار ایران در 2 تابستان سال های 91 و 92 گردشگری داخلی برپایه دید و بازدید 65درصد از مسافران با اقوام خود در شهرهای مختلف شکل گرفته و بیشتر آنها در خانه اقوام و نه در هتل ها اقامت کرده اند؛ همچنین 60درصد سفرها به وسیله وسایل نقلیه شخصی انجام شده و تنها بین 3 تا 4 درصد از مسافران با تورها و وسایل نقلیه عمومی اقدام به سفر کرده اند.

وی تاکید کرد: بررسی این نتایج نشان می دهد که عمده سفرهای داخلی انجام شده در کشور برپایه دید و بازدیدهای خانوادگی بوده است.

وی درباره وضعیت سفرهای داخلی در ایام نوروز توضیح داد: معمولا در بازه زمانی 25 اسفند تا 25 فروردین ماه انجام می شود و هیجان دید و بازدید از خانواده و اقدام بسیار بالا می رود و سازمان گردشگری به عنوان متولی اصلی گردشگری و سفر در کشور تنها به ایجاد ستاد گردشگری برای این ایام می پردازد تا هموطنان با کمبودی مواجه نشوند و در باقی سال این ستاد عملکردی تقریبا ندارد.

وی بیان کرد: این در حالی است که سازمان گردشگری باید برنامه ریزی کند تا با مدیریت سفر در طول سال از اوج سفر و هیجان ان در ایام نوروز بکاهد به این معنا که در طول سال به بازنشستگان، کارمندان و دانشجویان تسهیلات ارزان قیمت ارائه داده تا آنها برای دید و بازدید با اقدام و خویشان اقدام کنند و در تعطیلات نوروز با استفاده از تورهای گردشگری به سفر بروند.

اروجی ادامه داد: متاسفانه شاهد مدیریت مناسب و صحیح در زمینه گردشگری داخلی نیستیم و در کنار ان کیفیت نامناسب جاده ها، تعداد کم هتل ها، خدمات رسانی نامناسب امکان گردشگری و اقامتی و... سبب می شود تا خیل عظیم مسافران در نوروز با مشکلات فراوان مواجه شوند و کسی پاسخگوی آنها نباشد.

مدیرکل سابق دفتر آمار و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تاکید کرد: سازمان گردشگری باید دفاتر خدمات گردشگری را از شهریور ماه موظف به بستن تورهای نوروزی ایران گردی کنند و سفر به تمام استان ها در قالب تور را در برنامه ریزی خود قرار دهند با این کار علاوه بر 31 تور گردشگری عمده شاهد شکل گیری حداقل هزار تور به شهرهای مختلف خواهیم بود که در صورت ارائه تسهیلات مناسب مانند هتل با قیمت معقول و خدمات خوب و همچنین حمل و نقل آسان حجم فراوانی از مسافران این راه را برای سفر کردن انتخاب خواهند کرد.

وی گفت: متاسفانه به دلیل برنامه ریزی مناسب و مدیریت صحیح در سفرهای داخلی در تعطیلات نوروز تنها شاهد سفر تعداد زیادی از هموطنان به استان های اصفهان، فارس، گیلان، مازندران و... هستیم در حالی که بسیاری از استان های دیگر مانند کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام،چهارمحال و بختیاری و ... که دارای جاذبه های فراوان گردشگری هستند در دایره انتخاب گردشگران قرار نمی گیرند.

اروجی بیان کرد: آژانس ها و دفاتر گردشگری باید از شهریور ماه نسبت به معرفی جاذبه های گردشگری استان ها و شهرهای مختلف برنامه ریزی کنند و حتم بدانید با این روش تعداد زیادی از هموطنان برای سفرهای نوروزی به طور صحیح برنامه ریزی می کنند.

وی خاطر نشان کرد: در شرایط اقتصادی به سر می‌ بریم که درآمد سرانه مردم پائین است بنابراین مردم برای سفرکردن پس اندازی ندارند به همین دلیل با کاهش سفرهای داخلی مواجه هستیم به طوری که خطر رکود نیز در آن احساس شده و راهکار این است که طرح سفرهای ارزان‌ قیمت را به طور جدی مورد توجه قرار دهیم و البته اشکالات آن را برطرف کنیم.

وی گفت: یکی از راهکارها که متأسفانه از آن غفلت می‌ شود موضوع کاهش هزینه هتل‌ ها و سیستم‌ های حمل و نقل در زمان‌های غیر پیک سفر است ، این کار باعث ایجاد اشتیاق سفر در ایام غیر پیک شده و به کاهش تقاضای سفر در ایام  پیک نیز کمک می کند.

وی ادامه داد: این موضوع غیر اقتصادی است که ما بخواهیم برای ایام پیک سفر هتل و جاده بسازیم چرا که فقط 2 ماه در سال از این هتل‌ها استفاده بهینه خواهد شد بنابراین بهترین راه مدیریت سفر است که باید از طریق سفرهای ارزان‌ قیمت اعمال شود تا در زمان‌های غیرپیک افراد کمتر برخوردار بتوانند به سفر بروند.

اروجی بیان کرد: هتل ها در تابستان و نوروز شاهد اوج پذیرش مسافر هستند و به عبارت بهتر 70درصد از تخت ها و ظرفیت آنها در این 2 ماه اشغال می شود و در باقی سال بسیار کم مشتری هستند اما متاسفانه شاهد هستیم که برخی از هتل ها در نوروز اقدام به افزایش نرخ ها کرده و خدماتی که ارائه می دهند در شان مسافران نیست در حالی که کسی که برای یک سب اقامت در اتاق دو تخته 400هزار تومان می پردازد انتظار دارد که خدمات مناسبی نیز دریافت کند و اگر غیر از این باشد حتم بدانید از سفر و اقامت مجدد در هتل خودداری می کند.

این کارشناس برنامه ریزی گردشگری ادامه داد: اقامت در هتل تقریبا برای قشر کارمند و متوسط ره به پایین تبدیل به رویا و آرزو شده و قیمت ها آنچنان برای این اقشار بالاست که هیچ گاه به صرافت اقامت در هتل نمی افتند و خانه اقدام و دوستان را ترجیح می دهند .

وی بیان کد: نرخ سیستم حمل و نقل ریلی و هوایی نیز برای سفر کردن به صرفه نیست زیرا قیمت های بسیار بالاست و مسوولان به جای آزادسازی کف قیمت ها باید سقف قیمت تعیین می کردند و شرکت های مختلف با تعیین قیمت پایین تر فضا را رقابتی می کردند اما متاسفانه اکنون شاهد نرخ های مختلف برای بلیت هواپیما هستیم به طوری که برای مثال شرکت های مختلف در زمان های گوناگون سفر به مشهد از 150؛ 200، 400، 500 و حتی 900هزار تومان بابت بلیت از مسافران دریافت کرده اند که اصلا درست نیست.

وی تاکید کرد: این روش اجحاف در حق مردم است زیرا شرکت ها سعی می کنند با تعیین نرخ های بالا ضرر و زیان خود را از جیب مردن جبران کنند.

اروجی توضیح داد: یکی دیگر از موارد یکه نشان دهنده نبود مدیریت صحیح برای سفر است، سیستم رزور بلیت و هتل از بهمن ماه است، این کار اصلا صحیح نیست و مسافران در تمام طول سال باید بتوانند نسبت به رزرو هتل و بلیت وسایل نقلیه عمومی برای نوروز اقدام کنند اما متاسفانه با تعیین بازه زمانی 1.5 ماهه شاهد پیگیری خیل عظیم مسافران برای رزرو کردن بلیت هستیم و بسیار دیده شده که برخی از مسافران نتواسته اند بلیت تهیه کنند و سردرگم شده اند.

وی گفت: این روش انحصاری بوده و اصلا رقابتی نیست و مردم ضرر می کنند.

وی درباره وضعیت هتل های کشور نیز اظهار کرد: بسیاری از هتل های اکنون مستهلک هستند و سالیان طولانی است برای آنها سرمایه گذاری نشده در حالی که سازمان گردشگری باید تسهیلات ارزان در اختیار آنها قرار دهد تا نسبت به نوسازی و بازسازی هتل ها اقدام شود و با این کار شاهد بهبود در ارائه خدمات خواهیم بود زیرا اکنون برخی هتل خدماتی مطابق تعداد ستاره های درج شده خود نداشته و سطح خدمات دو سه درجه پایین تر است.

وی عنوان کرد: متاسفانه ایام نوروز و اوج سفر نزد برخی از هتلداران، شرکت های حمل و نقل هوایی و زمینی و ریلی، زمانی تصور می شود که باید جبران ضرر و زیان یک ساله خود را کنند و با این کار به گرشگری داخلی لطمات جبران ناپذیری وارد می شود .

مشاور سابق رییس سازمان گردشگری گفت: اگر قیمت هتل ها معقولانه تعیین شود و تورها و آژانس ها خدمات مناسبی ارائه دهند حتم بدانید گردشگری داخلی رونق می یابد و از مسافران می توان انتظار داشت سفرهای خود را در طول سال توزیع کرده و هتل و سایر اماکن گردشگری اقامت کند.

اروجی در پایان خاطر نشان کرد: سازمان گردشگری باید به طور مستمر بر خدمات رسانی هتل ها، مراکز اقامتی، تورهای گردشگری نظارت کامل داشته باشد و اگر مشکلی پیش آمد پاسخگوی مسافران باشد.