به گزارش افکارنیوز،

به نقل از ایلام بیدار، این روزها مردم شهر ایلام ماه رمضان را با اعمال شاقه ای که بر آنها تحمیل شده تحمل و به پایان می رسانند.

علاوه بر گرما که خاص این ایام طبیعت بوده مردم مشکل حادتری را باید نیز بر مشقات روزه داری افزون کنند و آن هم قطعی های مکرر آب در محلات مختلف شهر ایلام است.

با وجود سال پربارشی که پشت سر نهادیم و سرریز شدن سد ایلام و جوشش چشمه های آبی که سالیان سال بدلیل خشکسالی به فراموشی سپرده شده بودند اما مشکل بی آبی و کم آبی در شهر ایلام همچون سال های خشکسالی و شاید هم بیشتر مردم را آزار می دهد.

مشقت قطعی آب وقتی نمود بیشتری پیدا کرده که شرکت آب و فاضلاب ایلام در روزهای ماه رمضان بدلایلی که مصرف بیش از حد الگوی مصرف عنوان شده اقدام به سهمیه بندی و قطع آب در ساعاتی از شبانه روز در بخش های مرکزی شهر ایلام مانند سیدالشهداء، نورزآباد و همچنین در مناطق بانبرز و هانیوان کرده است.

البته این قطعی ها به همین مناطق ختم نشده و سایر بخش های شهر با افت فشار و بعضا قطعی مواجه هستند.

خبرنگار ایلام بیدار برای بررسی سریال قطعی های آب میان مردم ساکن در انتهای بلوار سیدالشهداء رفته و با انها به گپ و گفت نشست.

فرسودگی سیستم آبرسانی علت اصلی قطعی ها است

آقای کهنی که خود کارشناس تأسیسات خانگی و صنعتی بوده و مدت مدیدی در این محله ساکن می باشد ، با ابراز گلایه از مشکل پیش آمده و قطعی های مکرر به خبرنگار ما گفت: این مشکل برای مردم ساکن در سیدالشهداء چیز تازه ای نبوده و هرساله چه در ایام خشکسالی و چه ایامی که نزولات جوی خوبی بوده با آن دست و پنجه نرم کردیم و به نحوی آنرا تحمل و پشت سر نهاده ایم.

وی علت اصلی قطعی را فرسودگی سیستم آبرسانی در این محله عنوان و اظهار کرد: خط آبرسانی در بلوار سیدالشهداء (ع) از نوع لوله دو اینچ فلزی بوده که از سالیان گذشته موجود بوده و با توجه به گسترش شهرنشینی متآسفانه این خطوط تعویض نشده اند.

کهنی با انتقاد از خط انتقال آب در منطقه نیز تصریح کرد: خط انتقال آب منطقه فلزی بوده که از نظر تأسیساتی بدلیل اینکه نور در آن عبور نکرده باعث جذب میکروب و همچنین رسوب شده و در حال حاضر از لوله های پلی اتیلن با ضخامت بیشتر جهت سهولت در امر آبرسانی استفاده می شود.

قطعی های مکرر باعث آزار مردم است

رستمی یکی دیگر از اهالی این محله که چندسالی هست خانه ای خریده به خبرنگار ایلام بیدار گفت: چندسال پیش به هوای اینکه مرکز شهر از رفاهیات بیشتری برخوردار بوده خانه ای در اینجا خریداری کردم که در همان سال اول بدلیل مشکلات مکرر قطعی آب از کار خود پشیمان شدم.

وی ادامه داد: خطوط آب منطقه فرسوده بوده و بارها بدلایل مختلف با قطعی آب و افت فشار مواجه هستیم و شاید یکی از دلایل عمده ان شکستگی لوله بوده که بخاطر اینکه لوله در عمق زمین بوده خود را نشان ندهد و این باعث فرار مردم از محله شده و باعث آزار آنها شده است.

رستمی  با ابراز گلایه از افزایش زمان قطعی ها بیان کرد: قبلا در تماسی که با آب و فاضلاب داشتیم تنها قطعی اب را به ساعت 11 شب تا 2 بامداد محدود کرده بودند اما چند روزی است این قطعی به اوج گرمای ظهر و ساعت 3 رسیده و این برای مردم و روزه دارن دیگر غیرقابل تحمل شده است.

صبر تنها راه شهروندان

ایلام بیدار ضمن پیگیری این موضوع از مسئولان مربوطه در حال حاضر تنها می تواند در این روزهای بی آبی و درد ، شهروندان و روزه دارن ایلامی را به پیشه کردن صبر و البته رعایت الگوی مصرف توصیه کند.