به گزارش افکارنیوز،

تست MBTI یکی از شناخته‌شده ترین و معروف‌ترین تست‌های شخصیت‌شناسی است که مزایای زیادی برای رهبران، تیم‌ها و افراد داشته است. در این مطلب از کاربوم می‌خواهیم اطلاعات بیشتری را در موردMBTI  و ۵ روش مختلفی که این تست می‌تواند به شما در محل کارتان کمک کند، با شما به اشتراک بگذاریم.

به‌روز ترین آگهی های استخدام را در اینجا ببینید

MBTI چیست؟

MBTI ابزاری برای مشخص‌کردن اولویت‌های شخصیتی است که به شما در درک شخصیتتان کمک می‌کند. این تست یک پرسش‌نامه آنلاین است که راجع به کارهایی که انجام می‌دهید و نحوه فکرکردنتان درباره مسائل مختلف، سؤال‌هایی می‌کند.

MBTI توسط کاترین بریگز و دخترش ایزابل مایرز در دهه ۱۹۴۰ توسعه یافت. از آن زمان، این تست بسیار محبوب شده است و در بسیاری از بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و به بیش از ۲۰ زبان مختلف ترجمه شده است.

پس از پاسخ به سؤالات این تست، ۴ حرف انگلیسی را دریافت می‌کنید. این ۴ حرف است که شخصیت شما را بیان می‌کند؛ به‌عنوان مثال، آیا شما بسیار منظم هستید یا تنها با جریان پیش می‌روید؟ آیا دوست دارید بر اساس منطق تصمیم بگیرید؟ آیا شما بصری هستید یا به اطلاعات زیادی نیاز دارید؟

تست MBTI چه چیزی را نشان می‌دهد؟

51

بیایید کمی بیشتر به محتوای MBTI نگاهی بیندازیم، قبل از اینکه بررسی کنیم که چگونه این تست می‌تواند به شما در محل کار کمک کند.

۱۶ نوع مختلف شخصیت در تست مایرز-بریگز وجود دارد. از این نوع بررسی، ۴ مقیاس مختلف حاصل می‌شود و پاسخ‌های شما تعیین می‌کند که شما کدام گروه هستید.

۱. مقیاس اول، مقیاس انرژی است. انرژی خود را از کجا می‌آورید؟

تعیین‌کننده این پاسخ سؤال، برچسب‌های «برون‌گرایی» (Extroversion) و «درون‌گرایی» (Introversion)  هستند و در زبان مایرز- بریگز به این معنی است:

«E» اول کلمه برون‌گرایی است؛ یعنی انرژی خود را از دیگران می‌گیرید، می‌توانید درمورد عقاید و افکارتان با دیگران صحبت کنید و از این طریق، احساس بهتری را دارید.

«I» اول کلمه درون‌گرایی است؛ یعنی انرژی خود را از درون خودتان می‌گیرید، ترجیح می‌دهید درمورد موقعیت‌های مختلف فکر کنید، به همه‌چیز فکر می‌کنید و از داشتن فضای لازم برای درنظرگرفتن و جمع‌آوری افکار خود لذت می‌برید.

۲. مقیاس دوم، درمورد نحوه جمع‌آوری اطلاعات است.

برخی از ما برای جمع‌آوری حقایق و داده‌ها، اولویت‌هایی را داریم یا به زبان تستMBTI ، «حسی»(Sensing)  عمل می‌کنیم. افراد دیگر ممکن است با استفاده از شهودشان عمل کنند و «شهودی»(iNtuiton)  باشند؛ یعنی تصویر بزرگ‌تری را ببینند و احتمالات را بیشتر در نظر بگیرند. این مقیاس با «S» و «N» مشخص می‌شود.

۳. مقیاس سوم، ترجیحات شما در تصمیم‌گیری را نشان می‌دهد.

برخی از ما ترجیح روشنی را برای استفاده از «منطق» (Thinking) یا «T» خود داریم. این بدان معنی است که ما دوست داریم از منطق، تحلیل و بنیادهای اساسی استفاده کنیم. دیگران ممکن است «احساس» (Feeling) یا «F» را ترجیح دهند. این افراد، تأثیری که تصمیم‌ها روی دیگران می‌گذارند را مشاهده می‌کنند و هماهنگی و ملاحظه را ترجیح می‌دهند.

۴. مقیاس چهارم درمورد این است چگونه دوست داریم زندگی کنیم.

در این مقیاس نیز ۲ عبارت دیگر داریم؛ «J» که حرف اول «قضاوت‌گر»بودن (Judging) است و اگر نتیجه ما شامل این حرف بود، یعنی ما منظم و سازمان‌یافته هستیم و دوست داریم سریع تصمیم بگیریم. در انتهای دیگر طیف، حرف «P» وجود دارد که مخفف «ادراکی»‌بودن (Judging) است و به این معنی است که ما از همراه جریان حرکت‌کردن و بررسی همه گزینه‌ها لذت می‌بریم.

در نتیجه، پاسخ آزمون ما یکی از حروف I یاN ،  E یاT ،  S یا F و J یا P است. از کنار هم‌ گذاشتن این  ۴ مشخصه، ۱۶ نوع شخصیت حاصل می‌شود.

مهم است که به یاد داشته باشید که همه ما به هر دو طرف طیف نیاز داریم. آنچه متفاوت است این است که ما یکی را بر دیگری ترجیح می‌دهیم و این شیوه غالب ماست.

«برای استفاده از رزومه‌ساز آنلاین کاربوم به آدرس (https://karboom.io/cv-builder) بروید»

بنابراین چگونه تست MBTI می‌تواند در محل کار کمک کند؟

52

۱. احترام‌گذاشتن به تفاوت‌ها

این یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت تست شخصیت‌شناسی MBTI است. ما می‌فهمیم که چگونه شخصیت‌های مختلف باهم تفاوت دارند و هیچ نوع شخصیتی از نوع دیگر «بهتر» نیست؛ هرچند برخی از افراد دوست دارند مخالف این موضوع باشند! همان‌طور که هر نوع شخصیت با نوع دیگر مساوی است؛ می‌توانیم دنیا را از چشم شخص دیگری ببینیم. چه کسی چنین چیزی را در محل کار نمی‌خواهد؟

۲. بهبود کار تیمی

درک اینکه چگونه همکارانتان فکر می‌کنند، برای ایجاد عملکرد عالی تیم بسیار مهم است. به‌عنوان مثال اگر یکی از افراد تیم‌ شما «P» باشد و بقیه «J» باشند، اختلافات فکری بساری به وجود می‌آید. از قاطعیت‌نداشتن این یک نفر و دیگران که او را تحت‌فشار قرار می‌دهند، ناامیدی به وجود می‌آید. در نتیجه چگونگی درک تفاوت‌ها، می‌تواند به عملکرد کل گروه کمک کند.

۳. بهبود روابط با رئیس

تصور کنید می‌دانید تیپ شخصیتی رئیستان چیست و می‌دانید او چگونه تصمیم می‌گیرد. دانستن اینکه آیا او به داده‌ها و اطلاعات زیادی نیاز دارد یا شخصی است که ترجیح می‌دهد عقاید خود را عوض کند؛ قطعا برای شما مفید است. اگر او بیشتر از اینکه بر افراد متمرکز باشد، بر کار متمرکز است و شما عکس او باشید، باید بدانید چکار کنید. دنیای امکانات و استراتژی‌های جدیدی را که می‌توانید با به‌دست‌آوردن این بینش به کار بگیرید، تصور کنید.

۴. بینش قدرتمندتر درمورد مشتری‌ها

دانستن اینکه ۱۶ تیپ شخصیتی مختلف در جهان وجود دارد، ارزش زیادی را در درک مشتریان و افرادی که به آنها خدمت می‌کنید، به وجود می‌آورد. بیشتر اوقات ترجیح می‌دهیم به شیوه‌هایی فکر و رفتار کنیم که منعکس‌کننده خودمان باشد و درک دیدگاه‌های دیگران برای ما دشوار است. داشتن این بینش و نفوذ، ارتباطات و خدمات شما را گسترده‌تر می‌کند. آخرین باری که همه این موارد، سیاست‌ها و سیستم‌های خود را بازبینی کردید، کی بوده است؟

۵. آیا شما مناسب شغلتان هستید؟

تست شخصیت‌شناسی MBTI  کاملا می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که چرا از نقش خود ناامید و ناراضی هستید. ممکن است نوع شخصیت شما متناسب با محیطی که در آن کار می‌کنید، نباشد. شاید فرهنگ سازمانی محل کارتان با ارزش‌های شما و آنچه برای شما مهم است، مغایرت داشته باشد یا شاید رئیس شما در طرف مقابل طیف باشد. باز هم، داشتن این بینش به شما کمک می‌کند تا تصمیمات درست و استراتژیک مربوط به حرفه خود را بگیرید.