به گزارش افکارنیوز،

تابلو برق سیستمی است که جریان الکتریکی را در مدارهای مختلف ساختمان توزیع می‌کند. این وسیله علاوه بر ایمن کردن انتقال، جریان را بین مدارها منتقل می‌کند. این پنل همچنین باعث می‌شود تا برق در مدارهای فرعی شکسته شود. این محصول همچنین می‌تواند نقش مهمی در محافظت از شما در برابر حوادث مختلف مانند اتصال کوتاه دارد. پنل‌ها انواع مختلفی دارند که از نظر فناوری و کاربردها متفاوت هستند.

در ادامه به چند نکته مهم در مورد تابلوهای برق‌، توسط الکتروکارینا می‌پردازیم.

چه تفاوتی میان انواع مختلف تابلو برق وجود دارد؟

تابلو‌ برق دارای انواع مختلفی و هر کدام از این تابلوها بر اساس نوع ساختاری که دارند، دارای کاربردهای متفاوتی نیز می‌باشند. شما با استفاده از این محفظه‌های بسته می‌توانید، تجهیزات مختلف را بدون نگرانی نصب کنید.

1

انواع تابلوهای برق موجود شامل موارد زیر می‌شود:

تابلوهای حفاظت و کنترل: این تابلوها برای کنترل موتورهای AC و DC استفاده می‌شوند. این تابلوها در مراکز مهم و بزرگ استفاده می‌شوند. به طور مثال این تابلوها معمولا برای راه‌اندازی و کنترل خطوط در مترو و کارخانه‌های بزرگ استفاده می‌شوند.

تابلوهای پروسه صنعتی: این تابلوها معمولا شامل PLC ها می‌شوند. این تابلوها برای عیب‌یابی کار را به میزان قابل توجهی راحت می‌کند.

تابلوهای اصلاح ضریب قدرت: این تابلوها به تابلوهای بانک خازنی نیز معروف هستند. سیستم‌های بانک خازنی دارای یک رگولاتور می‌باشند. این کار باعث می‌شود ضریب قدرت را به مقدار زیادی افزایش دهد.

تابلوهای توزیع برق: این دسته از تابلوها به توزیع برق بین تجهیزات صنعتی می‌پزدازند. این تابلوها معمولا برای محیط‌هایی مانند کارخانه‌ها،‌ مصارف عمومی،‌ تامین برق ماشین آلات،‌ فرودگاه‌ها و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2

حال در ادامه به بررسی موارد و اجزا مختلف تابلوهای برق می‌پردازیم.

صفحه اصلی قطع‌کننده

با استفاده از این صفحه می‌توانید برق را که به اتاق‌ها و مناطق مختلف خانه شما می‌رسد، کنترل کنید. این صفحه از مدارها محافظت می‌کند و ظرفیت آمپر پنل را پیگیری می‌کند. این صفحه به پنل توزیع نیز معروف است. این پنل از گرم شدن مدارها به دلیل نقص لوازم خانگی یا مشکلات سیم‌کشی جلوگیری می‌کند. یک قطع کننده توسط ۳ سیم به چندین جعبه تقسیم یا خروجی در امتداد هر مدار متصل می‌شود.

این صفحات بر اساس میزان آمپراژ و تعداد مدارهایی که می‌توانند اداره کنند،‌ طبقه‌بندی می‌شوند. پنل پس از در نظرگرفتن عوامل زیر انتخاب می‌شود:

  • وقتی پنلی تعویض می‌شود، باید با ظرفیت آمپر پنل موجود مطابقت داشته باشد. در غیر اینصورت باید به‌‌روز رسانی را انجام دهید.
  • قدرت آمپر در صفحه اصلی قطع‌کننده موجود تعیین می‌شود.
  • دامنه آمپراژ ‌از ۶۰ آمپر برای خانه‌های قدیمی تا ۲۰۰‌ آمپر برای ساختمان‌های جدید است.
  • معمولا ۱۰۰ آمپر تا ۱۵۰ آمپر قابل قبول است، اما می‌توانید پنل‌های قطع‌کننده را در محدوده ۲۰۰ تا ۴۰۰ آمپر نیز پیدا کنید.

جعبه فیوز

جعبه‌های فیوز برای جلوگیری از اضافه بار مدار طراحی شده‌اند. آن‌ها از فیوزهای کوچکی تشکیل شده‌اند که درون یک صفحه الکتریکی قرار می‌گیرند. هر وقت جریان اضافی وجود داشته باشد،‌ فیوز کوتاه می‌شود. این نوع تابلوها معمولا در خانه‌هایی یافت می‌شود که در دهه ۱۹۷۰ یا قبل از آن ساخته شده‌اند. اگر جعبه‌های فیوز در خانه اجازه جریان کافی به وسایل خانه را ندهند، باید پنل را ارتقا دهید.

3

زیر پنل‌ها

زیر پنل‌ها برای خانه‌هایی که به چندین مدار در همان منطقه مورد نیاز هستند، مناسب هستند. این تابلوهای الکتریکی از طریق مدار قدرت خود را از تابلوهای اصلی می‌گیرند. این قسمت به شما امکان می‌هد که توزیع فعلی خانه را تنظیم کنید.

سوئیچ‌های انتقال

این نوعی زیر صفحه است که برای مدارهایی که از ژنراتور برق پشتیبان استفاده می‌کنند، مناسب است. این کار از طریق انتقال قدرت ژنراتور به برق از طریق صفحه قطع‌کننده انجام می‌شود. شما می‌توانید برق پشتیبان را به پنل قطع‌کننده خانه خود متصل کنید. این موضوع می‌تواند هر زمان که قطعی برق وجود دارد، سوئیچینگ بی عیب و نقصی بین سرویس برق و برق پشتیبان ایجاد کند.

اکثر خانه‌ها در مناطقی که شرایط آب و هوایی غیر قابل پیش‌بینی دارند،‌ دارای ژنراتور پشتیبان هستند. ژنراتورها می‌توانند دارای یک سوئیچ انتقال با رتبه‌بندی مشابه صفحه اصلی قطع‌کننده باشند. دو نوع مختلف سوئیچ انتقال وجود دارد.

دستی: این کلیدهای انتقال همانطور که از نامش پیداست، شامل شروع دستی ژنراتور و سپس سوئیچ بار الکتریکی به توان پشتیبان است.

خودکار: این سوئیچ‌های انتقال اطمینان می‌دهند که هر زمان قطعی برق وجود داشته باشد،‌ به طور خودکار بدون تغییر به منبع تغذیه تبدیل می‌شود.

موارد بالا انواع مختلف تابلو‌های الکتریکی است که در خانه‌ها استفاده می‌شود.

هنگام کار با صفحه مهم است که با دقت این کار را انجام دهید و ایمنی را مد نظر داشته باشد. نکته بعدی این است که هرگز آن‌ها نباید خیس شوند. اگر پنل گرم شود یا مشکل دیگری وجود دارد باید آن را توسط یک برق‌کار مجاز بررسی کنید. همچنین اطمینان از مطابقت آخرین تابلو در خانه با آخرین کدهای الکتریکی بسیار مهم است. در غیر این‌صورت باید آن را به روز کنید. در این مورد نیز ارتقا باید فقط توسط برق‌کار معتبر انجام شود.