مجتمع تجاری دلگشا یکی از جدیدترین مراکز خریدی است که در قلب بازار تهران و در خیابان پانزده خرداد کار خود را آغاز کرده است. این مرکز خرید یکی از مدرن‌ترین مراکز خرید بازار تهران است که راحتی دسترسی راحت را در کنار امکانات کم‌نظیر رفاهی برای مشتریان خود فراهم کرده است.

یکی از نقاط قوت مهم آغاز به کار بازار دلگشا را باید اشتغال‌زایی قابل توجه آن دانست. این مرکز تجاری با 1600 واحدی که در 10 طبقه خود دارد باعث مشغول به کار شدن مجموعاً 5000 نفر به شکل مستقیم و تامین بیش از 50 هزار خانوار به شکل غیرمستقیم خواهد شد.

از جمله‌ی این مزیت‌ها بهره بردن از اتمسفر تجاری بازار و دسترسی داشتن به طیف بسیار گسترده‌ای از خریداران برای فروشندگان جوان است. با وجود تمام پیشرفت‌های حوزه تجارت، بازار تهران همچنان مهم‌ترین مرکز تجاری کشور است.

مجتمع تجاری دلگشا تلاش کرده این مزیت‌ها را حفظ کرده و فضایی را مهیا کند که فروشندگان و تجار جوان امکان حوزه در بازار تهران را داشته باشند. در همین راستا این مجموعه تجاری به فروشندگان و تولیدکنندگانی که قصد حضور در آن را داشته باشند تسهیلات ویژه‌ای می‌دهد و از آن‌ها با تمام توان حمایت می‌کند.

قطب جدید اشتغال زایی در بازار تهران

سرای دلگشا در مساحت 50 هزارمتری ساخته شده است و 1600 واحد تجاری در 10 طبقه در آن امکان فعالیت دارند. با توجه به این مسئله، به طور متوسط هر واحد باعث اشتغال مستقیم سه نفر و اشتغال غیرمستقیم ده‌ها نفر دیگر شده است. این یعنی سرای دلگشا با احتساب نیروهای خدماتی خود مجموعاً 5000 شغل مستقیم ایجاد خواهد کرد.

این به آن معنا است که با محاسبه حداقل ضریب 1 به 10 بیش از 50 هزار خانوار  به طور مستقیم و غیرمستقیم از بازار بزرگ دلگشا منتفع می‌شوند. این عدد فارغ از مشاغل دیگری است که در حاشیه این بازار شکل می‌گیرند.

مجتمع تجاری دلگشا هرچند هماهنگ با بافت سنتی بازار و با الهام گرفتن از آن ساخته شده اما به گفته مدیر این بازار می‌خواهد مجموعه‌ای تجاری با استانداردهایی فراتر از منطقه بازار تهران باشد و آن را ارتقا دهد. اما سرای دلگشا می‌خواهد کدام یک از استانداردهای بازار تهران را ارتقا دهد؟

ایمن در برابر زله و آتش سوزی

یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های بازار تهران در حال حاضر ضعف‌ حوزه سازه است.  بازار با مشکلات بسیار زیادی مواجه است. از مشکلاتی مثل عدم وجود فاضلاب تا سازه‌های آسیب‌پذیر در برابر زلزله. تجمع شدید حجره‌ها، مجهز نبودن بخش عمده‌ای از بازار به تجهیزات اطفا حریق و مشکلاتی از این دست باعث شده تا سرمایه تجار و حتی جان مشتریان به خطر بیفتد.

آن چنان که دکتر علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفته است؛ در محدوده بازار تهران تقریباً بیش از ۹۰ درصد ساختمان‌ها فرسوده و مخروبه بوده است و تنها حدود ۱۰ درصد آنها نوسازی شده‌اند. همین مسئله خبر از مشکلات بسیار بازار در مقابل با حوادث طبیعی و غیرطبیعی را می‌دهد.

مجتمع تجاری دلگشا سعی کرده تمام این استانداردها را به شکل قابل توجهی ارتقا دهد و به الگویی در سطح بازار تهران تبدیل شود. سرای دلگشا از بهترین تیم‌های مهندسی کشور بهره برده است. به همین دلیل نه تنها با ساختمانی چشم‌نواز مواجه هستیم، بلکه این ساختمان مقاومت قابل توجهی نیز در برابر زلزله دارد. سرای دلگشا همچنین به مدرن‌ترین تجهیزات اطفا حریق مجهز است که در ساختار بازار تهران بسیار جالب توجه است. اهمیت این مسائل وقتی روشن می‌شود که بدانید یکی از مشکلات اصلی بازار سیستم برق فرسوده و حریق‌های آن است

امکانات رفاهی مدرن و کم نظیر

نکته دیگر امکانات رفاهی قابل توجه مجتمع تجاری دلگشا است. شما تمام امکاناتی را که برای یک خرید آرامش بخش نیاز دارید در اختیار خواهید داشت. فودکورت مجهز و مدرن این مجموعه تمام نیازهای غذایی شما را برآورده می‌کند. سرویس‌‌های بهداشتی زیاد و تمیز نیز باعث آرامش خیال مشتریان می‌شود.

مجتمع تجاری دلگشا

نکته دیگر، سیستم هواسازی مدرن این مجموعه است که توانسته در دوران کرونا خود را به خوبی نشان دهد. این سیستم هواساز با تهویه فوق‌العاده، هوایی بهتر از هوای داخل بازار و خیابان را برای تنفس مهیا می‌کند.

پارکینگ مجهز

یکی از مشکلات مناطق پر تردد مثل بازار مسئله پارکینگ است. این معضل به خصوص درباره مجتمع‌های تجاری بروز و ظهور بیشتری پیدا می‌کند. در حال حاضر پارکینگی در خیابان خیام و در نزدیک سرای دلگشا در حال ساخت است که نه تنها فضای پارکینگ فروشندگان و بارانداز آن‌ها را حل می‌کند، بلکه می‌تواند برای اهالی این محل هم مناسب باشد.

امنیت بالا

نه تنها بازار بزرگ دلگشا، بلکه دیگر مجتمع‌های تجاری شبیه آن نیز می‌توانند باعث امنیت محیط‌های تجاری شوند. ارتباط مستقیم این مراکز تجاری با کلانتری‌ها و حضور نیروهای حفاظتی در ساختمان باعث می‌شود استاندارد امنیتی به شدت افزایش پیدا کند.

سهولت دسترسی

یکی دیگر از امتیازات قابل توجه مجتمع تجاری دلگشا امکان دسترسی خوب آن است. هم با وسایل نقلیه داخل بازار به سادگی می‌توان به سرای دلگشا دسترسی داشت و هم با مترو 15 خرداد می‌توان در کمترین زمان به این مرکز خرید رسید.