دکوراسیون داخلی منازل و محل کار یک نوع هنر است، "هنر چیدمان وسایل و لوازم موجود در محیط" برای انجام یک طراحی داخلی مناسب و زیبا باید به هم‌نشینی رنگ‌ها و سبک دکوراسیون داخلی مورد نظر توجه نمود تا ماحصل کار رضایت‌بخش باشد. زمانی که ما خانه‌ی خود را تزئین و از لوازم منزل و طرح و رنگ آن‌ها برای زیبایی بیشتر آن استفاده می‌کنیم، در واقع اقدام به طراحی دکوراسیون داخلی کرده‌ایم و در نقش یک دکوراتور ظاهر شده‌ایم.

دکوراسیون داخلی نوعی هنر محسوب می‌شود و مانند دیگر هنرها دارای سبک‌های مختلفی‌ست و در طول دوران و گذشت زمان‌، همگام با همه‌ی تغییرات محیطی، طراحی داخلی نیز تغییر کرده است و بنا به سلیقه‌های مردم آن زمان و ابزار و لوازم منازل و متریال‌هایی که در آن دوره مورد استفاده قرار می‌گیرد، نوع دکوراسیون داخلی نیز متناسب با آن می‌باشد. البته برای بسیاری طراحی داخلی و تغییر در دکوراسیون داخلی مانند یک سرگرمی می‌باشد و با ایده‌پردازی و چیدن لوازمی که از جهتی به یکدیگر شباهت دارند در کنار هم، چهره‌ی زیبا و جذابی به خانه می‌دهند. ولی در واقع  طراحی دکوراسیون داخلی امروزه یک هنر قابل آموزش است و شناخت متریال‌ها، آشنایی با هم‌نشینی رنگ‌ها و تأثیراتی که هر رنگ بر روی روحیه و فضای خانه می‌گذارد از مواردی هستند که نیاز به مطالعه و رجوع به منابع علمی و تجربی دارد.

همچنین دکوراسیون داخلی مانند سایر هنرها دارای سبک‌ها و گرایشات مختلف است و بهترین حالت طراحی داخلی زمانی روی می‌دهد که دکوراتور بتواند فضا و اتمسفر قالب را با توجه به سبک خاصی انتخاب و دیزاین نماید. این بدان معنی‌ست که مثلاً متریال‌ها و لوازم و رنگ‌های که در دکوراسیون داخلی با سبک سنتی ایرانی استفاده می‌شود کاملاً متفاوت با همین موارد در سبک مدرن و جدید است و برای این‌که به یک تناسب زیبا و چشم‌نوازی برسیم می‌بایست سعی کنیم که در طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب‌هایمان در چارچوب تعریف شده برای هر سبک بگنجد. از انواع سبک‌های متداول دکوراسیون داخلی می‌توان به سبک‌هایی نظیر: مدرن، امروزی، مینیمال، صنعتی، مدرن قرن بیستم، اسکاندیناوی، سنتی غربی، سنتی خاورمیانه، انتقالی یا ترنزیشنال، شرق دور، فرانسوی، بوهمیان، روستیک، هالیودی، ساحلی، ایران باستان، یونان باستان، مونوکروم، نئوکلاسیک و... اشاره نمود.

درست است که در طراحی دکوراسیون داخلی، اصل بر زیبایی و چشم‌نوازی چیدمان و فضای داخلی می‌باشد، ولی بدان معنا نمی‌باشد که به کارایی و مفید بودن لوازم را قربانی ظاهر زیبا کنیم، بلکه می‌بایست ظاهر جذاب و دل‌فریب در کنار کارایی و قابل استفاده بودن اجزای دکوراسیون داخلی باشد. بنابراین شیوه‌ی طراحی دکوراسیون داخلی بر دو اصل مهم زیبایی و کاربردی بودن استوار می‌باشد و هر یک بدون دیگری باعث می‌شود که دکوراسیون داخلی ما ناقص باشد. می‌توان روحیات و هویت، خواسته‌ها ونیازهای هر فردی که به نوعی طراحی داخلی فضای زندگی خود را شخصاً انجام می‌دهد را از نوع چیدمان و انتخاب دکوراسیون داخلی اجرا شده متوجه شد و به قول معروف "از کوزه همان برون تراود که در اوست"، البته این موضوع به شرطی اتفاق می‌افتد که اجرای آن براساس تقلید یا از روی ناچاری نباشد.

در طراحی دکوراسیون داخلی مسائل زیادی دخیل است و افراد برای انجام یک  طراحی داخلی زیبا و دلنشین می‌بایست به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم نمود:

  • نقشه داخلی: نقشه‌ی داخلی محل مورد نظر برای اجرای طراحی دکوراسیون داخلی بسیار حائز اهمیت است و یک طراح ماهر بدون دیدن فضا و نقشه‌ی یک ساختمان نمی‌تواند دکوراسیون داخلی زیبا و بی‌نقصی را اجرا نماید و بلکه می‌بایست انتخاب لوازم و اجزای طراحی داخلی متناسب با اندازه و نقشه‌ی محل اجرای طرح باشد.
  • نور محیط: نور از این لحاظ بسیار مهم است که در انتخاب رنگ‌ها و متریال‌های مورد استفاده نقش تعیین‌کننده‌ای دارد و مثلاً برای محیطی که نور مناسبی ندارد، اگر بخواهیم از چیدمانی با رنگ تیره و فشرده استفاده کنیم، فضای قالب بسیار تاریک و دلگیر خواهد شد و تأثیرات نامطلوبی روی افراد خواهد گذاشت.
  • تفکیک پلان‌ها: برای ارائه‌ی یک طراحی دکوراسیون داخلی جذاب، لازم نیست که تمام محیط را تنها با یک سبک و رنگ دیزاین کنیم، بلکه می‌توانیم با استفاده از لوازم موجود و نقشه‌ی ساختمان، پلان‌های مختلفی تعریف نماییم و برای هریک، بنا به نوع کاربری از دکوراسیون داخلی خاصی استفاده نماییم.
  • مبلمان و سایر لوازم جانبی: در بین لوازم موجود در ساختمان، مبلمان‌ها به دلیل حجم بالا و کاربردی بودنشان، نقش زیاد و تعیین‌کننده‌ای در طراحی دکوراسیون داخلی دارند و گاهی تنها تغییر مبلمان و میزها، تغییراتی عمیق و محسوس در طراحی داخلی می‌گذارد.
  • پوشش دیوارها سقف و کف: امروزه با تنوع بی‌نظیری که در نوع متریال، رنگ و طرح پوشش‌های دیوارها، سقف و کف ساختمان‌ها بوجود آمده و دست طراحان را برای انتخاب بسیار باز نموده است، این عوامل را به بخشی از دکوراسیون داخلی تبدیل کرده و می‌توانند تأثیرات زیادی در تغییرات عمده‌ی بصری برجای نهند.

از جمله جدید‌ترین پوشش‌های مربوط به سقف ساختمان که امروزه تأثیر بسیار زیادی در دکوراسیون داخلی می‌گذارد، "سقف کشسان" می‌باشد.

این روزها به دلیل تنوع زیادی که در متریال و رنگ و نقش سقف‌های کاذب وجود دارد، اغلب ساختمان‌ها اداری و تجاری و حتی منازل رو به سوی نصب و استفاده از این‌گونه سقف‌ها در دکوراسیون داخلی خود نموده‌اند و سقف کشسان از جمله کامل‌ترین و بروزترین نوع سقف‌های کاذب دکوراتیو محسوب می‌شود که امروزه بسیار محبوب و پرطرفدار شده‌است. این نوع سقف چندسالی‌ست که در حال استفاده است و در کشور ما نیز به دلیل مزایای زیادی که این سقف دارد، استفاده از آن در حال پیشرفت بوده و مورد استقبال مصرف‌کنندگان قرار گرفته است. استفاده از سقف کشسان در دکوراسیون داخلی اماکن تلفیقی از زیبایی و خلاقیت را در کنار ایمنی و سلامت به‌ ارمغان می‌آورد و کیفیت متریال و قابلیت چاپ آن موجب می‌شود که هرآنچه در رؤیای خود می‌پرورانید را بر روی آن نقش نمایید.

از دیگر مزایای این نوع سقف کاذب، قابلیت بازوبست کردن آن است که در کنار فرم‌پذیری و سرعت نصبی که دارد، می‌توان آن را بارها باز و بسته نمود و حتی محل نصبش را از محلی به محل دیگر تغییر داد. اگر به‌دنبال مجموعه‌ای مطمئن و حرفه‌ای در زمینه‌ی اجرای دکوراسیون داخلی علی‌الخصوص طراحی و نصب سقف‌های کشسان می‌باشید، ما مجموعه نپواسکای (دکو نوین) را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این مجموعه با بیش از یک دهه تجربه در زمینه‌ی تولید و نصب سقف کشسان در ایران و بهره‌گیری از کادری مجرب و متخصص، بهترین متریال‌ها را با بالاترین کیفیت برای دکوراسیون داخلی شما به ‌ارمغان می‌آورد. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت نپواسکای به آدرس nepoosky.com از انواع طرح‌ها و نمونه‌های سقف کشسان از جمله نوع چاپی، اپلای، چندسطحی، آسمان پرستاره، لاکر و ترنسپرنت و... دیدن نمائید و مجموعه‌ای متفاوت از زیبایی و خلاقیت را تجربه کنید.

اگر ساکن شهر تهران میباشید میتوانید با مراجعه به نشانی خرید سقف کششی در تهران از نمونه کارها و خدمات مجموعه نپواسکای دیدن فرمایید.