آیا می‌دانید دو زبانه بودن یا (Bilingual) چیست؟ این اصطلاح برای زبان ‌آموزانی استفاده می‌شود که به زبان دیگری غیر از زبان مادری‌ جهت برقراری ارتباط مسلط می‌باشند. میزان تسلط‌‌‌تان بر زبان دیگر تاثیر بسیاری در اینکه شما را یک فرد دوزبانه بخوانند یا نه دارد. آموختن زبان جدید و استفاده از آن در زندگی هیچ محدودیت سنی ندارد. این یادگیری با وجود سختی‌هایش مزایای بسیاری دارد که سبب فراموش کردن دشواری‌ها شود. ما سعی کرده‎ایم در این نوشته اطلاعاتی درباره فواید یادگیری زبان خارجی و راه‌های آموختن را ارائه کنیم.

تصاویر کتاب

فواید و تاثیر زبان آموزی

  1. آشنایی با افراد جدید: هنگامی که شما زبان جدیدی می‌آموزید امکان ارتباط با افراد در نقاط مختلف دنیا را خواهید داشت. همچنین اگر این آموزش به شکل گروهی باشد، طی یادگیری نیز با شخصیت‌های جدیدی آشنا می‌شوید که همکلاسی شما هستند و امکان تبادل نظر و تمرین مکالمه و... با آن‌ها وجود دارد.
  2. توجه کارفرمایان را جلب می‌کنید: در دنیای اقتصاد امروز اگر زبان دوم بلد باشید، امکان اشتغال برای شما بیشتر از کسی است که فقط به یک زبان صحبت می‌کند. افراد چند زبانه قادر به برقراری ارتباط با طیف گسترده‌ای از افراد هستند که این از دیدگاه یک مدیر مهارتی ارزشمند می‌باشد.

س

  1. یادگیری زبان‌های بعدی آسان می‌شود: با یادگیری زبان دوم، متوجه می‌شوید که تکنیک‌های اکتسابی که استفاده می‌کنید را می‌توانید برای یادگیری‌ زبان‌های دیگر استفاده کنید. اثر مثبتی که زبان‌آموزی بر مغز می‌گذار این است که مغز شما می‌آموزد تکنیک‌‍‌های یادگیری یک زبان را شناسایی کرده و و آن‌‍‌ها را در یک سری مراحل تجزیه کند.
  2. برای سفر کردن عالی است: هنگامی که زبان دیگری بدانید، گزینه‌های سفر نیز برایتان زیاد می‌شود. شما این امکان را دارید به کشورهای خارجی سفر کنید و با مردم ارتباط برقرار کنید. همچنین با دانستن زبان خارجی هنگام مشاهده‌ی موزه‌ها، پارک‌ها و آثار باستانی کشورها به درک عمیق‌تری نسبت به آن‌ها دست می‌یابید، زیرا قادرید اطلاعات ارائه شده درباره آن‌ها را خود مطالعه کنید.
  3. باهوش‌ترمی‌شوید: یادگیری زبان باعث بهبود حافظه و افزایش توجه‌تان می‌شود. این روند مغز شما را به تمرکز دعوت کرده و مهارت‌های حل مسئله را تقویت می‌کند. تحقیقات نشان داده افراد دو زبانه از قدرت تصمیم گیری بالاتری برخوردار بوده و درک بهتری نسبت به محیط پیرامونی خود دارند.
  4. کاهش خطر ابتلا به آلزایمر: همانطور که پیش‌تر هم گفته شد آموختن زبان دوم بر سلامت تاثیرات زیادی دارد. از جمله اینکه مغز شما را درگیر و فعال می‌کند، سبب رشد و تحریک ذهنی می‌گردد. مغز هنگام یادگیری مسیرهای عصبی بیشتری ایجاد می‌‎کند، چنین امری امکان ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را به تاخیر می‌اندازد.

چگونه زبان خارجی بیاموزیم؟

همانطور که در این نوشته ذکر شد یادگیری زبان دوم مزیتی بزرگ به حساب می‌آید. شاید برایتان سوال شده باشد که حال چگونه باید زبان‌آموزی را شروع کرد؟

  1. کتاب‌های گرامر: معمولا یادگیری گرامر برای زبان‌آموزان کمی دشوار است، اما اگر این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید باقی مسیر برایتان آسان می‌َشود. گرامر هر زبان، سیستم مشخص آن می‌باشد که نقش انکارنشدنی در مهارت‌های نوشتاری دارد. برای یادگیری مباحث گرامر می‌توانید از کتاب‌های مرتبط با این موضوع استفاده کنید. توجه داشته باشید کتاب‌هایی را انتخاب کنید که متناسب با سطحتان باشد، همچنین از معتبر و باکیفیت بودن مطالب آن اطمینان حاصل کنید که سبب سردرگمی و یادگیری اشتباه نشود. شما می‌توانید جهت خرید کتاب گرامر زبان انگلیسی و دیگر زبان‌ها، همچنین کسب آگاهی راجع به انواع آن به سایت کتابانه مراجعه کنید.
  2. نرم‌افزارهای یادگیری زبان: انواع مختلفی از نرم‌افزارها برای یادگیری زبان وجود دارند. روند این نرم‌افزارها بدین گونه است که یک CD صوتی همراه کتاب ارائه می‌شود که تمامی مطالب کتاب در آن موجود است. تمرینات صوتی سطح به سطح نیز در نرم‌افزارها موجود است. به طور کلی اگر شما یک یادگیرنده شنیداری هستید، گوش دادن به صحبت‌های دیگران به زبان خارجی می‌تواند بسیار موثر باشد.

تصویر در مورد کتاب زبان

  1. کتاب‎‌های آموزش زبان: کتاب‌های coursebooks یا اصلی کتاب‌هایی هستند که معمولا از طرف آموزشگاه‌ها معرفی می‌شوند. این کتب شامل هر چهار مهارت listening، reading، speaking می‌باشند. برای خرید کتاب آموزش زبان انگلیسی مناسب باید نکاتی را در نظر بگیرید: اول اینکه در نظر بگیرید خودآموز باشد، محتویات کتاب را بررسی کنید که پاسخگوی نیازهای شما باشد، داشتن کتاب کار و سی دی را نیز در نظر بگیرید زیرا شما هم به تمرین و هم شنیدن برخی مباحث کتاب نیاز دارید. همچنین از آنجایی که خود زبان را می‌آموزید داشتن کتاب پاسخ تمرین‌ها را نیز مورد توجه داشته باشید.
  2. رمان‌های زبان اصلی: یکی از بهترین روش‌ها در تقویت زبان به خصوص در یادگیری لغات دیدن فیلم‌ها به زبان اصلی و خواندن رمان‌های خارجی است. شما می‌توانید هنگام خواندن رمانی به زبان اصلی واژه‌ها و نکات دستوری جدید را یادداشت کنید و در فرصت مناسب به یادگیری و خواندن درباره آن‌ها بپردازید، جدای از این موضوع با فرهنگ و نوع صحبت کردن افراد آن زبان آشنا می‌شوید. شما به راحتی می‌توانید خرید کتاب رمان انگلیسی و سایر کتب آموزشی زبان را از طریق کتابانه انجام دهید.