اهمیت ساختمان سازی و معرفی جک سقفی

در این قسمت به طور کامل با جک سقفی آشنا می شویم، اهمیت ساختمان سازی به دلیل افزایش جمعیت روز افزون بر هیچ کس پوشیده نیست. برای نگهداری بار ثابت در هنگام ساخت ساختمان ها به صورت انبوه از جک هایی استفاده می گردند که چک سقفی نامیده می شوند. در تمام قسمت هایی که بار وجود دارد، مانند: یونولیت ساختمان، تیرچه بلوک سقف و بقیه اجزایی که در هنگام ساخت نیاز به نگهدار دارند. جک سقفی در ساختمان سازی بار سازه های جدید را تحمل می نماید و از ریزش آن ها به دلیل عدم استحکام در زمان اولیه ساخت جلوگیری می کند. یکی از سازه هایی که نیاز زیادی به نگهدارنده سقفی مانند جک سقفی دارد سقف هایی است که با قالب بتنی ایجاد می گردند. جک سقفی معمولا از سه قسمت اصلی، قسمت نری، مادگی و رزوه تشکیل گردیده است. جک سقفی از یک لوله که معمولا قطری 6 سانتی متری و ضخامتی 2 میلی متری دارد ساخته می شود اما براساس سازه ها معمولا جک ها از مشخصات مختلفی از نظر اندازه برخوردار می باشند. قسمت بالای جک سقفی نیز بر اساس کاربرد و مشخصات ناحیه که باید بار ان را تحمل نماید، متفاوت خواهد بود. جک سقفی اصولا به دو نوع سبک و سنگین تقسیم می شوند که نوع سبک قاعدتا برای تحمل بار با وزن کم و نوع سنگین برای تحمل بار با وزن زیاد استفاده می گردد. البته بسته به نوع ساختمانی که می سازید، می توانید سفارش انواع جک های سقفی را داشته باشید. در مورد اتصالات موجود بر روی جک سقفی می توان گفت که از پیچ و مهره و رزوه های مناسب برای اتصال قسمت های مختلف جک سقفی استفاده می گردد که قابلیت تحمل بار مناسبی را به وجود می آورد. البته امروزه برای تحمل مناسب بار و تحمل بار جانبی در ساختمان سازی از کمک کننده های به نام شمع که از جنس های متفاوتی می توانند باشند در کنار جک سقفی استفاده می گردد. انواع جک های سقفی را می توان به 6 دسته اصلی تقسیم نمود. از جمله این موارد می توان به 1- جک های سقفی با صلیب نگهدارنده 2- جک سقفی بدون صلیب نگهدارنده 3-جک سقفی به شکل U  4- جک های شمعی سقفی 5- جک سقفی از جنس فلز 6-جک تلسکوپی و ... که البته همانطور که گفته شد بر اساس نیاز پیش آمده انواع مختلفی از شمع ها می توانند ایجاد گردند.

41

بست داربست چهار پیچ

اهمیت بست داربست در ساختمان سازی

در پروژه های ساختمانی که به ایجاد فضای بالای دو متر در یک مکان نیاز داریم به سازه ای به نام داربست نیاز داریم. در داربست ها، بست این لوازم بسیار نقش کلیدی را ایفا می نمایند. بست های فلزی که همان بست داربست می باشند قطعاتی می باشند که با استفاده از پیچ و مهره لوله های داربست را به یکدیگر متصل می نمایند. به مانند بقیه وسایل موجود برای ساختمان سازی، بست های متفاوتی برای ساختمان سازی در بازار به صورت بسته بندی موجود می باشد که برای کاربرد های مختلف، متفاوت می باشند. آلیاژی به نام داکتیل که دارای استحکام بالایی نسبت به فلز آهن می باشد برای ساخت بست های داربست و قطعات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. در ضمن باید اضافه کنیم این آلیاژ از کشش خوبی نیز برخوردار می باشد. در مورد ساخت این نوع از بست ها می توان بیان نمود که، این بست ها مراحل ریخته گری، تمام مراحل تولید قطعات فلزی و آلیاژی، کنترل کیفی و بسته بندی نهایی را پشت سر گذاشته تا آماده استفاده گردند. بست داربست نیز انواع مختلفی دارد که شدیدا به کاری که برای آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت وابسته می باشد. شناختی درست و کامل از انواع بست ها به شما به عنوان کارفرما کمک شایانی در انتخاب بست مناسب جهت استفاده می کند. در ادامه به شرح انواع بست ها می پردازیم: 1- بست های داربست چهار پیچ 2- بست دو پیچ کاربرد خاص 3- بست تک پیچ 4- بست گردان یا بست 360 درجه 5- بست تخته گیر ، موارد ذکر شده انواع بست ها را تشکیل می دهند.

42

استفاده از قالب فلزی بتن در فونداسیون سازه

قالب فلزی بتن و اهمیت توجه به آن

یکی از وسایلی دیگری که امروژه با توجه به گسترش ساختمان سازی به طور وسیع مورد استفاده می گردد قالب فلزی بتن می باشد. در واقع ساز مذکور، یک سازه موقت در امر ساختمان سازی می باشد که ممکن است از جنس چوب، آجر، فلز و ... باشد. در ساختمان سازی برای بتنی که به تازگی ریخته شده و سازی با آن ایجاد شده تا زمانی که استحکام لازم را پیدا نکرده از این سازه موقت برای کمک به استحکام آن استفاده می گردد. سازه فوق الذکر از اجزای مختلفی تشکیل شده است که حایل، بدنه سازه و پشت بند سازه و ... از آن جمله اند. توصیه می شود برای ایجاد فونداسیون یک سازه از قالب هایی که از جنس فلز می باشند استفاده گردد. علت استفاده از قالب های فلزی در حقیقت سطح صاف و استحکام فلزها می باشد. باید دقت نمود تا بررسی های لازم صورت گیرد که قالب بتنی مذکور دارای رخنه و درزی نباشد تا باعث هدر رفت بتن سازه شما گردد. در بتن ریزی یکی از مهم ترین و اصلی ترین خصوصیاتی که باعث می شود بتن شما استاندارد باشد توجه به تراز بودن مکان بتن ریزی می باشد که اگر تراز بودن در کل مکان بتن ریزی برقرار نباشد باعث بتن ریزی به صورت ناقص می گردد که فضاهای پر و خالی در بتن ریخته شده ایجاد می گردد.

43

مدرن سازان شرکتی با سابقه و پیشرو در خدمات

مدرن سازان برندی برگزیده در ادوات ساخت سازه

مدرن سازان شرکتی پیشرو در زمینه تجهیزات ساخت سازه اعم از قالب بتنی و داربست های بتنی و ... می باشد. ما با دارا بودن مشاورهای دلسوز و کاردان بهترین ابزار موجود را در اختیار شما می گذاریم تا بتوانید بهترین سازه ها را که در الگوی اهداف خود تعیین نموده اید را ایجاد نمایید. شرکت ما در سال 1385 تاسیس گردیده که بالغ بر 14 سال سابقه درخشان در بازار صنایع و تجهیزات ساختمانی در سابقه افتخارات ما نقش بسته است. مدیریت مجموعه ما با قرار دادن کیفیت در اصل اولویت های یگانه همیشه باعث رضایت همه مراجعه کنندگان شرکت ما شده لذا این باعث ایجاد تفکری مثبت و سودمند در جامعه در قبال شرکت مذکور گردیده است. در این محتوا با مفاهیم جک سقفی، بست داربست، قالب فلزی بتن و شرکت مدرن سازان آشنا شدیم که اگر اطلاعات خود را با تحقیق کامل نماییم قطعا می توانیم به درک درستی از مفاهیم ذکر شده دست یابیم.

منبع : modernsazan.com