ثبت برند یکی از مهم ترین مسائلی است که مدیران یک مجموعه باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند تا بتوانند در کمترین زمان ممکن آن را ثبت کرده و از مزایای قابل توجه آن استفاده کنند. در حالت عادی عموم افراد متاسفانه از ثبت برند و یا علامت تجاری خود غافل هستند و سعی می کنند در همین روال اصلی خود به فعالیت کاری خویش ادامه دهند.

 موضوع بسیار مهمی که ممکن است برای کسب و کار شما به وجود بیاید، این است که فردی دیگر از برند شما سوء استفاده می کند و تمامی اعتبار شرکت و یا مجموعه شما را زیر سوال می برد و یا با نام برند شما اقدام به ثبت شرکت می کند که در این صورت شما نمی توانید پیگیری های لازم را داشته باشید!

حال اگر به فکر ثبت برند و یا علامت تجاری خود افتاده اید، می توانید در این مقاله با مراحل کار آشنا شوید و یا به مطالعه مقاله "بررسی قیمت و مراحل ثبت برند و علائم تجاری" بپردازید تا به صورت کامل (0 تا 100) با مراحل ثبت برند آشنا شوید.

بررسی مراحل ثبت برند به ساده ترین حالت ممکن در 7 گام اساسی

اگر شما به دنبال ثبت برند هستید باید بدانید که مسیر نه چندان ساده ای را انتخاب کرده اید! برخی از شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند متاسفانه نمی توانند راهنمای خوبی برای ثبت برند و یا علامت تجاری شما باشند! در این خصوص بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید تا بتوانید درک بهتری از فرایند ثبت برند کسب کنید.

 

1. کسب مشاوره های لازم در خصوص ثبت برند

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از ثبت برند باید انجام دهید، استفاده از مشاوره های رایگان و بعضا پولی موسساتی است که می خواهید خدمات ثبت برند را از آن ها دریافت کنید! این مشاوره تاثیر به سزایی در پیشرفت روند کاری شما خواهد داشت!

 

2. استعلام برند قبل از ثبت آن

دویم مرحله از مراحل ثبت برند این است که شما باید استعلام نام برندی که قصد ثبت آن را دارید به صورت کامل از اداره مالکیت معنوی و یا سایر روش های دیگر به دست آورید. اگر برند شما توسط شخص دیگری به ثبت رسیده باشد و یا مشابهت زیادی با نام برند دیگری داشته باشد، تقاضای شما به صورت کامل رد می شود.

بنابراین قبل از شروع فعالیت در خصوص ثبت برند حتما استعلام دقیقی از ثبت برند خود داشته باشید تا شامل هزینه های زیاد و فوت وقت نباشید.

 

3. تهیه و ارائه مدارک لازم به جهت ثبت برند

اگر برند شما توسط شخص و یا مجموعه دیگری به ثبت نرسیده باشد شما می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام به ثبت برند خود کنید اما قبل از آن باید مدارک لازم برای ثبت برند را تهیه کنید.

21

4. ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی و سپس اخذ گواهی امضاء از دفترخانه اسناد رسمی

این مرحله یکی از مهم ترین مراحل در تایید و ثبت نام برند شما است، لازم است بدانید که در این مرحله باید به سایت مرکز مالکیت معنوی مراجعه کنید و حساب کاربری فعال خود را تشکیل دهید. در این صورت فرمی در اختیار شما قرار می گیرد که باید آن را دانلود کنید و به یکی از دفاتر اسناد رسمی منطقه خود آن را تحویل دهید تا مراحل اخذ گواهی امضاء برایتان انجام شود.

بعد می توانید گواهی امضای خود را درون سایت مرکز مالکیت معنوی آپلود کنید تا حساب کاربری شما به صورت کامل تکمیل شود.

 

5. تنظیم صحیح و ثبت اظهارنامه برند

پس از انجام مراحل فوق، در سایت مالکیت معنوی به قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری مراجعه کنید و در بخش مربوطه اقدام به تکمیل اظهارنامه ثبت علامت تجاری کنید. در این مرحله باید اسکن و یا عکس از کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی یا متقاضیان، مجوز فعالیت، کارت بازرگانی و... را داشته باشید تا بتوانید درون آن سایت آن را بارگذاری کنید.

 

6. بررسی اظهارنامه برند توسط کارشناسان اداره علامت

پس از بررسی اظهار نامه ثبت علامت تجاری شما توسط 3 کارشناس و رئیس اداره علائم تجاری، در صورتی که پرونده شما بدون نقص باشد، پیامکی برایتان خواهد آمد که متن آن حاوی این است که " ثبت علامت تجاری مورد تقاضای شما از سوی اداره علائم تجاری بلامانع تشخیص داده شده است."

22

7. پرداخت هزینه دو نوبت روزنامه رسمی سر موقع

پس از آن که شما با موفقیت توانستید پرونده فیزیکی علامت تجاری را تشکیل دهید از سمت اداره مالکیت معنوی، تقاضای ثبت برند شما به روزنامه رسمی ارسال خواهد شد. در این صورت شما باید هزینه آگهی تقاضای علامت تجاری را در نوبت اول پرداخت کنید. پس از واریز هزینه 1 هفته طول می کشد تا روزنامه رسمی شما چاپ شده و به آدرس شما ارسال خواهد شد.