چسب زن کارتن

یکی از پر کاربرد ترین ابزار در صنایع مختلف، چسب زن کارتن است. در واقع اکثریت صنایع، برای افزایش سطح کیفیت، به یک دستگاه جهت چسب زنی کارتن احتیاج دارند. در حالی که در گذشته، عدم پیشرفتگی این ابزار، سبب وقت گیر بودن و دشوار بودن شرایط کاری می شد، امروزه با وجود  دستگاه چسب زن جدید و پیشرفته، علاوه بر کیفیت بالا، به سرعت روند کاری نیز افزوده شده که کیفیت تولید را نیز افزایش داده است.  انواع چسب زن های کارتن در صنایع بسته بندی ، از پر کاربرد ترین ها و همچنین اقتصادی ترین ابزار در این زمینه به شمار می آید. طراحی  چسب زن کارتن به صورتی است که می توان از آن ها برای بسته بندی انواع کارتن، در طیف و سایز های مختلف استفاده کرد. دستگاه چسب زنی از بهترین تجهیزات برای پلمپ، بسته بندی و چسب زنی در صنایع به شمار می آید. که دارای انواع، مدل ها، سایز ها و اشکال مختلف می باشد.

چسب زن کارتن دارای انواع مختلفی هستند:

چسب زن کارتن دو موتوره

چسب زن کارتن سه موتوره

چسب زن کارتن اتوماتیک

چسب زن کارتن با دربند اتوماتیک

انواع  دستگاه چسب زن کارتن:

امروزه در کلیه صنایع بسته بندی، به منظور بسته بندی کارتن ها، از انواع دستگاه های چسب زن کارتن استفاده می شود. از چسب زن کارتن سه موتوره، برای بسته بندی کارتن هایی با وزن بالا، استفاده می گردد. و برای بسته بندی کارتن هایی که سبک ترند و وزن پایین تری دارند، از چسب زن دو موتوره استفاده می گردد.

مشخصات دستگاه  چسب زن دو موتوره:

مدل دو موتوره، دارای دو موتور قدرتمند 180 وات به صورت جداگانه است، که در بالا و پایین دستگاه  به منظور فرایند چسب زدن و حمل کارتن از بالا و پایین قرار گرفته است. در این دستگاه ارتفاع و عرض دستگاه به صورت دستی و با توجه به سایز و ابعاد کارتن تنظیم می گردد. دستگاه چسب زن دو موتوره برای چسب زنی کارتن هایی که دارای وزنی سبک هستند استفاده می گردد. این چسب زن قادر به تحمل و چسب زنی کارتن تا وزن حدود 16 کیلوگرم را دارد. همچنین ابعاد حداکثری مناسب جهت استفاده در این چسب زن دو موتوره، با عرض 50 سانتی متر و ارتفاع 50 سانتی متر می باشد. در این دستگاه، برای طول کارتن محدودیتی وجود نداشته و در هر دقیقه به صورت تقریبی حدود 30 کارتن را چسب زده و بسته بندی می کند.

1

چسب زن

مشخصات دستگاه  چسب زن سه موتوره:

چسب زن سه موتوره، از نیروی محرکه سه موتوره ای برخوردار است که موجب حرکت کارتن ها بر روی دستگاه می شود. چگونگی قرار گرفتن موتور در این دستگاه به این صورت می باشد که یک موتور در قسمت بالا، و موتور های دیگر در طرفین چسب زن قرار گرفته اند. در چسب زن سه موتوره نیز همچون چسب زن دو موتوره، تنظیم ارتفاع و عرض دستگاه متناسب هر کارتن، به صورت دستی انجام می گیرد.

از این دستگاه برای چسب زنی کارتن هایی با وزن بالا استفاده می گردد. ابعاد حداکثری مناسب برای استفاده چسب زن سه موتوره، دارای عرض 50 سانتی متر و ارتفاع 50 سانتی متر می باشد که همانند دستگاه دو موتوره؛ محدودیتی برای ابعاد طولی کارتن ندارد. در هر دقیقه نیز 30 کارتن را چسب زده و بسته بندی می کند.

مشخصات دستگاه چسب زن اتوماتیک:

یکی دیگر از انواع چسب زن ها، چسب زن اتوماتیک می باشد. از این دستگاه برای چسب زنی در کارخانه های صنعتی استفاده می شود، چرا که در این کارخانه ها، میزان تولید محصولات و تنوع محصولات تولیدی بالا می باشد، به همین جهت می بایست برای سهولت و سرعت روند کار، از چسب زن اتوماتیک استفاده شود.

در این دستگاه چسب زن کارتن، تنظیمات مربوط به ارتفاع و عرض دستگاه، متناسب با  سایز کارتن ها، به صورت اتوماتیک انجام می گیرد و به دخالت دست جهت انجام تنظیمات احتیاجی ندارد.

همانطور که گفته شد، مدل اتوماتیک، دارای سیستم تنظیم ارتفاع و عرض اتوماتیک می باشد، به همین جهت سرعت روند چسب زنی کارتن بالا و بدون وقفه صورت می گیرد. ابعاد کارتن مورد نظر و حداکثری برای این دستگاه، ارتفاع 50 سانتی متری و عرض 50 سانتی متری و بدون محدودیت برای طول کارتن می باشد.

این چسب زن کارتن، در هر دقیقه حدود 40 کارتن را چسب زده و بسته بندی می کند.

 مشخصات چسب زن کارتن با دربند اتوماتیک :

از دیگر مدل های دستگاه چسب زن کارتن، دستگاه چسب زن کارتن با دربند اتوماتیک می باشد. فرایند تنظیم عرض و ارتفاع برای کارتن  مورد نظر در این دستگاه به صورت دستی انجام می گیرد؛ و درب کارتن در عملیات چسب زنی، به صورت اتوماتیک بسته خواهد شد. این مدل از دستگاه چسب زن کارتن، دارای دو موتور است، که در دو طرف دستگاه قرار گرفته اند.

ابعاد حداکثری کارتن برای کار با این دستگاه می بایست دارای عرض و ارتفاع 50 سانتی متر و بدون محدودیت طول کارتن باشد. این مدل در هر دقیقه تقریبا 40 کارتن را چسب می زند.

دستگاه چسب زن اتوماتیک با دربند کارتن؛ دارای سرعت بالایی بوده که عملیات دربند کارتن و چسب زنی را بدون هر گونه وقفه و با سرعتی بالا انجام خواهد داد. این دستگاه برای صنایعی که احتیاج به روند چسب زنی با سرعت بالا داشته باشند مناسب و همچنین از لحاظ هزینه مقرون به صرفه تر بوده و سبب صرفه جویی در نیروی کار انسانی نیز خواهد شد.

2

دستگاه چسب زن

کاربرد دستگاه چسب زن:

دستگاه چسب زن کارتن، برای تمامی کارتن ها با سایز و اندازه های مختلف به جهت ایجاد سهولت در امر بسته بندی و چسب زنی، مورد استفاده قرار می گیرد.

تمامی مدل های دستگاه های چسب زن کارتن، برای تمامی سایز های کارتن ها ساخته می شود، و سبب سهولت کار بسته بندی و چسب زنی مخصوصا در صنایع تولیدی استفاده می شود. در کنار سایز کارتن ها، این دستگاه ها با توجه به وزن کارتن ها نیز دارای طیف وسیعی اند، تا بتوانند تمامی وزن ها را بسته بندی و چسب زنی کنند.

با توجه به انواع مختلف و متفاوت دستگاه چسب زن، یکی از تجهیزات پر کاربرد و همچنین پر مصرف در صنایع می باشد. صنایعی از جمله صنعت خودرو، انواع کارخانجات صنعتی، صنایع شیرینی، مواد غذایی، شکلات، پروتئینی، خشکبار، فرآورده های لبنی، حبوبات و … .

از دیگر قابلیت های چسب زن کارتن، می توان به قابلیت چسب زدن روی و زیر کارتن با چسبندگی کامل بدون ایجاد حباب اشاره کرد.

کارایی دستگاه چسب زن، برای کارتن هایی است که درون آن ها از محصولات پر شده باشد و احتیاج به پلمپ و بسته بندی محکم و با اطمینان داشته باشد. که استفاده از این دستگاه، مناسب ترین راه برای این کار است که از باز شدن کارتن در مراحل بعدی جلوگیری می کند.

استفاده از دستگاه چسب زنی کارتن:

از آن جایی که دستگاه های چسب زنی کارتن دارای انواع مختلفی اند، کاربرد  و چگونگی استفاده و بکارگیری آن ها نیز متفاوت است.

جاگذاری چسب روی دستگاه :برای جاگذاری چسب روی دستگاه ، ابتدا چسب رو به  بالا قرا ر داده و چسب را در محل مخصوص می گذاریم،.پین دستگاه را به سمت عقب می کشیم تا هد دستگاه کمی از جایی خود خارج شود،  چسب را از روی غلتک سفید رد می کنیم و بعد از دور غلتک فلزی  عبور می دهیم ،سپس چسب را کمی کشیده تا از شیار خارج شود ، غلتک قرمز رو به سمت پایین فشار داده و با کمک تیغه اضافه چسب را کات می کینم.این کار  باید به صورت صحیح و دقیق صورت گیرد  چرا که در صورتی که چسب به صورت اشتباه قرار گیرد، در زمان چسب زنی از جای خود خارج خواهد شد. پس از قرار گرفتن چسب در دستگاه، کمی از آن را بیرون کشیده و بر روی غلتک قرار دهید. و شروع به چسب زنی کارتن کنید. در این دستگاه، برای سهولت در روند چسب زنی، تیغه ای تعبیه شده است، که به راحتی می تواند چسب را برش دهد.

کار با دستگاه چسب زنی نیمه اتوماتیک  بسیار ساده می باشد و احتیاجی به توضیحات خاصی ندارد.

این دستگاه در محیط های مرطوب و محیط های که دارای آلودگی شیمیایی هستن قابل استفاده می باشد و می توان به صورت 24 ساعت از دستگاه استفاده کرد.

به دلیل استفاده از قطعات الکترونیکی کره ، استفاده از متریال و مواد اولیه درجه یک ، استفاده از رولیک ها با کیفیت بسیار بالا ،طراحی هد کاربردی و  طراحی و ساخت بدنه با استحکام بالا ،خرابی دستگاه بسیار کم بوده  و کار با آن بسیار راحت می باشد.

دستگاه چسب زن نیمه اتوماتیک به دلیل اینکه ساخت ایران می باشد کلیه قطعات یدکی آن موجود بوده و دستگاه  دارای یکسال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش می باشد.

3

قیمت دستگاه چسب زن کارتن

قیمت چسب زن کارتن:

در حال حاضر دستگاه چسب زن کارتن، یکی از پر کاربرد ترین ابزار و تجهیزات به شمار می آید. از پارامتر های مهم برای تهیه این دستگاه در صنایع، ابتدا نوع کاربرد و کارایی و سپس قیمت چسب زن کارتن می باشد. بنابراین شرکت ها و صنایع برای تهیه این ابزار تنها بر اساس قیمت تصمیم نخواهند گرفت، ولی قیمت در تهیه آن اثر گذار می باشد. در ادامه به توضیح عوامل اثر گذار در تعیین قیمت چسب زن کارتن خواهیم پرداخت.

از مهم ترین عواملی که در تعیین قیمت تمامی دستگاه ها و تجهیزات صنعتی از جمله دستگاه چسب زن کارتن تاثیر گذار است، قیمت ارز می باشد. با توجه به نوساناتی که در بازار ارز وجود دارد، قیمت این دستگاه روز به روز در حال تغییر است، بنابراین نمی توان قیمت مشخص  و واحدی را برای آن اعلام نمود.

4

چسب زن کارتن

خرید دستگاه چسب زن کارتن:

همانطور که در توضیحات گفته شد، دستگاه چسب زن کارتن، دستگاهی است که قابلیت چسب زنی کامل انواع کارتن ها با سایز ها و وزن های مختلف، به صورت زیر و رو به طور همزمان را دارد. این دستگاه یکی از پرکاربردترین ابزار در صنایع به حساب می آید که می تواند در مدت زمان کوتاهی بسته بندی و چسب زنی کارتن ها را انجام داده و در وقت، هزینه و نیروی کار صرفه جویی کند. از نکات دارای اهمیت در عملکرد این دستگاه، این است که عملیات چسب زنی به صور کامل و بدون حباب انجام می گیرد. که عملکرد و قیمت چسب زن کارتن، با توجه به مدل و نوع آن که نیمه اتوماتیک و اتوماتیک باشد متفاوت است.

این دستگاه ها در تمامی مکان ها به سادگی قابل استفاده می باشند و در واقع روش کار با آن ها بسیار ساده است. همچنین به  دلیل وجود چرخ در زیر دستگاه به راحتی قابل حمل و جابجایی اند.

همه مدل های چسب زن کارتن دارای تیغ هایی دو لبه اند که برای بریدن چسب تعبیه شده اند. هم چنین برای حرکت چسب بر روی کارتن ها، دو دسته بکار گرفته می شود. یکی دیگر از کاربرد های چسب زن ها، استفاده از آن ها برای اسباب کشی می باشد، که به راحتی می توان کارتن وسایل را بسته بندی کرد و چسب زد. مدل های مختلف چسب زن، از قیمت های متفاوت و مختلفی با توجه به کاربرد، کیفیت و برند آن ها برخوردارند. ولی نوع نیمه اتوماتیک آن ها، ساده ترین و ارزان قیمت ترین آن ها می باشد.

کار با دستگاه چسب زن اتوماتیک:

برای کار با دستگاه چسب زن کارتن اتوماتیک، می بایست کارتن مورد نظر را که برای چسب زنی آماده شده است را بر روی تسمه قرار داد.

سپس تسمه به حرکت درآمده و کارتن شروع به حرکت بر روی آن خواهد کرد. در این زمان چسب به طور همزمان روی وزیر کارتن چسبیده شده و کارتن را بسته بندی می کند. تنظیم عرض و ارتفاع در چسب زن اتوماتیک، به طور خودکار و اتوماتیک انجام می گیرد، و به همین دلیل است که از سرعت بالایی برخوردار است و در مدت کوتاهی می تواند تعداد کارتن بالایی را بسته بندی کرده و چسب زنی کند.

در اخرین قسمت خط تولید، از دستگاه چسب زنی اتوماتیک، به منظور بسته بندی انواع کارتن های مختلف استفاده می شود. که این کار سبب بالا رفتن سرعت خط تولید نیز می شود.

تمامی کارخانجات و صنایعی که تولید کننده یک محصول باشند، پس از اتمام فرایند تولید، می بایست محصول را بسته بندی کنند. که برای بسته بندی از دستگاه چسب زنی اتوماتیک استفاده می شود؛ که این صنایع عبارتند از: صنعت کاشی و سرامیک، انواع سبزیجات، صنایع تولید کننده مواد غذایی، صنعت خودرو سازی، خشکبار، شیرینی جات، فرآورده ها و محصولات لبنی و … .