سیم و کابل ها از آن وسیله هایی هستند که در هر ساختمانی به آن نیاز خواهیم داشت، زیرا برای بسیاری از کارها به سیم و کابل نیاز داریم، اما سوال مهم و اساسی این است که سیم و کابل مناسب برای برق کاری ساختمان باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ به دلیل اهمیت این موضوع در ادامه لازم می دانیم که اطلاعاتی را در رابطه با آن بیان کنیم.

تفاوت سیم و کابل ها برای برق کاری ساختمان

قبل از هر چیزی لازم می دانیم که در رابطه با این موضوع اطلاعاتی را بیان کنیم که سیم ها و کابل ها با یکدیگر تفاوت دارند و نباید این دو را یکی بدانید. اینکه فرق بین سیم و کابل چه چیزهایی است، موضوعی طولانی و خارج از بحث این مطلب است، اما به طور کلی تعدادی از مهم ترین تفاوت های این دو را بیان می کنیم.

  • شکل ظاهری

سیم ها از یک رشته یا چند رشته هادی در کنار هم و سپس یک لایه عایق تشکیل شده اند، در حالی که کابل ها از یک رشته یا چند رشته هادی در کنار دو لایه محافظتی که یکی از آن ها ژاکت نامیده می شود، تشکیل شده است.

  • عملکرد

به این موضوع توجه داشته باشید که سیم ها برای انتقال برق های فشار ضعیف مناسب هستند و این در حالی است که کابل ها برای انتقال برق های فشار متوسط و فشار قوی هم کاربرد دارند. به همین دلیل باید در انتخاب سیم و کابل مناسب برای برق کاری ساختمان به این موضوع هم توجه داشته باشید.

2

سیم برق ساختمان به چه معنی است؟

در ابتدا باید به این مفهوم مهم بپردازیم که سیم برق ساختمان به چه معنی است و اصلا این سیم ها چه ویژگی هایی دارند. همه ما به خوبی می دانیم که زندگی بدون انرژی برق تا چه اندازه سخت و آزار دهنده است، هنگامی که برای چندین ساعت با قطعی برق مواجه می شویم، به خوبی این موضوع را درک می کنیم.

برای انتقال انرژی برق در قسمت های مختلف ساختمان به سیم و کابل های مخصوص نیاز داریم. به طور کلی باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که سیم ها و کابل ها در واقع یک رشته یا چند رشته از یک هادی هستند که به شما کمک می کنند، تا انرژی برق را به قسمت های مختلف ساختمان خود هدایت کنید.

انواع سیم های مناسب برای برق کاری ساختمان

همانطور که در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم، بین سیم و کابل ها تفاوت هایی وجود دارد، باید به این موضوع توجه داشته باشید که بین سیم ها هم با یکدیگر تفاوت هایی وجود دارد و به همین دلیل شاهد انواع مختلف سیم ها برای برق کاری ساختمان هستیم. به همین دلیل در این قسمت قصد داریم در ادامه انواع سیم های برق ساختمان را بیان کنیم.

به طور کلی باید به این موضوع اشاره کنیم که سیم های برق ساختمانی به دو دسته کلی تقسیم می شوند، سیم های انعطاف پذیر و همچنین سیم های مفتولی که هر یک از این سیم ها ویژگی های خاص خود را دارند، اما غیر از این دسته بندی کلی سیم های برق ساختمانی را می توان به سه دسته تقسیم کرد.

توجه داشته باشید که هر یک از این سیم ها کارایی مخصوص خود را دارند و البته ویژگی های خاصی هم برای خود دارند. اما موردی که در همه آن ها یکسان و مشابه است، مناسب بودن آن ها برای برق کشی ساختمان است و این موضوع اهمیت بسیار بالایی دارد که نباید از آن غافل شد.

کابل برق ساختمان به چه معنی است؟

بعد از آن که اطلاعاتی را در رابطه با سیم مناسب برای برق ساختمان بیان کردیم، حال زمان آن رسیده است که در رابطه با کابل مناسب برای برق ساختمان هم اطلاعاتی را بیان کنیم. در ابتدا باید به این موضوع توجه داشته باشید که کابل ها از دو لایه محافظتی تشکیل شده اند و این موضوع ویژگی بسیار مهمی به حساب می آید که نباید آن را نادیده گرفت.

کابل ها می توانند انرژی برق را برای ما به قسمت های مختلفی از ساختمان انتقال دهند، به این موضوع توجه داشته باشید که در هر کابل هم شاهد استفاده از یک رشته یا دو رشته هادی هستیم، این هادی می تواند جنس های مختلفی داشته باشد، جنس هادی بر روی کیفیت و ماندگاری کابل تاثیر می گذارد، اما معمولا بر روی کیفیت نتیجه تاثیری نخواهد داشت.

انواع کابل های مناسب برای برق کاری ساختمان

کابل ها هم مانند سیم ها انواع مختلفی دارند. به این موضوع توجه داشته باشید که کابل ها با توجه به چندین فاکتور می توان دسته بندی کرد، به همین دلیل شاهد تنوع بالایی در این موضوع هستیم که البته اهمیت بالایی هم دارد.

به طور کلی کابل های مناسب برای برق کاری ساختمان را با توجه به میزان فشاری که تحمل می کنند، به دو دسته کابل های تک فاز و کابل های سه فاز تقسیم می کنند. کابل های تک فاز فشار ضعیف تری را می توانند تحمل کنند و به همین دلیل برای ساختمان های کوچکتر مناسب هستند.

در حالی که کابل های سه فاز می توانند بار فشار متوسط و همچنین بار فشار قوی را هم تحمل کنند و به همین دلیل در ساختمان هایی با مسافت بیشتر از این کابل ها می توان استفاده کرد و دیگر هیچ نگرانی خاصی در رابطه با این موضوع نخواهید داشت.

علاوه بر این دسته بندی، یک تقسیم بندی دیگر هم برای انواع کابل های مناسب برای برق کاری ساختمان وجود دارد که در ادامه آن را بیان می کنیم.

  • کابل مفتولی

این کابل ها از هادی تک رشته ای تشکیل شده اند، به سادگی می توان به آن ها فرم خاصی را داد، یعنی فرم پذیری بالایی دارند، این کابل ها مقاومت بالایی ندارند.

  • کابل افشان

این نوع کابل از جنس افشان از هادی چند رشته ای تهیه شده اند، انعطاف پذیری آن ها بالا است، مقاومت آن ها بالا است، یعنی می توان برق های فشار قوی و با ولتاژ بالا را به سادگی با آن ها منتقل کرد.

نکات مهم در انتخاب سیم و کابل مناسب برای برق کاری ساختمان

بعد از آن که مهم ترین و کاربردی ترین سیم و کابل مناسب برای برق کاری ساختمان را به طور کامل توضیح دادیم، حال باید به این موضوع بپردازیم که در هنگام انتخاب این سیم و کابل ها باید به چه نکاتی توجه داشته باشید، این قسمت اهمیت بسیار بالایی دارد و پیشنهاد می دهیم که آن را از دست ندهید.

  • نیاز خود را به خوبی شناسایی کنید.

گام نخست برای اینکه انتخاب خوبی داشته باشید، این است که از همان ابتدا بدانید که به چه چیزی نیاز دارید، در این حالت به سادگی می توانید انتخابی متناسب با نیاز خود را داشته باشید.

  • متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

در مطالب بالا به تعدادی از سیم ها و کابل ها اشاره کردیم که همگی برای برق کاری ساختمان مناسب هستند، اما آیا همه این سیم ها و کابل ها برای ساختمان شما مناسب خواهند بود؟ طبیعتا جواب منفی است.

به همین دلیل در قسمت قبل تاکید داشتیم که نیاز خود را مشخص کنید، زیرا باید متناسب با آن نیاز انتخاب کنید و تنها در این صورت است که در نهایت رضایت کافی را خواهید داشت.

  • به کیفیت دقت داشته باشید.

سیم و کابل های با کفیت ماندگاری و طول عمر بیشتری هم دارند، به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که در همان ابتدا سیم و کابلی با کیفیت را خریداری کنید که سال های سال برای شما بماند و نیاز به تعویض آن نداشته باشید.

  • از مرکز خرید معتبر سیم و کابل های با کیفیت را خریداری کنید.

هیچ کدام از ما نمی خواهیم که هزینه بالایی را صرف کنیم و محصولی بی کیفیت را خریداری کنیم، به همین دلیل توصیه می کنیم که خرید کابل افشان و سیم افشان را از یک مرکز معتبر انجام دهید، در این حالت هم از کیفیت آن ها مطمئن خواهید بود و هم اطمینان دارید که هزینه مناسبی را برای محصول مورد نظر خود پرداخت خواهید کرد.

بعد از هر آن چه که در رابطه با سیم و کابل مناسب برای برق کاری ساختمان بیان کردیم، یک خبر خوب را برای شما آماده کرده ایم، در ادامه یک مرکز خرید معتبر را به شما معرفی می کنیم که به سادگی می توانید از کارشناس های آن در رابطه با نیاز ساختمان خود مشاوره بگیرید.

برای خرید هم مطمئن خواهید بود که سیم و کابلی با کیفیت را با بهترین هزینه خریداری خواهید کرد. سیم یاب همان مرکز معتبر است که به شما پیشنهاد می دهیم از خدمات آن برای خریدی بهتر بهره مند شوید.