قیر معدنی همواره به عنوان راه‌حلی مناسب برای مشکل فرسایش آسفالت شناخته شده و کاربردهای زیادی در فرایند راهسازی دارد. به همین دلیل است که خرید و فروش قیر معدنی در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه با افزایش چشمگیری همراه است. 

تفاوت‌های قیر معدنی و قیر غیر نفتی در هنگام بکارگیری آن‌ها در آسفالت به عنوان بایندر (binder) مشخص می‌شود؛ چرا که قیر معدنی، کارایی بسیار بالاتری را در کاهش حساسیت قیر به دما ایفا می‌کند. پودر قیر معدنی از محصولات محبوبی است که از پیچیدگی کمتری در هنگام استفاده برخوردار بوده و به همین دلیل فرایند راهسازی را بسیار ساده‌تر می‌سازد.

قیر معدنی ایران که بیشتر در استان‌های غربی کشور مانند ایلام و کرمانشاه استخراج می‌شود، به دلیل کیفیت بالای خود طرفداران زیادی را از کشورهای همسایه به سمت خود جلب کرده است. به همین خاطر، صادرات قیر معدنی ایران فرصت مناسبی را برای شرکت‌های حوزه حمل و نقل فراهم آورده است.

قیر معدنی چیست؟

قیر معدنی هیدروکربنی جامد است که در معادن زیرزمینی به شکل ماده‌ای سخت و سیاه‌رنگ یافت می‌شود. این ماده از تبخیر روغن‌های نفت خام در طول زمان به وجود می‌آید. قیر معدنی به دلیل خاصیت چسبندگی خود به عنوان عایقی مناسب در مقابل آب و تغییرات دمایی به شمار می‌رود.

دوام قیر معدنی نسبت به قیرهای غیرنفتی بیشتر بوده و به همین دلیل در تهیه آسفالت اصلاح شده کاربردهای زیادی دارد. این ماده همچنین در محکم‌سازی دیواره چاه‌های استخراج مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که هدایت نفت خام به سمت چاه‌های موجود را ساده‌تر می‌سازد. 

قیر معدنی چیست

مزایای استفاده از قیر معدنی در آسفالت

با توجه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی قیر معدنی گیلسونایت، بکارگیری این ماده در مخلوط آسفالتی تاثیر چشمگیری بر روی عملکرد، استحکام و ثبات جاده دارد. جلوگیری از شیارشدگی آسفالت و افزایش مقاوت گرمایی قیرهای پالایشگاهی از دیگر مصارف حائز اهمیت قیر معدنی هستند.

با توجه به افزایش مقاومت آسفالت در هنگام استفاده از قیر معدنی، نیاز به سرویس‌دهی در آینده کاهش یافته و هزینه‌های کمتری برای تعمیر آسفالت، مورد نیاز خواهد بود. آنالیز قیر معدنی نشان داده است که این ماده کشش میان آسفالت و تایر اتومبیل و در نتیجه اصطکاک میان آن‌ها را افزایش می‌دهد.

پودر قیر طبیعی نیز کارامد بودن خود را در افزایش چسبندگی و استحکام آسفالت در شرایط آب و هوایی مختلف ثابت کرده است. حجم بالای ذخایر قیر طبیعی ایران، این نوید را به ما می‌دهد که برای نوسازی جاده‌های مختلف کشور می‌توان روی آن حساب باز کرد. افزودن قیر طبیعی به آسفالت آن را کاملا یک‌دست و آماده استفاده می‌کند.

کاربرد قیر معدنی

از موارد استفاده قیر معدنی می‌توان به کاربرد آن در کانال‌ها و چاه‌های نفت خام به منظور ایزولاسیون اشاره کرد. دیگر کاربرد قیر معدنی افزایش مقاومت آسفالت در برابر دما است و به همین دلیل در مناطق گرمسیر، کاربردهای زیادی دارد. تعدادی از کاربردهای قیر معدنی بدین صورت هستند:

  • صنعت رنگ‌سازی
  • اصلاح خصوصیات آسفالت
  • عایق‌بندی لوله‌های بزرگ
  • تولید واکس

پودر قیر معدنی

پودر قیر معدنی

تعداد قابل توجه مصارف قیر معدنی، به خصوص شکل خرد شده آن باعث شده است که شاهد افزایش چشمگیری در صادرات آن باشیم. پودر قیر معدنی را می‌توان به صورت مستقیم به آسفالت اضافه کرد و به همین دلیل مدت‌زمان مورد نیاز برای آماده‌سازی آسفالت کاهش می‌یابد. 

فروش پودر قیر معدنی ایران به صورت گسترده در استان‌های کرمانشاه، ایلام و یزد صورت می‌گیرد. قیر معدنی کرمانشاه در میان گونه‌های بسیار غنی بوده و تناسب بسیار زیادی را با مخلوط‌های مختلف آسفالت از خود نشان داده است.

قیمت قیر معدنی

قیمت قیر معدنی اغلب بر اساس خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن تعیین می‌شود. برای مثال، هرچه درصد خاکستر قیر پایین‌تر باشد، خلوص آن بیشتر بوده و در نتیجه قیمت قیر افزایش می‌یابد. به همین صورت، درصد خاکستر بر خلوص و در نتیجه قیمت قیر طبیعی تاثیر می‌گذارد. قیمت جهانی قیر طبیعی بر اساس عواملی چون میزان تولید کشورهایی مانند کانادا و روسیه تغییر می‌کند و قیمت قیر طبیعی در ایران نیز متاثر از آن است.

انتخاب قیر مناسب برای استفاده در مخلوط آسفالت قبل از هر چیز به در اختیار داشتن اطلاعات در مورد آنها احتیاج دارد.

قیر غرب نیکان

شرکت قیر غرب نیکان با توجه به حجم بالای سفارشات دریافتی از طرف شرکت‌های راهسازی و همچنین حمل و نقل، قیر استخراج شده از معادن را پیش از هر چیز توسط نیروی متخصص مورد آزمایش قرار می‌دهد تا از کیفیت و سازگاری آن با پروژه مد نظرمطمئن شود. همچنین این امکان را در اختیار دارید که قیر را در اندازه‌ (کلوخه، گرانوله یا پودر) و بسته‌بندی‌های مختلف سفارش دهید. انتخاب قیر مناسب برای استفاده در مخلوط آسفالت، پیش از هر چیز به در اختیار داشتن اطلاعات در مورد آن‌هااحتیاج دارد. به همین خاطر، در صورتی که به دنبال گزینه‌ای مناسب برای پروژه‌های ساخت و ساز خود هستید، از افراد متخصص کمک بگیرید.