افسردگی احساسی است که آنقدر قدرتمند است که توانایی عملکرد فرد در جهان را مختل کند. مدرسه؟ کار کردن؟ زندگی اجتماعی؟ افسردگی می‌تواند بلند شدن هر روز صبح از رختخواب مانند صعود به کوه اورست باشد. احساس پوچی و ناامیدی که تمام وجود فرد را فرا می‌گیرد. و روی تفکر شما اثر منفی می‌گذارد.

افسردگی چیست؟

افسردگی، به صورت اختلال افسردگی اساسی یا افسردگی بالینی شناخته می‌شود، یک اختلال خلقی شایع و جدی است. کسانی که از افسردگی رنج می‌برند، احساس غم و اندوه و ناامیدی مداوم را تجربه می‌کنند و علاقه خود را به فعالیت‌هایی که قبلاً از آن لذت می‌بردند از دست می‌دهند. گذشته از مشکلات عاطفی ناشی از افسردگی، افراد همچنین می‌توانند با یک علامت جسمی مانند درد مزمن یا مشکلات گوارشی مواجه شوند. برای تشخیص افسردگی، علائم باید حداقل به مدت دو هفته وجود داشته باشد.

افسردگی چه تفاوتی با غم و اندوه دارد؟

تفاوت افسردگی و اندوه چیست؟ با توجه به اینکه علامت اصلی همراه با افسردگی غم و اندوه است، دشوار است که بدانید چگونه می‌توان بین دو حالت روانی تمایز قائل شد.

اما افسردگی چیزی فراتر از غم و اندوه است، تفاوت در میزان غم و اندوه افسردگی فرد نیست، بلکه در ترکیبی از عوامل مربوط به طول مدت این احساسات منفی، سایر علائم، تأثیر بدنی و تأثیر بر توانایی فرد در زندگی روزمره است.

غم و اندوه احساسی عادی است که هرکسی در برهه‌ای از زندگی خود آن را تجربه خواهد کرد. از دست دادن شغل، پایان رابطه یا مرگ یکی از عزیزان. غم و اندوه معمولاً ناشی از یک موقعیت خاص، شخص یا رویدادی است. با این حال، وقتی نوبت به افسردگی می‌رسد، نیازی به اتفاق محرکی نیست. فردی که از افسردگی رنج می‌برد از همه چیز احساس ناراحتی یا ناامیدی می‌کند. این فرد ممکن است در دنیا هر دلیلی برای خوشبخت بودن داشته باشد و با این وجود توانایی تجربه لذت را از دست بدهد.

با ناراحتی و اندوه، ممکن است یک یا دو روز در تنهایی احساس آرامش کنید، اما هنوز هم می‌توانید از چیزهای ساده مانند برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود، غذا یا گذراندن وقت با دوستان لذت ببرید. این مورد وقتی کسی با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند، نیست. در افسردگی حتی فعالیت‌هایی که زمانی از آن‌ها لذت می‌بردند دیگر جالب و لذت بخش نیستند.

 

علاوه بر این، هنگامی که غم و اندوه ناشی از یک چیز خاص را تجربه می‌کنید و می‌توانید مانند معمول بخوابید، انگیزه خود را برای انجام کارها حفظ کرده و میل خود به خوردن غذا را حفظ کنید. از طرف دیگر، افسردگی با اختلال جدی در روند طبیعی غذا خوردن و خوابیدن همراه است و همچنین مایل نیست تمام روز از رختخواب خارج شود.

در غم و اندوه، ممکن است از کاری که گفته‌اید یا انجام داده‌اید احساس پشیمانی کنید، اما هیچ احساسی دائمی از بی‌ارزشی یا احساس گناه را مانند افسردگی تجربه نخواهید کرد. یکی از ویژگی‌های تشخیصی افسردگی، این نوع الگوهای فکری منفی از خود است.

سرانجام، خودآزاری و تمایل به خودکشی از غم و اندوه غیر افسردگی ناشی نمی‌شود. کسانی که با افسردگی شدید دست و پنجه نرم می‌کنند ممکن است فکرهایی در مورد خودزنی، مرگ یا خودکشی داشته باشند یا برنامه خودکشی داشته باشند.

چگونه افسردگی را تشخیص بدهیم؟

افسردگی را می توان از سه طریق زیر تشخیص داد:

 • مصاحبه بالینی
 • انجام تست های روانسنجی 
 • ثبت و آنالیز امواج مغزی

از طریق بررسی نشانه‌ها و تاریخچه عنوان شده از طرف مراجعه کننده مورد سنجش قرار خواهد گرفت که در این حالت  ما برای تشخیص افسردگی از طریق مصاحبه و مشاهده نیاز به حداقل دو هفته بررسی مداوم علائم داریم.

مقاله پبشنهادی: چطور کسی را که دوست داریم فراموش کنیم؟

نشانه‌های افسردگی چیست؟

نشانه‌های افسردگی از منظر کتاب dsm5 که مرجع بزرگی برای تشخیص و ارزیابی اختلالات روان نزد روانشناسان و روانپزشکان میباشد

 وجود حداقل پنج نشانه از 9 نشانه زیر که حداقل به مدت دو هفته ادامه داشته باشد

 1. داشتن خلق افسرده غمگین و ناامیدی پوچی
 2. کاهش محسوس علاقه یا لذت در تمام، یا تقریبا تمام فعالیت در بخش عمده روز یا تقریبا هر روز.
 3. تغییر میل به غذا (پرخوری و یا کم خوری)
 4. تغییر عادت خواب (افزایش و یا کاهش ساعت خواب)
 5. کندی روانی یا برعکس سراسیمگی
 6. خستگی یا فقدان انرژی
 7. احساس گناه و بی ارزشی در مورد خود
 8. کاهش توانایی در تفکر تمرکز و افزایش تردید و دودلی
 9. تفکر درباره مرگ می‌تواند ترس از مرگ باشد و یا اندیشیدن مکرر در مورد از بین بردن خود برنامه‌ریزی و یا اقدام به خودکشی

نشانه‌های افسردگی در افراد مختلف متفاوت است همانگونه که انسان‌ها با یکدیگر تفاوت دارند، افسردگی نیز می‌تواند به روش‌های مختلف در انسان بروز بکند شاید یکی از دلایلی که تشخیص افسردگی را سخت می‌سازد نشانه‌های مختلف آن در افراد باشد.

بسیاری از پژوهش‌های علمی به همزمانی بروز اضطراب و افسردگی اشاره کرده‌اند در مواردی خشم و تحریک پذیری بالا نیز در برخی افراد افسرده دیده شده است.

متاسفانه افسردگی در افراد تحصیل کرده و دارای وضعیت اقتصادی متوسط و بالا بیشتر از سایرین دیده می‌شود.

آیا پایان افسردگی خودکشی ست؟

71

خودکشی یکی ازبزرگترین عوامل مرگ و میر در دنیا می‌باشد شاید جای تفکر اینجاست که با وجود درمان‌های زیادو متنوع برای افسردگی چرا باز هم آمار خودکشی بالاست.

یکی از دلایلی که تشخیص افسردگی و یا درمان آن را به کندی جلو می‌برد نگاه اجتماعی منفی بار بیمارگونه این اختلال است.

متاسفانه حتی در جوامع متمدن کنونی و حتی در بین اقشار تحصیلکرده افسردگی دارای بار منفی است در پذیرش آن و اقدام برای درمان با مقاومت روبه روست.

گاهی به دلیل پرهیز از برچسب زدن و قرار نگرفتن مراجعه کننده در ساختار منفی یک اختلال تشخیص افسردگی از طریق درمانگر به مراجعه کننده اعلام نمی‌شود اما کماکان درمانگر سعی می‌کند تا مراجعه کننده خود را برای درمان آماده سازد.

از بین هر ۵ نفر یک نفر در طول زندگی به صورت جدی اختلال افسردگی را تجربه می‌کند

امروزه با توجه به بالا رفتن سطح تحصیلات و مشکلات اقتصادی و اجتماعی در سراسر دنیا شیوع افسردگی بیشتر از آمار اعلام شده می باشد.

جایی برای نگرانی نیست

این اختلال همانگونه که به سرعت شیوع پیدا می‌کند به سرعت نیز راه‌های درمانی جدید را پیدا می‌کند. تا سال‌ها قبل شاید یکی ازروش‌های شناخته شده برای درمان افسردگی استفاده از شوک قوی الکتریکی در بیمارستان‌های روانپزشکی بود همچنین تعداد افرادی که به دلیل افسردگی بستری و یا تحت درمان‌های شدید دارویی قرار می‌گرفتند بیشتر ازحالا بوده است.

امروزه به کارگیری روش‌های جدید و کلینیکال، درمان افسردگی راحت تر از قبل به نظر می‌رسد. گاهی نشانه‌های افسردگی همراه با یک بیماری جسمانی بروز می کند بیمارهایی مثل ام اس، کم کاری تیروئید ،دیابت، پارکینسون درد های مزمن.

از منظر نگاه نوروساینس، افسردگی محصول کم کاری و یا بدکاری ۳ نوروترانسمیتر (ناقل عصبی)، نوراپی نفرین، سروتونین و دوپامین است. امروزه برای تشخیص افسردگی علاوه بر بررسی نمودن از روی چک لیست روانشناسان و همچنین گفته‌های مراجعه کننده، راه‌های جدیدی از طریق ثبت و پردازش و آنالیز سیگنال‌ها نیز وجود دارد.

ثبت و ارزیابی امواج مغزی می‌توانند وجود افسردگی و همچنین بعد از انجام مداخلات نوروتراپی میزان بهبودی سیگنال‌های مغزی را ارزیابی کند و به درمانگر و مراجعه کننده نشان دهد که تا چه اندازه در این مسیر موفق بوده‌اند.

افسردگی یک محدودیت نیست افسردگی را بشناسیم و درست و به موقع درمان کنیم.

در کلینیک مستانه چطور افسردگی من را تشخیص می دهند؟

ما در موسسه مشاوره روانشناسی مستانه علاوه بر انجام مصاحبه های بالینی روان درمانگران،  با به کار گیری تست‌های تشخیصی علمی و درست و همچنین در واحد نوروتراپی با سنجش و ارزیابی امواج مغزی به الگوهای افسردگی دسترسی پیدا خواهیم کرد و همچنین برای درمان علاوه بر مشاوره از روش‌های نوروتراپی و روش‌های درمانی دارویی و غیر دارویی نیز استفاده می‌کنیم.