قانون جدیدی در امارات به تصویب رسیده است که برای علاقه‌مندان به سفر یا اقامت در این کشور، خبر بسیار خوبی می‌باشد. بر اساس این خبر، دولت امارات قصد دارد ویزای 5 ساله مولتی را برای گردشگران صادر کند. با صدور این ویزا علاقه‌مندان می‌توانند به مدت 5 سال در این کشور اقامت داشته باشند و هر چند بار که بخواهند از امارات خارج شوند و دوباره برگردند، بدون این‌که نیاز به ویزای مجدد داشته باشند!  نکته جالب دیگر در مورد ویزای 5 ساله این است که ویزای امارات چندبار ورود برای تمامی ملیت‌ها و کشورها صادر می‌شود و هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

صدور ویزای 5 ساله، از دیگر تصمیمات خلاقانه دولت امارات برای جذب هرچه بیشتر توریست به این کشور و رونق صنعت گردشگری آن می‌باشد. دولت امارات با انجام این کار ورود و خروج به کشور را برای گردشگران تسهیل کرده و امکان اقامت طولانی‌مدت را نیز فراهم نموده است. قانون جدید ویزا دبی این فرصت را در اختیار افراد قرار می‌دهد تا بتوانند در طول مدت اقامت خود در دبی یا دیگر شهرهای امارات به ادامه تحصیل، سرمایه‌گذاری، کار، تجارت و ...  بپردازند و برای هر بار ورود و خروج خود درگیر دریافت ویزای امارات نشوند. این مسئله انگیزه بیشتری به علاقه‌مندان داده و در نهایت متخصصین، کارآفرینان، دانشمندان و سرمایه‌گذاران بسیاری را جذب خواهد کرد. جذب این افراد باعث رونق اقتصادی و ارتقای سطح علمی کشور شده و آینده خوبی را برای امارات به دنبال خواهد داشت.

شیخ محمد بن راشد، نخست وزیر امارات، هدف از تصویب این قانون را رشد و توسعه امارات عنوان کرده و آن را بخشی از برنامه‌های گسترده این کشور در زمینه پیشرفت اقتصادی و ارتقای آن در سطح جهانی دانسته است. وی در ادامه بیان کرد، دولت این کشور قصد دارد روابط گسترده‌تری با دیگر کشورهای جهان برقرار کند و از این طریق میزان همکاری دو کشور را در زمینه‌های مختلف گردشگری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری افزایش دهد.

به نظر می‌رسد این شرایط جدید ویزا مورد استقبال تعداد زیادی از افراد از کشورهای مختلف دنیا قرار گیرد. دبی در سال‌های اخیر رشد اقتصادی بسیاری داشته و در زمینه جذب نیروی کاری نیز موفقیت چشم‌گیری به دست آورده است. همین مسئله باعث شده تا تجار و سرمایه‌گذاران، علاقه زیادی به راه‌اندازی کسب‌وکار و حتی خرید ملک و خانه در شهرها و مناطق مختلف امارات داشته باشند. در نتیجه می‌توان گفت، تصویب قانون مولتی 5 ساله، با تسهیل شرایط دریافت ویزا امارات و رفت‌وآمد مداوم به این کشور، کار را برای این افراد آسان‌تر کرده و یک فرصت طلایی را در اختیارشان قرار داده است.  

2

البته، این تنها تصمیم دولت امارات برای جذب کارآفرینان و متخصصین به این کشور نمی‌باشد. حدود یک سال پیش نیز قانون ویزای دورکاری دبی برای علاقه‌مندان به اقامت در این کشور به تصویب رسید و افراد بسیاری را از سراسر نقاط دنیا به سمت امارات کشاند. بر اساس این ویزا، کارمندان و شاغلینی که امکان دورکاری را دارند می‌توانند به مدت یک سال در دبی اقامت داشته باشند و فعالیت‌های شغلی خود را از طریق فضای مجازی و اینترنت انجام دهند. افراد دورکار در طول دوره اقامت خود در دبی این فرصت را دارند که از خدمات اینترنتی و مخابراتی استفاده نمایند و در بانک‌های دبی حساب باز کنند. علاوه بر این، امکان ثبت نام فرزندان این افراد در مدارس این شهر نیز فراهم شده است.

ویزای دورکاری دبی، با  هدف جذب استعدادها و متخصصین و حمایت از اقتصاد ملی انجام گرفت. قانون ویزای دورکاری در اواسط سال 2020 اجرایی شد و با توجه به مقارن بودن آن با شیوع ویروس کرونا و دورکار شدن بسیاری از کارمندان در نقاط مختلف دنیا، مورد استقبال بالایی قرار گرفت. در این میان اتباع بسیاری از کشورهای دنیا، که اغلب آن‌ها از کشورهای اروپایی و آمریکایی بودند، علاقه خود را به اقامت در این کشور عنوان کرده و با ویزای دورکاری وارد شهر دبی شدند. گفتنی است افرادی که ویزای دورکاری را دریافت می‌کنند تنها اجازه اقامت در دبی را دارند و نمی‌توانند در دیگر شهرهای امارات اقامت داشته باشند.

کارشناسان معتقدند ویزای دبی چندبار ورود، گامی بزرگ در جذب تعداد بالایی از  گردشگران و سرمایه‌گذاران به این کشور بوده و رونق اقتصادی فوق‌العاده‌ای را برای آن ایجاد خواهد کرد.  ضمن آن‌که جذب این حجم از گردشگر در منطقه نیز بی‌تاثیر نبوده و باعث رشد و  پیشرفت صنعت گردشگری خاورمیانه خواهد شد.