طراحی با مداد یکی از شیوه‌های طراحی است که برای شروع کار طراحی باید از این ابزار استفاده کنید  و نحوه کار آن را آموزش ببینید.به همین دلیل آموزش طراحی با مداد سایت هنر ناهید بعنوان دوره طراحی پایه در نظر گرفته شده است. در این مطلب، در مورد این دوره توضیحاتی خدمت شما می دهیم.

وسایل مورد نیاز

مدادها

جنس مداد از گرافیت است. تنوع وجود مدال ها بر اساس سختی یا نرمی گرافیک یا بر اساس ترکیب مقدار گرافیت با خاک رس مشخص می شود.

مدادهای سخت با علامت (H)،مدادهای نرم با علامت(B) و مدادهای معمولی با علامت (HB) مشخص است. این مداد ها به صورت نوک گرد یا نوک تخت (مدادهای نجاران) وجود دارد. مداد های رایج به صورت نوک گرد هستند. ولی بسیاری از هنرمندان از مدادهای نوک تخت هم استفاده می کنند.

مدادها از جمله وسایل لازم برای دوره طراحی پایه هستند.

برای طراحی خطی بهتر است از مداد( H) یا (HB) یا (F) و برای سایه روشن از مداد (B) که معمولاً شماره‌های( ۱ تا ۱۲ ) را دارد استفاده کرد. لازم به ذکر است (در مداد های B ) هرچه شماره ها بالاتر می رود، مغز مداد پررنگ‌تر می‌شود .در مدادهای( H) هرچه شماره مداد بالاتر می‌رود ،مغز مداد کم‌رنگ تر می شود.

 انواع کاغذ

کاغذ نیز مانند مداد تنوع گسترده‌ای دارد و از نظر اندازه، وزن ،کیفیت و سطح با هم تفاوت دارند و به صورت ورق یا دفتر است. مقوا با رویه اعلا برای طراحی با مداد مناسب است. در حال حاضر با برندهای اشتنباخ، الر، فابریانو ، کانسون و غیره شناخته شده است.البته شیوه کار شما برای انتخاب ابزار ، بسیار مهم است. امکان دارد یکی مقوای بافت دار و دیگری مقوای بدون بافت را برای کار خویش انتخاب کند.

ایجاد شدت و بافت های مختلف

در یک طراحی خوب بامداد اولین قدم، گذاشتن زمینه است. سپس بر اساس تابش نور، سایه روشن ها مشخص می شود و بعد از آن شدت و بافت کار باید مورد مطالعه قرار گیرد. باید مشخص شود کدام قسمت تیره تر و کدام روشن تر است و توجه به جنسیت مدل، از موارد مهم کار می باشد.

برای اجرای کار بامداد سه روش وجود دارد :

 • سایه روشن لغزشی یا محوی
 • سایه روشن هاشوری
 • سایه روشن هاشوری متقاطع

هر کدام می‌تواند به دسته های مختلف برای شیوه کار شما دسته‌بندی شود و تنوع کار را ساماندهی کند. استفاده از نوع مداد و نوع کاغذ در تنوع سایه روشن و بافت ها به ما کمک می کند.بنابراین لازم است سایه های مختلف را با ایجاد کردنِ فشار دست به انواع مداد تجربه کنید. 

پاک کن ها

پاک کن ها از نظر جنس شکل و اندازه بسیار متنوع هستند.

 • پاک کن هرچه ریزتر باشد، مثل مونو زیرو، استفاده آن به خصوص برای ایجاد نور و بافت، مناسب تر است.
 • پاک کن فرچه ای که به شکل مداد است و در انتهای آن فرچه برای از بین بردن اضافات پاک کن استفاده می شود.
 • پاک کن خمیری برای ایجاد نور و بافت و تمیز کردن به کار می رود.
 • پاک کن شارژی که با نیروی باتری کار می‌کند و برای ایجاد لکه هایی با برق زیاد مناسب است.

 فرم  

ساختمان و شکل هر چیز را فرم می گویند. برای اینکه بهتر بتوانید تکنیک طراحی با مداد را یاد بگیرید باید اول فرم را بشناسید تمام چیزهایی که اطراف ما وجود دارند را می‌توان در چهار حجم دسته‌بندی کرد:

 • مکعب
 • استوانه
 • مخروط
 • کره

برای مثال یک کره را در نظر بگیرید. به آن خوب نگاه کنید. از کدام طرف نور تابیده است .ازسمت چپ به درجات متفاوت خاکستری روی کره بر اساس تابش نور دقت کنید.

روش و رسیدن به تیرگی درجات متفاوتی دارد .بعد به سایه ای فرعی که همان سایه تکیه گاه است و بر اساس تابش مایل نور به وجود آمده دقت کنید. بازتاب نور را ببینید که چه سایه روشن در زیر کره به وجود آورده، تمام این اتفاقات را با کم و زیاد کردن نیروی دست بر روی مداد خود،  می توانید اجرا کنید.

برای بهترین یاد گرفتن تکنیک طراحی با مداد،باید اول فرم را بشناسید.

حالا به صدها حجم اطراف که کروی هستند فکر و تمرکز کنید. وقتی این حجم ساده را یاد بگیرید، پس از احجام و اشیا کروی شکل اطراف خود را نیز به راحتی می توانید ترسیم و حجم پردازی کنید.

بعد به حجم استوانه نحوه نورگیری، شکل ، سایه های اصلی و فرعی و همینطور حجم مکعب و‌غیره نگاه کنید. وقتی کشیدن احجام را یاد گرفتید، به راحتی می توانید بسیاری از وسایل اطراف خود که ترکیبی از این احجام هست را بکشید.

منبع نور

 • هرچه منبع نور بالاتر از جسم قرار گیرد، سایه ایجاد شده توسط جسم کوچک تر می باشد. این مورد را می‌توان به راحتی با نگاه کردن به منظره ای در هنگام ظهر دید .همچنین اگر شدت نور زیادتر باشد، سایه تشکیل شده تیره تر خواهد بود.
 • سایه ای که از تابیدن منبع نور یک جسم به وجود می آید، همواره تیره ترین سایه می باشد .قسمت سایه دار ارزش رنگ متوسطی دارد ، و هم چنین روشن ترین قسمت جایی می باشد که نور به آن تابیده شده است.
 • هرچه محل منبع نور پایین تر باشد، سایه ایجاد شده  جسم بلندتر می‌ گردد. پایان  روز زمان مناسبی برای دیدن این دسته از سایه ها می باشد.در واقع ساده ترین راه، کنترل ارتباط بین سایه ها می باشد، هم چنین می توانید کار را با کشیدن تیره ترین سایه آغاز کرده و سپس با کشیدن قسمت های روشن تر کار را ادامه بدهید.

چگونگی کشیدن اشیا

بعد از یادگیری احجام نوبت به مشخص کردن موضوع کار می رسد.برای شروع طراحی پایه ، موضوع طراحی از اشیاء با مداد، بهترین انتخاب می باشد. این موضوع به این دلیل است که مجموعه ای تشکیل شده از حجم ها است و  مطالعه روی اشیاء و جنسیت و نحوه نورگیری آن ها بسیاری از قوانین فرم و سایه را به شما یاد می دهد.

توجه به جنسیت و فرم و نور گیری بر روی اشیا، به شما کمک می کند که با کمترین مطالعه وارد دنیای طراحی شوید و مسیر را اصولی بتوانید ادامه بدهید.

اشیای اطراف خود را ببینید بعضی مانند سفال کدر می باشند و نور از آنها قابل عبور نیست و بعضی مانند شیشه حالت شفاف دارند و همین سبب می شود که نور را از خود عبور دهد. برخی دیگر صیقلی هستند مانند استیل که دارای بازتاب نور می باشند و عملکرد آنها شبیه به آینه می باشد.

اشیاء سفالی اگر حالت لعابدار داشته باشند آن ها هم حالت صیقلی را دارند.  اشیا شفاف هم بی رنگ و رنگی قوانین مختلفی را دارند. پارچه ها باز به علت چین و چروک ،برجستگی و فرورفتگی حالت ها و مدل های زیبا و آموزنده برای کار را فراهم می‌کنند.

توجه به جنسیت و فرم و نور گیری بر روی اشیا، به شما کمک می کند که با کمترین مطالعه وارد دنیای طراحی شوید.

باید برای طراحی با مداد اینها را به عنوان مدل خود قرار دهید و قوانین آنها را مطالعه کنید و سپس اجرا نمایید.نکته اول برای طراحی کردن بامداد خوب دیدن و بعد از آن تقویت ماهیچه های دست است.کار با مداد سبب می شود که به تقویت ماهیچه ها کمک کند.

هنگامی که تمرین کردن طراحی از اشیا با جنسیت های متفاوت را انجام دادید، باید اشیاء را با هم ترکیب نمایید. ترکیب شیشه، سفال، پارچه با یک میوه یا ترکیب میوه، سفال ،پارچه، یا ترکیب استیل و پارچه و میوه و غیره می تواند جزو بهترین انتخاب های شما برای طراحی مورد استفاده باشد.

در اصل طراحی پایه و تکنیک مداد کمک می کند که شما اکثر قوانین مربوط به طراحی را فرا گیرید. بعد از آن شما باید رسم پرسپکتیو و مناظر و چهره ها و پرتره را یاد بگیرید .سپس دنبال فیگوراتیو بروید که سبب شود مهارت شما در طراحی کامل و عالی گردد.

 ما سعی کردیم در این مطلب ، دوره طراحی پایه را بطور کامل توضیح دهیم.اکنون شما یک نگاه و شناخت کلی نسبت به این موضوع دارید. امید داریم شما با تهیه دوره بتوانید به مهارت لازم و کافی در این زمینه برسید. از شما خواهشمندیم که برای دوستان خود که به این موضوع علاقه دارند، این مطلب را به اشتراک بگذارید.