یکی از مشکلات شایع در استفاده از ابزارهای ذخیره‌سازی داده، خراب شدن آن‌ها بر اثر ضرب دیدگی و یا افتادن از ارتفاع است. در بین تمامی محصولات ذخیره‌سازی اطلاعات، هاردهای اکسترنال مقاومت کمتری در برابر ضرب دیدگی داشته و ممکن است با کمترین ضربه و یا افتادن از فاصله کمی دچار مشکلات فنی شوند.

از این رو بهتر است نکات مهمی را در رابطه با انواع آسیب‌های وارده به هارد اکسترنال پس از ضرب دیدن و روش‌های تعمیر آن و همچنین روش‌های جلوگیری از بروز این مشکل را بدانیم. خرید محصولات با کیفیت به کاربر کمک خواهد کرد تا بهتر به حفظ و نگهداری آن بپردازد.

می‌توان با خرید انواع هارد اکسترنال با کیفیت از فروشگاه مقداد آی تی؛ یک هارد اکسترنال با کیفیت و با ضمانت را در مدل‌های متنوع خریداری کرد و نگرانی کمتری در رابطه با خرابی آن داشت. مقداد آی تی فروشگاه معتبر عرضه کننده انواع محصولات دیجیتال است که به آسانی می‌توان خریدی سریع و با کمترین میزان قیمت هارد اکسترنال را از آن داشت.

قیمت‌ محصولات در فروشگاه مقداد آی تی همواره کمتر از بازار بوده تا حدی که می‌توان با بررسی قیمت ساعت هوشمند در این فروشگاه اینترنتی، به فکر خرید یک گجت هوشمند تازه بود.

 

علائم آسیب دیدگی هارد اکسترنال پس از ضربه

هارد اکسترنال پس از ضرب دیدگی ممکن است دچار مشکلات متعددی شود اما شناسایی این مشکلات بایستی بر اساس علائم مشخصی صورت گیرد. اصلی‌ترین علامت خرابی که هارد ضربه خورده از خود نشان می‌دهد، بروز صداهای مختلف است.

این صداهای شامل اصواتی مثل صدای "بیپ" ، "کلیک" و دیگر صداهای غیر عادی است. در چنین مواردی هارد اکسترنال درست همانند یک اتومبیل عمل کرده و در صورتی خرابی صداهایی غیرعادی و عجیب از خود تولید می‌کند.

 بروز صداهایی بیپ مانند از هارد اکسترنال ممکن است نشان از مشکل در قطعات الکترونیکی یا درگیر شدن دیسک و هد باشد؛ در صورت بروز این مشکل هارد را خاموش کرده و اطلاعات را منتقل نکنید. بهترین کار در صورت بروز این مشکل، تعویض گرداننده هارد توسط تعمیرکار متخصص است.

در صورت ایجاد صدای کلیک پس از ضرب دیدگی هارد اکسترنال، اگر این صدا به صورت مداوم شنیده شود مشکل از هدهای هارد و عدم توانایی آن‌ها در شناسایی اطلاعات است. چنین مشکلی در صورت برخورد هدهای خواندن و نوشتن با دیسک‌ها ایجاد شده که در نهایت ماده مغناطیسی که محل ذخیره اطلاعات بوده را از بین برده است. در صورت بروز این مشکل نیز بهتر است سریعا هارد را خاموش کرده و به فردی متخصص مراجعه کنید.

مشکلات شایع پس از ضربه خوردن هارد اکسترنال

پس از متوجه شدن ایراد در کارکرد هارد بر اساس علائم مختلف، زمان شناسایی و حل مشکل پیش آمده در دستگاه است. هر نوع ضربه‌ای می‌تواند باعث بروز مشکل مشخصی در هارد شود و هر یک از این مشکلات نیز به روش‌های متفاوتی برطرف خواهند شد.

توجه داشته باشید تعمیر هارد آسیب دیده تنها بر عهده فرد متخصص بوده و هیچ یک از مشکلات ایجاد شده در هارد نمی‌تواند توسط فرد غیر متخصص انجام شود. در ادامه تعدادی از مشکلات شایع در هارد اکسترنال پس از ضرب دیدگی بیان شده است.

بدسکتور شدن هارد دیسک

 ایجاد بدسکتور در هارد اکسترنال به دو صورت فیزیکی و نرم‌افزاری بوده که حالت فیزیکی آن بر اثر ضربه خوردن پیش خواهد آمد. بدسکتور فیزیکی، یک کلاستر از هارد دیسک است که در صورت ضربه خوردن، هد موجود در دستگاه به آن قسمت از دیسک برخورد کرده و این برخورد موجب نفوذ گرد و غبار به داخل دستگاه و در نهایت ایجاد بدسکتور می‌شود.

11

خراشیده شدن پلاتر

 پلاتر همان صفحات دیسک است که بسیار حساس بوده و ضربه‌های کوچک نیز می‌توانند بر روی آن تاثیر بگذارند. خراشیده شدن پلاتر در درجه اول به دلیل شکستن هدها صورت گرفته و در صورت بروز چنین مشکلی علاوه بر پلاتر، هدهای خواندن و نوشتن هارد نیز بایستی تعمیر شوند. تعویض و تعمیر پلاتر کار بسیار حساسی بوده و افراد متخصص برای انجام این کار نیاز به کلین روم و یا فضایی عاری از گرد و غبار دارند.

خرابی برد هارد

 خرابی برد هارد در صورت روشن نشدن هارد، به صورت کلی اتفاق می‌افتد. در صورت خرابی برد هارد، دستگاه توسط کامپیوتر شناسایی نشده و این مشکل نیاز به تعمیر کلی دارد. خرابی برد هارد بر اثر افتادن از فاصله‌های زیاد و یا نوسانات برقی شکلی گرفته و در صورت بروز این قبیل حادثه ها، هارد اکسترنال دچار سوختگی کامل می‌شود. برای بازیابی اطلاعات، بایستی موتور هارد عوض شده و پس از آن نیز امیدی به ادامه فعالیت هارد همانند قبل وجود نخواهد داشت.

خرابی اسپیندل موتور

 از نشانه‌های کلی خرابی اسپیندل هارد می‌توان به گیرپاژ کردن، درگیری، جا خوردن؛ یاتاقان های موتور که عامل چرخیدن صفحات پلاتر هستند و یا حتی در شرایط حادتر خراشیدگی و فرو رفتگی در بدنه هارد اشاره کرد.

12

شایع ترین مشکلات در هاردهای اکسترنال پس از ضرب دیدگی شامل موارد زیر است:

  • خراب شدن VCM و موتور هارد
  • گیر کردن هد و ایجاد خراشیدگی سطح پلاتر
  • تماس سطح پلاتر با محافظ هارد
  • مشکل در چرخش پلاترها
  • خراب شدن و شکستن قطعات الکتریکی داخل هارد
  • شکسته شدن یک یا چند تا از هدهای هارد
  • کج شدن پلاتر
  • پر سر و صدا شدن هارد (شنیدن صدای کلیک کردن، غژغژ کردن، بیب بیب کردن)

راه‌حل‌های محافظت از هارد اکسترنال

برای محافظت از هارد اکسترنال در برابر آسیب دیدگی های مختلف؛ مانند آسیب بر اثر افتادن از ارتفاع، ضرب دیدگی و حتی نوسانات برقی می‌توان راه‌حل‌های مختلفی را در دستور کار قرار داد. اصلی‌ترین راه‌حل برای محافظت ار هارد اکسترنال، خرید هارد ضد ضربه و یا ضد آب از فروشگاه مقداد آی تی است.

با خرید این مدل از هارد اکسترنال به راحتی و با اطمینان خاطر می‌توان از سلامت دستگاه در برابر ضربات احتمالی اطمینان داشته و آن را در هر جایی با خود حمل کرد. راه‌حل دوم استفاده از روکش‌های ضد ضربه و یا کیف‌های نگهدارنده و محافظت کننده هارد است.

با خرید این وسایل از فروشگاه مقداد آی تی‌ می‌توانید هارد اکسترنال خود را محافظت کرده و نگران خرابی ناشی از ضرب دیدگی آن نباشید. تمامی کیف‌های نگه دارنده هارد دارای لایه‌های محافظتی بوده و محصول را در برابر سنگین‌ترین ضربات مراقبت خواهد کرد.

خرید انواع هارد اکسترنال و لوازم جانبی آن از مقداد آی تی

بهتر است خرید هارد اکسترنال و تمامی لوازم‌های جانبی مربوط به آن از فروشگاهی معتبر و با سابقه فروش موفق صورت گیرد.  فروشگاه مقداد آی تی با سابقه فروش بیشتر از ده سال انواع محصولات دیجیتال توانسته است اعتماد مشتریان بسیاری را به خود جلب کرده و یکی از مراکز معتبر تهیه و خرید این محصولات در بازار ایران باشد.

مقداد آی تی فروشگاهی برای خرید تمامی محصولات دیجیتال مانند هارد اکسترنال، لپ تاپ، کامپیوتر، مانیتور، گوشی، تبلت، کنسول بازی و سایر محصولات مشابه است و قیمت تمامی محصولات در فروشگاه مقداد آی تی کمترین مقدار  موجود در بازار بوده و تمامی کالاها به صورت اصل و همراه با کارت اصالت کالا به مشتری عرضه خواهد شد.