اولین موضوعی که شنیدن واژه استیل به ذهن متبادر می کند، ضدزنگ بودن است. خاصیت ضد خوردگی و ضد زنگ بودن استیل یکی از بزرگ ترین مزیت ها و ویژگی های آن است. استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ یک اصطلاح عمومی برای خانواده ای از فولادهای آلیاژی مقاوم در برابر خوردگی است که حاوی 5/10% یا بیشتر کروم هستند.

تمام فولادهای ضد زنگ مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند. این مقاومت در برابر حمله خوردگی به دلیل وجود فیلم اکسیدی غنی از کروم است که به طور طبیعی در سطح فولاد ایجاد شده است. اگرچه این فیلم اکسید بسیار نازک است، اما با وجود غیرقابل مشاهده و بی اثر بودن، کاملاً به فلز می چسبد و در طیف وسیعی از محیط های خورنده از آن بسیار محافظت می کند. این لایه در حضور اکسیژن قابلیت خود ترمیمی سریع دارد  و آسیب ناشی از سایش، برش یا ماشین کاری را به سرعت ترمیم می کند.

در اینجا قصد داریم تا از میان خانوادۀ استیل، فولادهای ضد زنگ و با مقاومت بالا، درباره ورق استیل 316 صحبت کنیم و با ویژگی ها و قابلیت های آن بیشتر آشنا شویم. در ادامه با ما همراه شوید تا بیشتر بدانیم.

استنلس استیل و مزایای آن

استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ مزایا و ویژگی هایی دارد که عبارتند از:

مقاومت در برابر خوردگی:

تمام فولادهای ضد زنگ مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند. گریدهای آلیاژ کم در برابر خوردگی در شرایط جوی مقاومت می کنند. ولی گریدهای بالای آلیاژی حتی در دمای بالا و فشار می توانند در برابر خوردگی در اکثر اسیدها، محلول های قلیایی و محیط های حاوی کلرید مقاومت کنند.

مقاومت در برابر درجه حرارت بالا و پایین:

برخی از گریدها در برابر تشکیل رسوب مقاومت می کنند و در دمای بسیار بالا مقاومت بالایی را از خود نشان می دهند. در حالی که برخی دیگر در دماهای برودتی مقاومت استثنایی نشان دارند.

انعطاف پذیری و سهولت ساختن:

اکثر فولادهای ضد زنگ به راحتی در برشکاری، جوشکاری، قالب سازی، ماشین کاری و ساخت استفاده شده و شکل پذیری خوبی دارند.

استحکام  قدرت:

از ویژگی های قابلیت شکل دادن در حالت سرد در بسیاری از فولادهای ضد زنگ می توان در طراحی برای کاهش ضخامت مواد و کاهش وزن و هزینه استفاده کرد. برخی دیگر ممکن است برای تولید اجزای با مقاومت بالا، نیاز باشد تا تحت عملیات حرارتی قرار بگیرند.

جاذبه زیبایی شناسی:

فولاد ضد زنگ در بسیاری از سطوح خارجی و نهایی دیده می شود و به راحتی و به سادگی نگهداری می شود؛ در نتیجه دارای ظاهری دلپذیر و با کیفیت است.

خواص بهداشتی:

تمیز بودن فولاد ضد زنگ باعث می شود که اولین انتخاب در بیمارستان ها، آشپزخانه ها و تجهیزات و امکانات مربوط به صنایع مواد غذایی و دارویی باشد.

ویژگی دوام و عمر طولانی:

فولاد ضد زنگ ماده ای با دوام و دارای هزینۀ نگهداری کم است و اغلب بدلیل همین مقاومت بالا و دوام طولانی و هزینۀ پایین انتخابی مطمئن و ارزشمند است.  

 استیل 316

علاوه بر کروم، نیکل، مولیبدن، تیتانیوم و نیوبیم، سایر عناصر نیز ممکن است در مقادیر مختلف به فولادهای ضد زنگ یا استنلس استیل اضافه شوند تا طیف وسیعی از درجه های فولاد ضد زنگ تولید شود که هرکدام دارای خواص مختلفی هستند.

دسته بندی های مختلفی وجود دارد، اما تمام فولادهای ضد زنگ یا استلس استیل را می توان به پنج دسته اصلی تقسیم کرد:

آستنیتی، فریتی، داپلکس، مارتنزیتی و رسوب سخت شونده

در اینجا چون مبحث ما در مورد استیل 316 است که از نوع فولاد ضد زنگ یا اتنلس استیل آستنیتی است به دیگر موارد نمی پردازیم.

فولادهای ضدزنگ آستنیتی؛ جزء بزرگترین گروه از دستۀ فولادهای استنلس استسل در جهان هستند و کاربردهای بسیار گوناگون و متنوعی دارند. این گروه در ساخت تجهیزات مربوط به صنایع غذایی و بیمارستانی و دارویی کاربرد بسیار وسیعی داشته و پرکاربرد هستند. به طوری که گریدهای آستنیتی و فریتی 95% از کاربردهای فولاد استنلس استیل جهان را دربرمی گیرند.

خواص استیل آستنیتی و استیل 316

وقتی نیکل به مقدار کافی به فولاد ضد زنگ اضافه می شود، ساختار بلوری به «آستنیت» تبدیل می شود. ترکیب اصلی فولادهای زنگ نزن آستنیتی 18٪ کروم و 8٪ نیکل است. گریدهای آستنیتی بیشترین استفاده از فولادهای زنگ نزن هستند که بیش از 70٪ تولید را تشکیل می دهند.

خواص اساسی و اصلی:

 • مقاومت عالی در برابر خوردگی
 • قابلیت جوش پذیری عالی (کلیه فرایندها)
 • شکل پذیری، قابلیت ساخت و شکل پذیری عالی
 • تمیزکاری عالی و خصوصیات بهداشتی
 • مقاومت در دمای پایین و بالا
 • غیر مغناطیسی (در صورت بازپخت)
 • سخت شونده فقط در حالت سرد و دمای پایین

 مصارف ورق استیل 316

 • تجهیزات پردازش و تولید مواد غذایی
 • تجهیزات تولید نوشیدنی ها
 • تجهیزات شیمیایی و پتروشیمی
 • نیمکت و تجهیزات آزمایشگاهی
 • تابلوهای معماری ساحلی
 • نرده بندی ساحلی
 • اتصالات قایق
 • ظروف حمل و نقل شیمیایی
 • مبدل های حرارتی
 • صفحه های استخراج
 • پیچ و مهره
 • فنر
 • ایمپلنت های پزشکی
 • مخازن آب و لوله کشی
 • صنایع نفت و گاز و انرژی و نیرو
 • معماری و ساخت و ساز
 • حمل و نقل و راه آهن
 • بویلرها و مخازن استیل

با آشنایی کامل با گروه استیل آستنیتی، قصد داریم به طور ویژه به ورق استیل 316 بپردازیم؛

انواع فولاد ضد زنگ 1.4401 و 1.4404 نیز به ترتیب به عنوان درجه 316 و 316L شناخته می شوند. استیل 316 نوعی فولاد ضدزنگ حاوی مولیبدن است که باعث بهبود مقاومت در برابر خوردگی می شود. این امر به ویژه برای حفره خوردگی و خوردگی شکاف در محیط کلرید بسیار مشهود است. ساختار آستنیتی فولاد ضد زنگ 316، حتی در دمای برودتی نیز مقاومت بسیار خوبی دارد.

 استیل 316 به راحتی به شکل مفتول یا رول درمی آید و در صنایع مختلف، معماری و حمل و نقل استفاده می شود. همچنین دارای قابلیت بالایی در جوشکاری است؛ به طوری که هنگام جوشکاری مقاطع نازک، نیاز به بازپخت نیست.

ورق استیل 316

دارای؛ تراکم 8 گرم بر سانتی متر مکعب

نقطه ذوب 1400 درجۀ سانت گراد

 انبساط حرارتی  15.9 x10^-6 /K

هدایت حرارتی 3/16 وات بر مترمکعب

مقاومت الکتریکی 0.74 x10^-6 Ω .m است.

ترکیب شیمیایی استیل 316

عناصر شیمیایی

درصد %

کربن (C)

0.0 – 0.07

کروم (Cr)

16.50 – 18.50

مولیبدن (Mo)

2.00 – 2.50

سیلیکون (Si)

0.0 – 1.00

فسفر (P)

0.0 – 0.05

گوگرد (S)

0.0 – 0.02

نیکل (Ni)

10.00 – 13.00

منگنز (Mn)

0.0 – 2.00

نیتروژن (N)

0.0 – 0.11

آهن (Fe)

Balance

قابل ذکر است که ورق استیل 316 با ضخامت 8 میلی متر دارای قدرت کششی 530 تا 680 و تحمل استرس تا حداقل 240 مگاپاسکال است.

قیمت ورق استیل 316

با توجه به کاربردهای متنوع و مختلف ورق استیل در صنایع مختلف و ویژگی های متفاوت آن ها، از جمله ورق استیل 316، قیمت یکسان و ثابتی برای این کالا وجود ندارد. شما می توانید با تماس و استعلام تلفنی با کارشناسان شرکت فلز کالا که متعهد به خدمت گذاری هستند، از این مهم باخبر شوید. به عنوان مثال سر نورد شدن یا گرم نورد شدن ورق استیل 316 و تأمین آن از شرکت های مختلف، یکی از عوامل مؤثر بر قیمت آن در سطح جهانی است.

شرکت فلزکالا

شرکت فلز کالا با بیش از 25 تجربۀ مفید و موفق در زمینۀ زمینه واردات، فروش و خدمات برش، خش، روکش و بسته بندی انواع ورق های استنلس استیل (فولاد زنگ نزن)، با کادری قدرتمند و متعهد و آشنا به مناسبات بازرگانی و امور گمرکی و ترخیص کالا و عقود مربوط به این صنعت، آماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز و گرامی است و شما به راحتی می توانید یا مراجعه به سایت این شرکت به آدرس felez.org و یا تماس تلفنی از خدمات این شرکت بهرمند شده و با استفاده از ارتباطات و مناسبات مفید و قدرتمند این شرکت با شرکت های خارجی معتبر، آسرینوکس اسپانیا، دوو و پوسکو کره جنوبی، وای سی اینوکس و یوسکو تایوان و تیسکو و کلمبوس، محصولات مورد نیاز خود را تهیه کنید.