ضد کف (anti-foam)که با نام های مختلفی همچون آنتی فوم و دفومر هم شناخته می شوند، موادی شیمیایی هستند که برای جلوگیری از تولید و ساخت فوم یا کف در مایعات فرآیندی صنعتی وشیمیایی بکار می روند و همچنین کف های ساخته شده را می شکنند. در فرآیندهای صنعتی، همیشه کف ها باعث ایجاد مشکلات می شوند. همچنین آنها باعث ایجاد نقص در پوشش های سطح می شوند.

مواد شیمیایی که بی ثباتی روی کف ایجاد می کنند و باعث شکستن کف های ایجاد شده شوند، ضد کف، کف زدا، دفومر یا آنتی فوم می گویند. این مواد برای پیشگیری از تولید و ساخت کف به کار می روند.

آنتی فوم، ضد کف چیست؟

پراکندگی پایدار گاز در مایع، کف یا فوم نامیده می شود که به صورت حباب های هوا در مایعات بدون سورفاکتانت می باشد. بدترین نوع کف، فوم شناور در سطح می باشد. کف ایجاد شده روی سطح ممکن است باعث ایجاد مشکل در سطح مایع شود و باعث سر ریز شدن مخزن یا استخر مورد نظر در اطراف تجهیزات شود که این موضوع یک نگرانی در حوزه ایمنی است، که بایستی به آن توجه ویژه ای شود.

فوم در بیشتر فرآیندهای تجاری تولید می شود. بعضی از این فرآیندهای رایج شامل: فرآوری مواد غذایی، تولید مواد شیمیایی، تخمیر، نساجی، تولید چسب، جوهر چاپ، رنگ، پوشش و رزین، مدیریت فاضلاب می باشند. آنتی فوم یا ضد کف برای جلوگیری از تولید کف در طی فرآیند مورد نظر استفاده می شود. وقتی بحث جلوگیری از تشکیل فوم یا کف می شود، از ماده ای به عنوان آنتی فوم، دفومر یا ضد کف استفاده می کنند. در اغلب موارد، اصطلاحات آنتی فوم، دفومر و ضد کف به طور متناوب استفاده می شود.

فوم می تواند از طریق تحریک مکانیکی یا از طریق یک مکانیزم تحت تاثیر شیمیایی مانند فرآیند تخمیر تولید شود. آنتی فوم یا ضد کف برای کار در محیط های خاص تولید و مهندسی شده است. آنتی فوم ها در محیط های مختلف تحت تاثیر دما، pH، حلالیت یا عدم حل آن، تحت فشار یا انتخاب سازگاری مواد شیمیایی، کار می کنند.

انواع آنتی فوم

 1. آنتی فوم غیر سیلیکونی:  دفومرها یا ضد کف های غیر سیلیکونی یا پایه روغنی، دارای یک حامل روغنی هستند، که این حامل می تواند گیاهی، نفتی یا هر نوع روغن دیگری به غیر از سیلیکون‌ها باشد و در مخلوط کف نامحلول است.
 2. آنتی فوم الکلی:  دفومرها یا ضد کف های پایه آبی انواع مختلفی از روغن‌ها یا واکس‌ها هستند که در یک پایه آبی پخش شده‌اند. منظور از روغن آن‌ها: روغن‌های گیاهی و واکس‌های بلند زنجیره‌ الکل‌های چرب مانند الکل آمین و الکل آمید، صابون‌های اسید چرب و یا استرها می باشد.
 3. آنتی فوم سیلیکونی:  دفومرها یا ضد کف های پایه سیلیکونی، پلیمرهایی با ساختمان سیلیکونی است که به صورت امولسیون‌های پایه آبی یا روغنی عرضه می‌شوند. این ترکیبات شامل سیلیکای آبدوست پخش شده در روغن سیلیکونی است و ممکن است حاوی گلایکول‌های سیلیکونی یا دیگر مایعات سیلیکونی اصلاح‌شده باشد (مانند ضد کف سیمان و آنتی فوم شوینده).

فوم چیست؟

پراکندگی پایدار گاز در یک مایع، کف یا فوم نام دارد. فوم پدیده ای است که اغلب در طول تولید طی فرآیندهای شیمیایی مایعات به وجود می آید. فوم، حجم موثر در کارخانه ی تولید را کاهش می دهد و منجر به بی نظمی های غیر ضروری می شود. اغلب فوم ها با فرآیند کاربردی مواجه می شوند. شکل زیر نشان دهنده ی افزایش و انفجار حباب های هوا در مایعات بدون سورفاکتانت می باشد.

ضد کف

کاربردهای ضد کف

 • فرآوری مواد غذایی
 • تولید مواد شیمیایی
 • تخمیر، نساجی
 • تولید چسب
 • جوهر چاپ
 • رنگ
 • پوشش و رزین
 • مدیریت فاضلاب
 • مناسب برای چاه‌های عمیق

خواص ضد کف:

به طور کلی، آنتی فوم یا دیفومر در کف نا محلول است و به صورت یک ماده فعال سطحی، کف را از سطح مایعات از بین می برد. در واقع این محصول با داشتن ویسکوزیته پایین و نیز امکان کف زدایی سریع از سطح، به عنوان یک دیفومر عمل میکند.

مکانیزم عملکرد آن به گونه ای است که با ازبین بردن هوا و باعث ترکیدن حباب ها میشود و اینگونه با از بین رفتن حباب ها، کف از روی سطح مایع نیز از بین می رود

پتروشیمی دانشمند (https://chemical-co.com/)  که فعالیت خود را از سال ۱۳۷۲ آغاز نموده. این شرکت با تولید انواع بایوساید، پلی الکترولیت، پلی آلومینیوم کلراید، انواع ضد کف ، مواد ضد زنگ و ضد خوردگی و مواد اولیه صنایع نساجی ایران یکی از برترین تولیدکنندگان سراسر کشور می باشد.

مدیریت این مجموعه با هدف تامین خواسته های شما مشتریان گرامی، مواد اولیه سیزده صنعت را پوشش می دهد. یکی از بایوسایدهای تولیدی پتروشیمی دانشمند ایزوتیازولین است.

شما میتوانید برای خرید انواع ضد کف و مشاوره تخصصی در این زمینه با کارشناسان فروش پتروشیمی دانشمند در تماس باشید.