مراحل تهیه سند تک برگ ملک و قوانین مربوط به آن

ارائه نقشه یو تی ام، یکی از مراحل تهیه سند تک برگ ملک است. این کار مطابق با ماده ۱۴۷ یا ماده ۱۴۸ توسط کارشناسان امور ثبتی کشور و نقشه برداری صورت می گیرد. برای این که با اصطلاحات و قوانین مربوط به این کار آشنا شوید پیشنهاد می کنم این مقاله را حتما مطالعه کنید.

 مراحل تهیه سند تک برگ ملک

مانند هر چیز دیگر، گرفتن سند تک برگ ملک قوانین مربوط به خود را دارد. ما در ابتدا سعی می کنیم تا مراحل تهیه سند تک برگ ملک را به صورت کلی و به ترتیب برای شما بازگو کنیم و نقش، نقشه یو تی ام را نیز شرح دهیم.

  • جهت تغییر سند های قدیمی چند برگ و دفترچه مانند به سند تک برگ یا به اصطلاح کاداستر، می بایست ابتدا به مکان تعیین شده یعنی دفاتر اسناد رسمی موجود در سراسر کشور مراجعه کنید تا فرم تقاضا موجود را تکمیل، مدارک درخواستی سازمان را ارائه و هزینه آن را پرداخت کنید.
  • بعد از انجام مراحل اولیه، دفاتر اسناد رسمی، پرونده مربوط به سند تک برگ شما را به اداره مربوطه، یعنی سازمان ثبت املاک ارسال می کنند.(جهت آگاهی از مدارک مورد نیاز می توانید به دفاتر اسناد رسمی یا وب سایت سازمان ثبت اسناد مراجعه کنید)
  • در مراحل بعدی اگر ملک تازه ساخت باشد یا ملک موجود دارای سند منگوله دار یا سند چند برگ باشد، ضمن انتقال مالکیت ملک، می بایست موقعیت و نیز ابعاد و اندازه واقعی ملک نیز مشخص شود. برای این کار معمولا از نقشه یو تی ام کمک گرفته می شود.
  • تهیه نقشه یو تی ام از مهمترین مراحل تهیه سند تک برگ ملک است. این کار توسط نقشه بردار سازمان ثبت املاک انجام می شود و نقشه بردار مختصات گوشه های ملک را به صورت واقعی و به واسطه دوربین نقشه برداری برداشت و آن را در نرم افزار های ترسیمی رسم می کند.
  • در مراحل بعد نقشه های ترسیم شده در سیستم سازمان ثبت اسناد و نیز نقشه ۲۰۰۰ ام شهرداری ثبت یا به اصطلاح بایگانی می شود. (نقشه های برداشت شده از ملک هیچ گونه خطایی ندارند، زیرا توسط متخصصان نقشه برداری و به واسطه فناوری های جدید برداشت و ثبت می شوند)
  • به کمک نقشه یو تی ام مساحت دقیق ملک در سامانه های سازمان ثبت اسناد ثبت می شود.
  • بعد از تکمیل و انجام مراحل تهیه سند تک برگ ملک، سند شما توسط سازمان ثبت اسناد آماده شده و در زمان کوتاهی توسط مأمور پست به آدرس منزل شما فرستاده می شود. توجه داشته باشید که سند  ارسال شده فقط به مالک آن تحویل داده می شود.

نقشه یو تی ام چه کاربردی در تهیه سند تک برگ ملک دارد؟

نقشه یو تی ام یا Universal Transverse Mercator واقعاً یک سیستم جهانی نیست، اما تقریباً کل سطح زمین را پوشش می دهد. فقط مناطق قطبی، عرض های بالاتر از ۸۴ درجه شمالی و ۸۰ درجه جنوبی از این قاعده مستثنی هستند.

معمولا سیستم UTM باقیمانده سطح زمین را به ۶۰ منطقه تقسیم می کند که هر کدام ۶ درجه طول جغرافیایی دارند. اینها از ۱ تا ۶۰ از غرب به شرق شماره گذاری می شوند و از ۱۸۰ درجه طول غربی شروع می شوند (تقریباً با خط تاریخ بین المللی همزمان است). یکی از معایب سیستم UTM این است که باید از چندین سیستم مختصات برای حساب کردن موجودیت های بزرگ استفاده شود.

41

نقشه یو تی ام

البته این سیستم به خوبی در ایران کار می کند و با استفاده از دوربین های مخصوص نقشه برداری می توان زمین ها بزرگ و کوچک را به راحتی برداشت نمود. مهمترین کاربرد نقشه یو تی ام در کشور مربوط به تهیه سند تک برگ ملک برای سازمان ثبت اسناد است.

همواره در مراحل تهیه سند تک برگ ملک، از نقشه یو تی ام استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت UTM یک سیستم ارجاع دقیق نقطه ای است که امکان تجزیه و تحلیل دقیق مکان در یک منطقه خاص را فراهم می کند.

در واقع سیستم UTM بهترین و ایده آل ترین گزینه برای تهیه سند تک برگ ملک است، مهندس نقشه بردار به راحتی و با استفاده از دوربین مخصوص می تواند در زمان کوتاهی مختصات یک ملک را برداشت و آن را در اسناد رسمی کشور ثبت نماید. با روی کار آمدن این سیستم  دیگر خبری از برداشت های طولانی مدت و خسته کننده نیست.

42

  ثبت نقشه یو تی ام

البته خطرات موجود در برداشت نقشه ملک نیز در این سیستم به حداقل خود کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر به دلیل کیفیت بسیار خوب نقشه یو تی ام، سازمان ثبت اسناد از این سیستم برای تکمیل مراحل تهیه سند تک برگ ملک، استفاده می کند.

ارائه ارزان ترین خدمات نقشه یو تی ام در کشور؟

شرکت ها و مجموعه های متعددی خدمات نقشه  یو تی ام را انجام دهند.

اما در هنگام سفارش این خدمات باید چند نکتعه را در نظر داشه باشید،ابتدا اینکه نقشه بردار مورد نظر به تمام قوانین مسلط باشد و صرقا نقشه بردار تجربی نباید.

قیمت یکی از اصلی ترین موارد است که باید حتما به آن توجه کرد اما همیشه به ارزانی های بی پایه و اساس شک کنید.

نقشه بردار از تجهیزات بروز استفاده کند تا به بهترین دقت لازم برسد.

43

 سند ملک (سیستم نقشه برداری UTM)

برای تهیه نقشه یو تی ام استاندارد و مناسب، جهت ارسال به سازمان ثبت املاک و تهیه سند تک برگ ملک می بایست به یک مرکز معتبر مراجعه کنید تا یک نیروی متخصص نقشه بردار با قیمت بسیار ارزان و مناسب، نقشه ملک شما را تهیه کند و یا این که بتوانید از دیگر خدمات آن مرکز نیز استفاده کنید.تیم تهیه نقشه یو تی ام مپ اسکیل تمامی این خدمات را با با قیمت ارزان در عین حال کیفیت بالا  به مشتریان ارائه می دهد.