ترانکینگ بهترین راه‌حل برای آن دسته از شبکه‌ها، ادارات یا ساختمان‌های مسکونی است که با مشکل تجمع کابل و سیم مواجه‌اند. این جمله می‌تواند کمی از اهمیت وجود ترانکینگ را بیان کند. در مقاله‌ی راهنمای خرید ترانکینگ ابتدا با ماهیت ترانک آشنا می‌شویم و در ادامه به بررسی انواع آن و برندهای سازنده به‌صورت جدا می‌پردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ترانکینگ چیست ؟

ترانک یا ترانکینگ محفظه‌ای متشکل از درب و بدنه است که مسیری برای عبور کابل‌ها و سیم‌ها فراهم می‌کند. از مشخصات ترانکینگ و مزیت‌های استفاده از آن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نظم دادن، مدیریت بهتر و دسترسی آسان کابل‌ها
 • محافظت از کابل‌ها در برابر عوامل محیطی مانند ضربه، فشار، پوسیدگی و...
 • از تماس بین کابل‌ها و خطر ایجاد آتش‌سوزی جلوگیری می‌کند و ایمنی ساختمان را افزایش می‌دهد.
 • در صورت لزوم می‌توان بدون نیاز به تخریب دیوار، مسیر کابل کشی را عوض کرد یا آن را توسعه داد.
 • ترانکینگ ماژولار است و می‌توان روی آن کلید و پریز نصب کرد. این کار باعث یکپارچه شدن و انعطاف‌پذیری شبکه می‌شود.

انواع ترانکینگ

ترانک‌ها بر اساس نوع و محل استفاده به 3 دسته‌ی جدا طبقه‌بندی می‌شوند. انواع ترانکینگ شامل موارد زیر می‌شود:

 • ترانکینگ دیواری: یکی از پرکاربردترین انواع ترانکینگ‌ است که در ساختمان‌های تجاری، اداری و مسکونی استفاده می‌شود.
 • ترانکینگ دفنی: این نوع ترانک، به‌صورت توکار و زیر کفی‌های کاذب نصب شده و برای سیستم‌های فشار قوی و ضعیف شبکه و تلفن استفاده می‌شود.
 • ترانکینگ ستونی: ترانک ستونی برای استفاده در فضاهای آموزشی مثل سالن‌های همایش، فضاهای اداری و سالن‌های اجتماعات استفاده می‌شود.

تفاوت داکت و ترانکینگ

داکت هم مانند ترانکینگ برای پوشاندن کابل و سیم استفاده می‌شود. این دو ماهیت یکسانی دارند. با وجود کاربرد یکسان، این دو تفاوت‌های زیادی دارند و نباید آن‌ها را باهم اشتباه گرفت. در ادامه‌ی این قسمت از مقاله‌ی راهنمای خرید ترانک ، به بررسی تفاوت‌های داکت و ترانکینگ می‌پردازیم:

 • ترانکینگ از داکت بزرگ‌تر است و حجم بیشتری از کابل را از خود عبور می‌دهد.
 • بدنه‌ی ترانکینگ از داکت باکیفیت‌تر و برخلاف داکت در برابر دما، آب‌وآتش مقاوم است.
 • انواع ترانک برخلاف داکت امکان نصب پارتیشن و عبور هم‌زمان کابل‌ها و سیم‌های شبکه، برق و تلفن را دارند.
 • ترانکینگ ماژولار است و امکان نصب کلید و پریز روی آن وجود دارد.
 • قیمت هر شاخه ترانکینگ تقریبا 4 برابر هر شاخه داکت است.

2

در حالت کلی، اگر حجم کابل‌ کمی دارید و ویژ‌گی‌هایی چون ایمنی، ماژولار بودن و ... برای شما اهمیت خاصی ندارد و نمی‌خواهید هزینه‌ی اضافی داشته باشید، داکت کشی گزینه‌ی بهتری است.

راهنمای خرید ترانکینگ

در ادامه به یک‌سری از ویژگی‌های ترانکینگ اشاره می‌کنیم که باید در زمان انتخاب به آن‌ها توجه داشته باشید.

سایز و اندازه

ترانکینگ‌ها در شاخه‌های (طول) 2 متری و سایزهای مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. برخی از سایزهای متداول آن شامل 50*80، 8*105، 80*150 میلی‌متر می‌شود.

بزرگ‌ترین سایز ترانکینگ موجود در بازار ایران، 50*195 میلی‌متری و محصولی از شرکت لگراند فرانسه است.

برای انتخاب سایز مناسب ترانکینگ، ابتدا حجم کابل کشی را مشخص کنید. بهترین سایز، دو برابر مجموع سطح مقطع کابل‌های موجود است. توجه کنید که حجم کابل کشی هر ترانکینگ در کاتالوگ آن نوشته شده است.

نحوه نصب

ترانکینگ بر خلاف داکت، در پشت خود چسبی برای نصب ندارد. نصب ترانک تنها به‌وسیله‌ی پیچ و رول‌پلاک انجام می‌‎شود.

مقاومت و استحکام

معمولا ترانکینگ‌ها در برابر ضربه، فشار، آب‌وآتش مقاوم هستند. البته مقدار استحکام و جنس بدنه تا حد زیادی به برند تولیدکننده بستگی دارد و متغیر است. برای مثال، ترانکینگ دانوب در برابر دما‌ی 15- تا 60+ مقاومت دارد.

ماژولار بودن ترانکینگ

با نصب کادر ماژول روی بدنه، امکان قرار گرفتن انواع کلید و پریز روی ترانکینگ هم وجود دارد. این ویژگی باعث منعطف شدن شبکه می‌شود. یعنی با توسعه‌ی شبکه، امکانات کافی هم وجود خواهد داشت و در صورت نیاز می‌توان به‌راحتی تعداد کلید و پریزها را کم و زیاد کرد.

انواع متعلقات ترانکینگ

هر ترانک متعلقاتی دارد که به زیبایی محیط و نصب راحت‌تر آن کمک می‌کند. هرکدام از این متعلقات برای هدف خاصی تولید شده‌اند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تقریبا تمامی برندها ترانکینگ‌های خود را همراه متعلقات خاصی عرضه می‌کنند. به‌جز ترانکینگ 50*80 میلی‌متری دانوب که خودش امکان نصب کلید و پریز به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به کادر ماژول را دارد.

راهنمای خرید ترانکینگ ؛ چه ترانکی با چه مشخصاتی بخریم ؟

 • بدنه: ترانکینگ‌ها در شاخه‌های 2 متر همراه با شیارهایی روی بدنه، برای نصب پارتیشن تولید می‌شوند.
 • درب: روی هر شاخه‌ی 2 متری قرار می‌گیرد و دو نوع نرم و سخت دارد. نصب و جدا کردن درب نرم راحت‌تر است و در سایزهای 65 و 85 میلی‌متری به فروش می‌رسد. اگر کابل کشی خود را زیاد تغییر می‌دهید یا به بازبینی کابل‌ها نیاز دارید، استفاده از درب نرم بهتر است.
 • پارتیشن: با نصب پارتیشن فضای داخلی ترانک به بخش‌هایی جدا تقسیم می‌شود و امکان عبور کابل‌های مختلف مثل برق، شبکه و تلفن از یک ترانک، بدون ایجاد نویز وجود خواهد داشت. ترانک‌های 50*80، 50*105، 50*150 و 50*195 میلی‌متری به ترتیب 1، 2، 3 و 5 پارتیشن دارند.
 • زاویه داخلی: برای اتصال دو ترانک در گوشه‌ی داخلی دیوار به کار می‌رود.
 • زاویه خارجی: برای اتصال دو ترانک در گوشه‌ی خارجی دیوار استفاده می‌شود.
 • زاویه تخت: برای اتصال دو ترانک در سطحی صاف و به‌صورت عمودی استفاده می‌شود.
 • سه راهی: در مسیر کابل کشی و نصب ترانک انشعاب ایجاد می‌کند.
 • مسدود کننده: قسمت ابتدا و انتهایی ترانکینگ، هم برای ایمنی بیشتر و هم برای حفظ زیبایی محیط توسط مسدود کننده پوشانده می‌شود.
 • قطعه اتصال: دو ترانک را به هم متصل کرده و محل اتصال را می‌پوشاند.
 • کادر ماژول: کادر ماژول روی بدنه‌ی ترانکینگ نصب می‌شود و انواع کلید و پریز را در خود جای می‌دهد.

برندهای تولید کننده ترانک

از برندهای برتر خارجی تولید کننده ترانک می‌توان به لگراند و اشنایدر فرانسه و از برندهای برتر ایرانی می‌توان به البرز، سوپیتا و دانوب اشاره کرد.

راهنمای خرید ترانکینگ لگراند

لگراند از برندهای معتبر در سطح جهانی است که ترانک‌هایی با کیفیت بالا تولید می‌کند. تمام سایزهایی که برای ترانکینگ نام بردیم را لگراند هم تولید می‌کند. برند لگراند ترانکینگ‌های خود را با جنس آلومینیومی، استیل یا PVC تولید می‌کند که در بازار ایران تنها ترانکینگ PVC آن موجود است.

راهنمای خرید ترانکینگ البرز

البرز اولین شرکت ایرانی است که ترانک‌هایی با درب نرم تولید کرد. این برند ترانک و متعلقاتش را همانند ترانکینگ لگراند تولید می‌کند و شرکت لگراند را الگوی خود قرار داده است. شرکت البرز ترانکینگ‌های خود را تنها در سایز 50*105 میلی‌متر و با استاندارد IEC تولید می‌کند.

راهنمای خرید ترانکینگ سوپیتا

شرکت سوپیتا در زمینه‌های مختلفی چون صنایع ساختمانی، برق و حمل‌ونقل فعالیت می‌کند. سوپیتا ترانکینگ‌های خود را علاوه بر رنگ سفید، در رنگ‌های قهوه‌ای طرح چوب هم تولید می‌کند. سایز ترانک‌های تولیدی سوپیتا شامل 50*80، 50*100، 50*105 و 50*150 میلی‌متر می‌شود. قابل ذکر است که ترانکینگ سوپیتا با سایز 50*105 به‌صورت درب نرم تولید می‌شود.

راهنمای خرید ترانکینگ دانوب

شرکت ایرانی دانوب در تولید محصولات تجهیزات شبکه‌ی خود، برند قدرتمند اشنایدر را  الگوی خود قرار داده و در این زمینه موفق بوده است. ترانکینگ دانوب در دو سایز 50*80 و 50*101 میلی‌متر تولید می‌شود. یکی از ویژگی‌های بارز ترانیکینگ دانوب با سایز 50*80 میلی‌متر این است که می‌توان انواع کلید و پریز را به همراه فیس پلیت بدون نیاز به کادر ماژول، به بدنه‌‌ی آن نصب کرد.

چه ترانک با چه مشخصاتی ؟

همان‌طور که گفتیم، استفاده از ترانک بهترین راه‌حل برای محافظت از کابل لن و انواع مختلف سیم‌ها و همچنین ساماندهی و مدیریت آن‌ها است. ولی قبل از تهیه‌ی ترانکینگ نوع و نیازهای شبکه، اداره یا سازمان خود را مشخص کنید و با توجه به ویژگی‌های آن از بین انواع ترانک و ویژگی‌هایی که در راهنمای خرید ترانکینگ گفته شد، انتخاب کنید. برای مثال اگر امکان توسعه‌ی کابل کشی در آینده وجود دارد، برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه، سایز بزرگ‌تری را  انتخاب کنید.