بیشتر از 50 درصد از مردم جهان دچار اختلالات و مشکلات پا هستند که فقط با پوشیدن یک کفش طبی استاندارد می تونن اون رو برطرف کنن. اگر کفشی که می پوشید مناسب نباشه قطعا دچار بیماری هایی در ناحیه پا، زانو، کمر و حتی گردن میشین. پس بهتره برای مراقبت از پاهاتون که قلب دومتونه، همین امروز یک کفش طبی خوب بخرید. اگر کفشی که می خرید مناسب و طبی باشه حتی نحوه راه رفتن شما هم می تونه اصلاح کنه. وقتیکه شما راه میرید بیشترین فشار به پنجه پا وارد می شه در حالیکه اگر کفشتون نامناسب باشه این فشار به پاشنه پا وارد میشه.

 شما می تونید از کفی های طبی در انواع کفش هایی که دارای پنجه پهن تری هستن، استفاده کنید. این کفی می تونه ضربه هایی که ممکن است به پای شما وارد بشه رو جذب کنه و از درد و ناراحتی پاهای شما کم کنه.

پزشکان برای موارد زیر پوشیدن کفش طبی را توصیه می کنند:

  • بعد از جراحی پا
  • صافی کف پا یا افتادگی قوس کف پا
  • انگشت چکشی
  • خارپاشنه
  • آرتروز
  • دیابت
  • تورم در ناحیه مچ یا کف پا
  • پلانتار فاسیا

مزایای پوشیدن کفش طبی نگل

1- محافظت از پاها

اگر از کفش طبی استفاده بکنید علاوه بر بهبود مشکلات پا از تشدید مشکلات پا هم جلوگیری می کنید. باید به این نکته توجه کنید که برای بهبود مشکلات پا، باید به طور مستمر از کفی ها استفاده کنید.

2- بهبود گردش خون

افرادی که بیماری نوروپاتی دیابتی دارن اگر به موقع بیماری خود را درمان نکنند باید هزینه و زمان زیادی صرف کنند تا بهبود پیدا کنن. این افراد می تونن با خرید یک کفش طبی مناسب به درمان بیماری خودشون کمک کنن. یک کفش طبی مناسب، فضای کافی برای حرکت پا و در نتیجه گردش خون بهتر، داره که این باعث کاهش درد پا می شه.

3-کاهش درد پا

هر فرد تقریبا در روز 10 هزار قرم برمیداره.اگر کفش مناسبی به پا نداشته باشه علاوه بر آسیب به پا و ستون فقرات خودش، خستگی زیادی را به همراه داره. بهتره کسایی که بیشتر پیاده روی می کنن از کفش طبی استفاده کنن و نگران ظاهرش نباشن. این کفش ها مدل ها و رنگ های زیادی دارند تنها تفاوت اونها با کفش های معمولی پنجه پهن ترشونه.کفش های طبی طوری طراحی شدن که فشار زیادی در هنگام راه رفتن به زانو ها و کمرتون وارد نشه.

4- رفع مشکلات پاشنه و پا

کف پای هر فرد باید به طور طبیعی دارای یک قوس و برآمدگی متناسبی باشه تا فشار در کف پا به درستی پخش بشه. اگر شما از کفش هایی با کفی های نامناسب استفاده کنید به مرور زمان این قوس ها و برامدگی ها از بین رفته و دچار بیماری کف پای صاف می شید که ممکنه به بقیه قسمتهای بدنتون مثلا ستون فقراتتون اسیب بزنه.

5- بهبود توانایی حرکتی

وقتیکه شما دردی در ناحیه پاتون حس می کنید ترجیح میدین که کمتر راه برید تا درد کمتری را متحمل بشین.بیماری های همچون خارپاشنه ، انگشت چکشی، بونیون و پلانتار فاسیا باعث ایجاد درد در پا میشه که شما می تونین با استفاده از کفش های طبی مخصوص هر بیماری، اون رو درمان کنید و دردش رو تسکین بدین.

2

 

ویژگی های کفش طبی نگل

1- استحکام

کفی کفش طبی باید اونقدر استحکام داشته باشه تا جلوی شوکی که هنگام راه رفتن به پا وارد میشه رو بگیره برای مثال وقتی که شما راه میرید 2 برابر وزنتون به پاهاتون نیرو وارد میشه که این نیرو هنگام دویدن 10 برابر می شه. پس باید کفی کفش ها اونقدر محکم و خوب باشه که نیروی وارده در تمام نواحی پا پخش بشه.

2- متناسب بودن با کف پا

یک کفش طبی خوب باید یک کفی سبک در عین حال ضخیم و دارای خاصیت الاستیکی برای جذب ضربه داشته باشه تا پا در ناحیه ی پاشنه دچار آسیب نشه. این کفی ها باید با توجه به استاندارد هایی که برای قوس کف پا تعریف شده اند طراحی شده باشه و در مدت استفاده برامدگی های آن از بین نرود.

3- رویه کفش طبی

رویه کفش باید از جنسی مانند چرم باشه که هم انعطاف پذیره و هم هوا رو از خودش عبور میده این ویژگی باعث میشه تا پاتون درون کفش خیلی راحت باشه و بتونین کفشتون رو در هر فصلی پا کنید.البته امروزه رویه ها با جنس های دیگه هم تولید می شن که این خاصیت ها رو دارن.

4- زیره کفش

هرگز کفش هایی که پاشنه یا زیره چوبی دارند را به عنوان کفش زنانه طبی نخرید.این کفی ها به دلیل نداشتن خاصیت الاستیکی، پاشنه پا رو بسیار ازار میدن و اصلا مناسب نیستن.کفی کفش های طبی باید خاصیت الاستیکی داشته باشند یکی از بهترین زیره پی یو و نیولایت هستن که مناسب ترین زیره برای کفش های طبی به شمار میان.

5- سایز استاندارد

برای خرید هر نوع کفشی ،از کفش مجلسی پاشنه بلند گرفته تا کفش طبی داشتن سایز استاندارد بسیار مهم است.همیشه به این موضوع توجه کنید که فرقی نداره چه نوع و مدل کفشی می خرید ،سایز کفشتون باید با پاتون تناسب داشته باشه اگر کفشتون تنگ باشه به انگشتانتون فشار میاد و باعث ایجاد زخم میشه اگر گشاد باشه پا در اون تکون می خوره و انتقال نیرو به درستی انجام نمیشه و باز هم درد و مشکلات پا را به دنبال داره.

6-اندازه مناسب پنجه

قسمت جلویی کفش که پنجه پا در اون قرار میگیره باید متناسب با پنجه پای شما باشه اگر تنگ باشه انگشتاتون روی هم قرار می گیره اگر هم که گشاد باشه محافظت از پا رو مختل می کنه. هنگامیکه شما کفش را پا می کنید باید یک سانتی متر بین نوک انگشت شما و جلوی کفش فاصله باشه تا هنگام راه رفتن به انگشت هاتون فشار وارد نشه.

7- ارتفاع پنجه کفش

پنجه کفش قسمت مهمی از کفش است که عرض و ارتفاع آن باید کاملا مناسب باشد به طوری که انگشتان پا به راحتی از هم باز بشن وبه سمت بالا و پایین حرکت کنن. پس به جز مواردی که مجبور به استفاده از کفش های مجلسی هستید بهتر است از کفش هایی که برای کاربرد روزمره و ورزش تولید شده اند استفاده کنید.

8-پاشنه کفش

هرگز کفش بدون پاشنه و پاشنه بلند را برای مدت طولانی و کاربرد روزمره استفاده نکنید. داشتن و نداشتن پاشنه هردو مضر هستند یک کفش طبی استاندارد باید بین 1.5 تا 4 سانتی متر پاشنه داشته باشد.

9- یقه و زبانی نرم

قسمتی از کفش که اطراف مچ پا را در برمیگیرد را یقه و قسمت اطراف بند را زبانی می گویند. یک کفش طبی مناسب، در این قسمت ها دارای بالشتک هایی نرم است که از اسیب به پوست پا جلوگیری کنه.

1

کفی های طبی که در کفش های طبی مورد استفاده قرار میگیره وظیفه درست کردن ناهنجای های پا و کمک به پا برای ایستادن راه رفتن و دویدن درست است.

حالا که فهمیدین بهترین کفش برای استفاده روزمره کفش طبی هستش بهتره با بدترین مدل کفش ها هم آشنا بشین:

کف های غیراستاندارد و نامناسب

کفش پاشنه بلند

کفش تخت و بدون هیچ پاشنه ای

کفش های نوک تیز

کفش های بزرگ و کوچک تر از سایز پا

کفش های سکویی

صندل که برای افراد دیابتی توصیه نمی شود.