لوله کاروگیت یکی از محبوب ترین تجهیزات صنعت آب و فاضلاب در ایران و جهان محسوب میشود. انواع لوله کاروگیت آنچنان دارای مزایای ویژه و گسترده‌ای هستند که همواره به انتخاب اول صاحبان صنایع و کارفرمایان تبدیل شده است. در کنار کاروگیت ها، لوله پلی اتیلن تک جداره و دوجداره نیز جزء پرکاربردترین تجهیزات برای جمع آوری و انتقال فاضلاب های شهری و صنعتی هستند.

مزایای انواع لوله کاروگیت و لوله پلی اتیلن بینهایت جذاب و گسترده است. از طول عمر 100 ساله، انعطاف ویژه و مقاومت در برابر ضربه و خمش گرفته تا خاصیت هیدرولیکی ویژه، ایستادگی در برابر سیالات قلیایی و اسیدی و فشارهای خارجی، همه و همه دلایلی برای محبوبیت ویژه انواع لوله کاروگیت و پلی اتیلن می‌باشند.

اما چرا کارشناسان مزایای این لوله‌های فوق العاده قدرتمند را بینهایت توصیف کرده‌اند؟! برای پاسخ به این سوال ویژه با ما همراه باشید.

لوله کاروگیت چیست؟

 لوله کاروگیت که به عنوان محبوبترین تجهیزات انتقال فاضلاب مطرح هستند، به مانند لوله پلی اتیلن تک و دوجداره، به منظور جمع آوری و انتقال آبهای سطحی و فاضلاب های شهری و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. گرچه که کاربردهای بسیار متنوع دیگری را نیز دارا می‌باشند. درحقیقت هدف از طراحی و تولید انواع لوله کاروگیت، «افزایش مقاومت استاتیکی»، «سفتی حلقوی  (Ring Stiffness)» و «افزایش مقاومت مکانیکی» می باشد.

این لوله ها به لحاظ ظاهری دارای سطح خارجی موجدار (حلقه حلقه) و سیاه رنگ هستند. همچنین به جهت کاهش زبری و عبور راحت ذرات و مواد جام فاضلابها، سطح داخلی لوله کاروگیت صاف و صیقلی و به رنگهای زرد و آبی است. در حقیقت این لایه‌های درونی آبی و یا اکثراَ زرد رنگ، به کارشناسان کمک می کند تا در زمان ویدئومتری و همچنین تست اوالیتی (تست نشت آب)، به نتایج مطلوب خود راحت‌تر دست پیدا نمایند.   

مزایای لوله کاروگیت

51

حال وقت پاسخ دادن به این سوال است که «چرا انواع لوله کاروگیت دارای مزایای بینهایت گسترده‌ای است؟». گرچه که بیان تمامی ویژگیهای این لوله‌ها نیازمند ساعتها و روزها بحث مفصل است، اما از جمله مهمترین ویژگیهای این محصولات میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

1- قدرت بینظیر: این لوله ها مقاومت بسیار بالایی در مقابل ضربات، خمش، ترک، فاسد شدن، خورندگی سیالات اسیدی و فاضلاب و تکانه های شدید از جمله زلزله دارند. همچنین به مانند لوله پلی اتیلن دوجداره در مقابل فشار عملکرد خوبی داشته و تمامی فشارهای وارده را به زمین منتقل می کنند.

2- سازگاری دمایی و اقلیمی: انواع لوله پلی اتیلن دوجداره فاضلابی و لوله کاروگیت، امکان تحمل دما تا 50 سانتیگراد را دارا هستند. همچنین با شرایط محیطی بسیار سرد، تغییرات ناگهانی دمایی و به طور کلی با هر نوع اقلیمی سازگاری کاملی دارند.

3- نصب و اجرای راحت: مراحل نصب و اجرای لوله کاروگیت بسیار راحت و با سرعت ویژه ای انجام می‌شود. البته بخشی از این سادگی در اجرا را میتوان به خاصیت سبک وزن بودن این لوله ها مرتبط دانست. این سبکی البته حمل و نقل این تجهیزات را نیز راحت‌تر کرده و هزینه‌های پروژه را نیز کاهش می‌دهد.

4- عدم نشت آب: این لوله ها به واسطه اتصالات ویژه و آب بندی کامل، فاقد هرگونه نشتی هستند. این ویژگی بخصوص آنجایی پراهمیت تر است که بدانید این تجهیزات عمدتاَ برای محیط های پرآب و پررطوبت به کار می‌روند.

5- انعطاف ویژه: منعطف بودن قابل توجه انواع لوله کاروگیت، به معنای واقعی دست کارفرمایان را برای راحت‌تر بودن در پروژه ها باز میگذارد.

6- ایستادگی درمقابل عوامل محیطی: این تجهیزات همچنین در برابر اشعه ماوراء بنفش آفتاب، میکروارگانیسم ها، ذرات خاک، گرد و غبارهای محیطی و ... به معنای واقعی مقاوم هستند. این مقاومت به همراه سطح صیقلی درون لوله کاروگیت، موجب عدم رسوب پذیری این تجهیزات نیز شده است.

7- یک قرن ماندگاری: در صورتی که اصول نگهداری این تجهیزات رعایت شود، لوله های کاروگیت باکیفیت در حدود 100 سال ماندگاری دارند! چه شرایطی بهتر از این؟!

8- امکان بازیافت: این لوله ها به صورت کامل امکان بازیافت داشته و هیچگونه آسیبی را برای انسان و طبیعت به همراه ندارد.

9- قیمت مناسب: علاوه بر تمامی ویژگیهای گسترده و ضریب اصطکاک پایین و خاصیت هیدرولیکی ویژه، قیمت لوله کاروگیت بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. چه به عنوان لوله پلی اتین فاضلاب و چه برای پروژه های آبیاری، جاده سازی و زهکشی.

10- ظاهر شیک: علاوه بر داشتن ظاهر مناسب، این لوله‌ها هیچگونه تغییر رنگی نخواهند داشت. البته که این تجهیزات دارای ویژگیهای گسترده دیگری نیز هستند که در این مقاله کوتاه امکان پرداختن به تمامی این ویژگیهای میسر نیست.

کاربردهای لوله کاروگیت فاضلابی

از مزایای بینهایت گسترده و جذاب این لوله‌ها که بگذریم، بایستی به کاربردهای گوناگون انواع لوله کاروگیت و لوله پلی اتیلن دوجداره و تک جداره بپردازیم. از جمله کاربردهای ویژه این تجهیزات میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

1) جمع آوری و انتقال آبهای سطحی. این ویژگی برای انواع پروژه‌های زیرسازی روگذرها و پلها و زهکشی جاده‌ای و اراضی باغی کاملاَ مناسب است.

2) مناسب برای جمع آوری، نگهداری و انتقال فاضلاب ها و سیالات قلیایی و اسیدی

3) بد نیست بدانید که برای پروژه های گوناگون لوله های کاروگیت در انواع «لوله اسپیرال»، «لوله زهکشی» و «لوله پلی اتیلن بهداشتی فاضلابی» و در سایزهای بسیار گوناگون (حتی تا قطر دهانه 3 متر) در دسترس است.

4) قابلیت بکارگیری در تکنولوژیهای انتقال آب ثقلی، معبرهای آدم رو فاضلاب و سیستم‌ های تقسیم کننده آب

5) امکان هدایت آبراهه‌ها و تعیین مسیر کابل ها و سیم‌های مخابراتی و برق. همچنین در سایزهای بزرگ، از لوله کاروگیت به منظور ساخت سپتیک تانک و غلاف دور کابلهای برق استفاده میشود.

6) بهره گیری از لوله پلی اتیلن دوجداره و کاروگیت در تاسیسات تصفیه آب و پیوندهای گازی

7) بهره گیری به منظور راه اندازی سیستم آبیاری باغات، مزارع کشاورزی و گلخانه‌ها و دیگر شبکه‌های آبرسانی        

قیمت لوله کاروگیت

به واسطه دارابودن مزایای بسیار خاص و ویژه، قیمت این لوله‌ها بسیار اقتصادی است. به منظور تعیین قیمت لوله کاروگیت به پارامترهای متعددی بایستی توجه داشت؛ پارامترهایی همچون:

  • نوع پروژه و کاربری که در آن میخواهید از لوله پلی اتیلن فاضلابی استفاده کنید.
  • سایز لوله (تنوع سایزی این تجهیزات بسیار گسترده و دارای کاراییهای متفاوتی است).
  • وزن هر متر لوله و متراژ کلی کاروگیت
  • هزینه های حمل و نصب؛ این هزینه ها در قیمت کلی محاسبه میشوند که برای لوله کاروگیت به علت سبکی، کمتر خواهد بود.
  • ابعاد لوله پلی اتیلن دوجداره
  • محیط نصب لوله و میزان وزن خاکی که قرار است تحمل کند.
  • میزان کیفیت، مرغوبیت و درصد خالص بودن مواد اولیه در فرآیند تولید لوله پلی اتیلن
  • میزان و درصد پلی اتیلن بکار رفته در تولید
  • نوع لوله کاروگیت (اسپیراب، زهکش یا بهداشتی فاضلاب)

به طور کلی قیمت لوله کاروگیت از متری 12 هزار تومان شروع می شود و تا متری دو میلیون و چهارصدهزار تومان نیز ادامه خواهد داشت. البته که شرایط لوله های پلی اتیلن تاحدودی متفاوت است.

لوله پلی اتیلن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

52

لوله پلی اتیلن یا همان لوله تحت فشار، در زمره قدرتمندترین و پرمصرف ترین تجهیزات صنعتی ایران و جهان به شمار می‌رود. لوله‌های پلی اتیلن در سایزهای مختلفی قابل تولید میباشند. قطر این لوله ها در دو شکل تولیدی کلی قابل ساخت است:

1) در کلافهای 100 متری و با قطرهای از 1/2 اینچ تا 110 میلی متر

2) شاخه های 6 و 12 متری ؛ از سایزهای 125 میلیمتری تا 2400 میلیمتر

انواع لوله های پلی اتیلنی از اکسترود نمودن پلی اتیلن گرید EX3 شامل pe80 و pe100 و بدون ماده های افزودنی دیگری مانند مواد درجه دو و گرانول تولید و ساخته میشود.

کاربردهای لوله پلی اتیلن

مقاومت ویژه، ماندگاری طولانی و تحمل فشار بالا در لوله پلی اتیلن موجب شده است که از این تجهیزات در انواع پروژه های: «جمع آوری و انتقال فاضلاب»، «ساخت لوله فاضلابی»، «شبکه های آبرسانی»، «گاز رسانی»، «آبیاری قطره‌ای مزارع و باغات» و ... استفاده شود.

انواع لوله پلی اتیلنی

لوله های پلی اتیلن که دارای ماندگاری بسیار طولانی نیز هستند، در دو نوع کلی تقسیم بندی میشوند:

«لوله پلی اتیلن تکجداره» و «لوله پلی اتیلن دوجداره». در ادامه به بررسی هریک از این مدلها خواهیم پرداخت.

1. لوله پلی اتیلن دوجداره:

لوله پلی اتیلن دوجداره بسیار محبوب است. دلیل محبوبیت این لوله ها را بیشتر میتوان به کاراییهای ویژه‌ای همچون: تحمل نیروهای ترافیکی و زیرسطحی، انتقال مواد اسیدی به صورت ثقلی، انتقال فاضلاب بدون فشار داخلی و قیمت پایینتر در قیاس با لوله های تکجداره، مرتبط دانست.

لوله پلی اتیلن دوجداره با موجدار شدن سطح خود، به صورت لوله کاروگیت و اسپیرال بیرون می‌آید. البته که تغییرات دیگری نیز در کلیات این مدل لوله ها پدید می‌آید تا در قالب لوله های کاروگیت و اسپیرال، برای پروژه های مختلفی همچون: تولید مخازن، تولید منهول پلی اتیلنی، ساخت سپتیک تانک و ... مورد استفاده قرار گیرند. حالا شاید درک این مسئله راحت‌تر باشد که چرا این لوله ها تا این میزان در میان صاحبان صنایع از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

مزایای لوله پلی اتیلنی دوجداره

بطور خلاصه، از جمله مزایای ویژه این مدل لوله‌ها میتوان به:

1. کیفیت ویژه و ماندگاری بینظیر

2. سبک وزن بودن

3. عدم رسوب پذیری

4. مقاومت ویژه در برابر ضربه و خورندگی

5. کاهش ضریب زبری

6. سرعت و سهولت در نصب و اجرا

و ... اشاره نمود.

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله های تکجداره پلی اتیلنی قابلیت تحمل فشار در محدوده فشاری (2 الی 40 اتمسفر) را دارند. البته که این میزان تحمل فشار بستگی به پارامترهایی چون: «نوع ماده اولیه بکار رفته در ساخت»، «ضخامت لوله» و «اندازه قطر» بستگی دارد. این لوله ها گرچه که نسبت به مدل دوجداره از توانایی کمتری برخوردارند؛ اما مدل لوله پلی اتیلن تکجداره نیز در شبکه های آبیاری تحت فشار و توزیع و انتقال آب کاربرد دارند. 

لوله‌های HDPE های گرید (high grade) ورژن جدید این لوله های تکجداره به شمار می‌روند.

مزایای لوله تک جداره

1. تحمل ویژه فشار بالا تا ۱۶ اتمسفر

2. مقاومت دمایی ویژه (تا 80 درجه گرما و تا منفی 70 درجه سرما)

3. مقاومت در برابر ضربات و خورندگی

4. سبکی و سهولت در حمل، نصب و اجرا

5. اتصالات متنوع برای نصب و پیوند لوله

6. ایستادگی ویژه در برابر اشعه خورشید و...

ناب زیست؛ بزرگترین تولید کننده انواع لوله پلی اتیلن در ایران

در سایه لطف خداوند، اعتماد به توان مهندسین نخبه داخلی و بهره گیری از بروزترین و باکیفیت ترین مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی، امروزه شرکت ناب زیست (https://naabzist.net) به بزرگترین سازنده انواع لوله کاروگیت و لوله پلی اتیلنی در کشور تبدیل شده است. البته که مجموعه ناب زیست هرگز به این موفقیت ها بسنده نکرده و دست به تولید بزرگترین لوله کاروگیت زده است. این موفقیت درواقع موجب شده تا بتوان به تمامی نیازهای صاحبان صنایع در منطقه خاورمیانه پاسخ داده شود.

البته که ناب زیست تمامی محصولات حوزه آب و فاضلاب کشور را با تکیه بر مهندسین کارآزموده و متخصص تولید و اراده می‌کند. محصولاتی از جمله: انواع برج خنک کننده یا کولینگ تاور، چیلر، فن کوئل، هواساز، یخساز صنعتی، فیلتر شنی، سختی‌گیر و چربیگیر، لوله مانیسمان، لوله پلیکا و...، همه و همه تنها بخشی از خدمات ویژه این مجموعه می‌باشد.

همواره تأکید داشته‌ایم که: کیفیت یک ادعا نیست؛ کیفیت پدید آوردنیست...

جهت دریافت مشاوره از کارشناسان برجسته مجموعه ناب زیست، میتوانید از یکی از راه های ارتباطی زیر بهره بگیرید.

دفتر مرکزی: تهران، خ گاندی، نبش کوچه 23

تلفن: 02188722027 - 02188721092- 09124265750