همه چیز درباره ساخت ویلا یا خرید ویلای آماده

 

ساخت ویلا یا خرید ویلای آماده، با توجه به رشد سریع زندگی صنعتی و پیشرفتی که تکنولوژی داشته، بیشتر مورد توجه شهروندان قرار گرفته است. زیرا با وجود دلایلی مانند آلودگی های زیست محیطی، آشفتگی و افسردگی، خستگی از مشغله های کار و زندگی و ... اکثر افراد را به فکر ساخت خانه ای که در خارج از محدوده شهری باشد می اندازد. اما موضوع مهمی که ذهن افراد را مشغول می کند، در مورد به صرفه بودن ساخت ویلا بر اساس سلیقه و مصالح ساختمانی مرغوب است یا خرید ویلای آماده بهتر می باشد. البته در هر دو انتخاب باید اصول طراحی و ساخت ویلا رعایت شود، در واقع فضاها به صورتی باشد که بتواند تمامی نیازهای ساکنین را فراهم کند.

ویلا چیست؟

ساختمانی که از چهار جهت باز و دارای نما باشد، ویلا می گویند، که اکثرا ویلاها دارای سقفی شیب دار هستند. فضای ویلا باید به صورتی طراحی شود که تمامی نیازهای ساکنین ویلا را فراهم کند تا لحظات دل انگیز و لذت بخشی را در آن احساس کنند.

80

                                                        ساخت ویلا

 

انواع ویلا

ویلای مدرن: این نوع ویلا برای افرادی مناسب است که علاقه دارند در ساختمان های ویلایی بسیار شیک و مدرن زندگی کنند، زیرا این نوع ویلاها با اصول و طراحی مد روز ساخته می شوند، یعنی بر پایه زیباشناسی بصری و رنگ های چشم نواز طراحی و ساخته شده اند.

ویلای کلاسیک: ویلا از نوع کلاسیک بیشتر برای افرادی مناسب است که تمایل دارند در فضاهای قدیمی و سنتی زندگی کنند. این ویلاها دارای ستون های بلند و طاق و قوس هایی می باشند که برگرفته از دوران رنسانس است.

نکاتی درباره ساخت ویلا یا خرید ویلای آماده

برای تصمیم گیری صحیح و درست نسبت به موضوع بازسازی ساختمان و ساخت ویلا یا خرید ویلای آماده، بهتر است درباره ویلا و فرآیند ساخت آن اطلاعاتی را کسب نمایید. افرادی که سرمایه کافی و قابل توجه ای دارند، می توانند ویلای دلخواه و ایده آلی برای خود با مرغوب ترین و استاندارد ترین مصالح ساختمانی بسازند. اما در این میان گروهی از افراد هستند که حوصله ساخت و ساز یا مشکلات ویلا سازی را ندارند که بهتر است در این صورت اقدام به خرید ویلایی آماده و شیک را بکنند زیرا برای آن ها مقرون به صرفه خواهد بود.

                                                                         

81

                                                      ویلای آماده

 

عوامل تاثیرگذار در انتخاب ساخت ویلا یا خرید ویلای آماده

اگر می خواهید هر چه زودتر صاحب ویلا شوید بهتر است ویلا بخرید، زیرا ساخت ویلایی دلخواه در هر کجا نیاز به صرف زمان دارد. با داشتن سرمایه کافی می توانید هر چه سریع تر و در مدت زمان کوتاهی صاحب ویلا شوید.

اگر پول و سرمایه زیادی دارید بهتر است ویلا بسازید، زیرا برای پیدا کردن زمین مناسب، همچنین دیگر دغدغه های ساخت و ساز خانه ای ویلایی، مشکلی نخواهید داشت و می توانید با سلیقه خودتان و با استفاده از مصالح ساختمانی مرغوب آن را بسازید. اما در هنگام خرید ویلای آماده باید با توجه به سرمایه و بودجه ای که در دست داریم اقدام به خرید ویلا کنید.

اگر وقت و حوصله کارهای اداری برای ساخت ویلا را ندارید، بهتر است ویلا بخرید، افرادی که به دلایل مختلف مانند نداشتن تجربه و اطلاعات مورد نیاز در زمینه ساخت و ساز انواع ویلا، نمی توانند مراحل اداری و قانونی را پیگیری کنند، در این صورت مصلحت کار خرید ویلای حاضر و آماده است. توجه داشته باشید ساخت ویلایی ایده آل نیاز به وقت و حوصله کافی دارد، همچنین برای اجرای پروسه ساخت و ساز ویلا و نظارت باید خودتان حضور داشته باشید.         

82

                                                       طراحی داخلی ویلا

 

نکاتی درباره طراحی ساخت ویلا یا خرید ویلای آماده

شرایط آب و هوایی: اقلیم شناسی و شرایط جوی از عواملی هستند که نقش مهمی در ساخت یا خرید ویلای آماده دارند. برای رهایی از آلودگی ها و شلوغی ها، همچنین لذت بردن از طبیعت زیبا همراه با آب و هوای متعادل اکثر افراد را به فکر ساخت یا خرید خانه ی ویلایی می اندازد.

زاویه تابش خورشید: بررسی تابش نور خورشید در ساخت یا خرید آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا بر اساس آن فضاهای ویلا طراحی می شوند، اگر ویلا نور کافی نداشته باشد، کاملا کسل کننده و بی جلوه خواهد بود ولی میتوان با نقاشی ساختمان طرح خیلی زیبایی را ایجاد کرد

توجه به جهت و شدت باد: در طراحی ویلاها توجه به جهت باد بسیار مهم می باشد، جهت و ابعاد پنجره ها باید طوری باشد که از وزش نسیم خنک لذت برد و باد و باران های شدید سبب خسارات به ویلا نشود.

جهت ساخت ویلا: از دیگر عوامل مهم در ساخت ویلا یا خرید ویلای آماده، توجه به جهت ساخت و معماری ویلا است که اگر در جهت شمالی باشد بهتر خواهد بود، زیرا در مصرف نور و دیگر انرژی ها صرفه جویی خواهد شد.

رعایت قوانین شهرداری: دقت در ساخت و خرید ویلا نسبت به رعایت اصول و قوانین شهرداری در ساخت ویلا بسیار مهم است که باید طبق استانداردهای قانونی عمل شده باشد تا بعد از مدتی مشکلی به وجود نیاید و روزهای خوش و دلنشین شما را در ویلا از بین ببرد.

نوع سلیقه و چگونگی استفاده ساکنین از فضاها: طراحی داخلی ویلا از دیگر نکات مهم در ساخت ویلا یا خرید آن است. زیرا باید فضاهای داخل طوری طراحی شده باشند که نیازهای ساکنین را تامین کند و به هیچ وجه فضایی بدون استفاده نماند.

نکته مهم

امروزه برای ساخت یک ویلای با دوام علاوه بر داشتن ذوق و اشتیاق، همچنین سلیقه، نیاز به خلاقیت طراحی نقشه، و مصالح با کیفیتی دارد تا لحظاتی دلنشین را برای ساکنین ویلا به وجود آورد.

                                                                    

83

 

                                           ساخت ویلا یا خرید ویلای اماده

 

نگاهی به ویژگی های ویلای برتر

سازه ویلا: ایستایی و پایداری سازه در طراحی و معماری ویلا بسیار حائز اهمیت است. زیرا بخشی از جذابیت و زیبایی ویلا به نوع فرم ویلا و دانش مهندسی دارد.

سبک ویلا: از عناصر دیگر که جزء ویژگی های برتر یک ویلا محسوب می شود، طراحی و سبک ویلا است که نقش زیادی در زیبایی و راحتی خانه ویلایی دارد.

طراحی خارجی ویلا: برای لذت بردن از فضای سبز و باغ ویلا، آب و هوای دلچسب و ... باید به طراحی فضای بیرونی ویلا توجه شود تا ساکنین رضایت کامل را داشته باشند. امکاناتی مانند آلاچیق، آبنما، استخر، باغچه ها و فضاهای سبز و گل کاری شده، همچنین باربیکو، حتی تونل طبیعت از مهم ترین و برترین ویژگی های یک خانه ویلایی است که باید در هنگام ساخت ویلا یا خرید ویلای آماده به آن ها دقت نمایید.