آسانسور قلب ساختمان است

کاربرد های آسانسور:

طیف گسترده ای از کاربرد های آسانسور باعث شده است این وسیله دارای قیمت های گوناگونی باشد و قیمت آسانسور تحت تاثیر این کاربرد ها قرار بگیرد. انبوه سازی مسکن به صورت آپارتمان و برج های لوکس موجب شده است، استفاده از این وسیله روز به روز بیشتر شود. همچنین به دلیل بیماری ها و مشکلات مفصلی که عده زیادی از مردم در سنین مختلف دچار آن هستند؛ باعث شده است در خانه های ویلایی و یا دوطبقه نیز، آسانسور نصب گردد.

بالابر ها نوع دیگری از آسانسور ها هستند که در محیط های کاری مورد استفاده قرار می گیرد که قیمت آسانسور با قیمت بالابر تفاوت دارد. اما باید بر اساس مکان مورد نظر، آسانسور یا بالابر را انتخاب نمود. اسانسور هایی هستد که برای حمل بار استفاده می شوند و در برخی موارد جایگزین بالابر ها شده اند. امروزه مشتریان زیادی جهت حمل محصولات و کالا های خود به طبقات مختلف ساختمان از آسانسور های حمل بار استفاده می نمایند.

علاوه بر موارد ذکر شده، در مجتمع های تجاری، مجتمع های تفریحی و گردشگری، بیمارستان ها و مراکز اداری و علمی نیز، استفاده از آسانسور به وفور دیده می شود. هر چه تعداد طبقات ساختمان ها بیشتر باشد، لزوم استفاده از آسانسور نیز افزایش می یابد.

 

30

 

نمونه ای از آسانسور های پیشرفته در مجتمع تجاری

رابطه قیمت آسانسور و تقاضای مشتریان:

بررسی قیمت آسانسور را می توان بر اساس علم اقتصاد به راحتی انجام داد. یکی از اصلی ترین و اولیه ترین قوانینی که در علم اقتصاد وجود دارد، رابطه میان عرضه و تقاضا است. هرگاه محصولی در بازار برای مشتریان به یک نیاز اساسی و مهم تبدیل شود، تقاضا برای آن محصول افزایش پیدا می کند. این در حالی است که با بالا رفتن تقاضای مشتریان، قیمت محصول نیز افزایش می یابد. براین اساس مجموعه هایی که به عنوان تولید کننده آن محصول خاص فعال هستند، اقدام به تولیدات بیشتر می نمایند. وقتی میزان محصول در بازار زیاد شود، به مرور زمان تقاضا برای آن محصول کاهش یافته و به دنبال آن نیز، قیمت محصول کم می شود.

اکنون قیمت آسانسور در شرایطی است که تولید کنندگان این محصول به وفور در بازار وجود دارند و تقاضا نیز برای آسانسور نیز تقریبا زیاد است. اما به دلیل برخی عوامل درونی و بیرونی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، قیمت آسانسور دستخوش نوساناتی است. آشنایی با این عوامل و بررسی آن ها، کمک می کند تا در خرید آسانسور دقت کنیم و خرید مطمئن تری داشته باشیم.

تاثیر عوامل درونی بر قیمت آسانسور:  

عوامل درونی، عواملی هستند که مربوط به ویژگی های آسانسور شده و بر قیمت آسانسور تاثیر می گذارند. این عوامل شامل: اندازه کابین، درب های آسانسور، نوع آسانسور، سطح اتوماسیون، تعداد توقف ها، مسافت و ابعاد ساختمان می شوند. هر یک از این عوامل به نوبه خود قیمت آسانسور را دچار نوسان می کنند. از آنجایی که شما تصمیم گیرنده نهایی هستید، باید مشخص کنید به چه آسانسوری نیاز دارید و تا چه میزان می خواهید هزینه کنید؛ در این صورت مشخص می شود قیمت آسانسور مد نظر شما، چقدر خواهد بود. در ادامه به بررسی عوامل درونی می پردازیم:

31

نمونه ای از آسانسور خانگی

اندازه کابین:

اندازه کابین بستگی به ساختمانی دارد که قرار است آسانسور در آن نصب شود و این مورد بر قیمت آسانسور تاثیر گذار است. اگر ساختمان شما مسکونی باشد و تعداد کمی در آن سکونت داشته باشند، با یک کابین ۳ یا ۴ نفره نیاز ساختمان شما به آسانسور رفع خواهد شد.

اما در ساختمان هایی که طبقات زیادی دارند و تعداد افراد مسکونی و رفت و آمدشان نیز بیشتر است، نمی توان از کابین ۴ نفره استفاده نمود. به این ترتیب هر چه کابینی که انتخاب می کنید کوچکتر باشد، هزینه کمتری متوجه شما می شود.

درب های آسانسور:

درب های آسانسور به دو نوع اتوماتیک و غیر اتوماتیک تقسیم می شوند. قیمت آسانسور با درب های اتوماتیک بیشتر از آسانسوری است که درب های آن غیر اتوماتیک باشد. هنگام سفارش و نصب آسانسور به این مورد نیز دقت فرمایید چرا که روی قیمت خرید آسانسور تاثیر مستقیم خواهد داشت.

نوع آسانسور:

آسانسور ها دارای مدل های بسیار گوناگونی هستند. مدل آسانسور براساس موتور و سایر تجهیزاتی که در آن به کار می رود، تعیین می گردد. هر چه آسانسوری که شما انتخاب می نمایید، مدل بالاتری داشته باشد، طبیعتا هزینه بیشتری نیز نیاز دارد.

سطح اتوماسیون:

اتوماسیون به معنای تنظیمات خودکار آسانسور است. هرچه آسانسور از سطح اتوماسیون بالاتری برخوردار باشد، پیشرفته تر بوده و قیمت آسانسور افزایش می یابد. عموما در ساختمان های تجاری، مجتمع ها و مراکزی که رفت و آمد زیادی دارند؛ به آسانسور های پیشرفته تری نیازمند هستند.

تعداد توقف ها:

این ویژگی به معنای تعداد طبقاتی است که آسانسور باید در آن ها توقف داشته باشد. قیمت آسانسور با افزایش تعداد طبقات بیشتر می شود. به طور مثال اگر شما سفارش آسانسور داده اید و ساختمان در حال ساخت شما ده طبقه است؛ با افزایش تعداد طبقات به ۱۵ طبقه، قیمت آسانسور شما تغییر پیدا کرده و شما باید هزینه افزوده شده بابت طبقات اضافه شده را بپردازید.

32

تناسب صفحه کلید آسانسور با تعداد طبقات ساختمان

مسافت:

مسافت کلی که توسط آسانسور باید طی شود بر قیمت آسانسور تاثیرگذار است. زیرا هر چه ساختمان بلند تر باشد و مسافت آسانسور نیز بیشتر شود، ارتفاع سطح کابین نیز باید افزایش پیدا کند که این امر بر قیمت نهایی تاثیر می گذارد.

ابعاد ساختمان:

تعداد طبقات ساختمان، تعداد واحد ها و کاربری ساختمان بر نوع آسانسور و قیمت آن تاثیر گذار است. انتخاب نوع درست آسانسور می تواند به طول عمر بیشتر آن کمک کند.

تاثیر عوامل بیرونی بر قیمت آسانسور:

برخی عوامل به صورت غیر مستقیم بر قیمت آسانسور اثرگذار هستند. این عوامل شامل: نرخ ارز، شرایط بازار جهانی، روابط بین المللی و رشد صنایع داخلی می‌شوند. در ایران برخی از تولیدکنندگان با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید و منابع داخلی اقدام به تولید تجهیزات آسانسور می نمایند که دارای کیفیت بالایی است. این امر موجب می‌شود نیاز به واردات قطعات آسانسور نداشته باشیم. اما برخی از شرکت‌ها قطعات‌شان را از کشور‌های دیگر وارد می کنند که این امر بر قیمت نهایی آسانسور تاثیر می‌گذارد.

33

یک نمونه آسانسور در ساختمان اداری

شرکت آسانسور آتیس، به عنوان یک تولید کننده داخلی، بهترین شرکت برای سفارش و نصب آسانسور می باشد. قیمت آسانسور در این شرکت کاملا مقرون به صرفه بوده و رضایت شما را نیز تامین می نماید. این مجموعه دارای خدمات رسانی به سراسر کشور می باشد.