یکی از مشاغل مهم و حیاتی برای کشور، رانندگی وسایل نقلیه سنگین است. این افراد که اصطلاحا به آن‌ها راننده پایه یک نیز گفته‌ می‌شود از مهارت و توانایی‌های بیشتری نسبت به سایر رانندگان برخوردار هستند. وضعیت درآمدی این افراد بسیار مناسب است و دستمزدهای خوبی دریافت می‌کنند. علاوه بر درآمد عالی، بازارکار این افراد نیز وضعیت خوبی دارد و در همین راستا بسیاری از شرکت‌های حمل نقل به دنبال استخدام راننده پایه یک ماهر هستد.

مهارت‌های مورد نیاز برای استخدام راننده پایه یک در شرکت‌های حمل و نقل چیست؟ رانندگان پایه یک برای استخدام در شرکت و سازمان‌های مختلف باید به برخی از مهارت‌ها رانندگی تسلط داشته باشند که ما در این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. البته در کنار این موضوع ما به بررسی شرایط اولیه و مورد نیاز برای استخدام رانندگان پایه یک نیز خواهیم پرداخت.

آشنایی با شغل رانندگی پایه یک

قبل از بررسی موضوع اصلی مقاله یعنی مهارت‌های موردنیاز برای استخدام راننده پایه یک در شرکت‌های حمل و نقل بهتر است کمی با این حرفه مهم آشنا شویم. دسته اول از رانندگان پایه یک کامیونداران هستند که به حمل و نقل اجناس و بارهای مختلف از سراسر کشور می‌پردازند. افرادی که در شغل رانندگی کامیون مشغول به‌کار هستند نقش مهمی در چرخه اقتصادی کشور ایفا می‌کنند. این افراد با حمل و نقل مواد اولیه و محصولات مورد نیاز به نقاط مختلف کشور وظیفه بسیار مهمی را برعهده دارند. رانندگان اتوبوس نیز دسته دوم از رانندگان پایه یک هستند که به حمل و نقل مسافران مسافران می‌پردازند.

افرادی که در حرفه رانندگی پایه یک مشغول به کار هستند از زمان ثابت و معینی برای انجام فعالیت شغلی برخوردار نیستند و اغلب به‌صورت نامنظم و در نیمه‌های شب به رانندگی می‌پردازند. رانندگی پایه یک جزو مشاغل سخت و طاقت‌فرسا به حساب می‌آید که افراد با مشکلات متعددی همچون دوری از خانه و خانواده، شب بیداری‌های طولانی مدت و رانندگی در شرایط آب و هوایی نامناسب مواجه هستند.

شرایط و مهارت‌های مورد نیاز برای استخدام راننده پایه یک در شرکت‌های حمل و نقل چیست؟

شرکت‌های حمل و نقل برای استخدام رانندگان پایه یک به افراد باتجربه و ماهر نیاز دارند. در همین راستا رانندگان پایه یک برای استخدام در شرکت‌های حمل و نقل باید از یک سری مهارت‌ و توانایی‌های لازم برخوردار باشند که در این بخش از مقاله با جزئیات کامل به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

1.رانندگان پایه یک باید توانایی رانندگی تنهایی را داشته باشند

رانندگان پایه یک در بیشتر اوقات به‌صورت تنهایی رانندگی می‌کنند. در همین راستا یکی از مهارت‌های لازم برای استخدام راننده پایه یک در شرکت‌های حمل نقل، تنهایی رانندگی کردن است. رانندگی تنهایی معایبی همچون خواب آلودگی را برای راننده ایجاد می‌کند. البته در برخی از موارد رانندگان کامیون یا اتوبوس یک فرد را به عنوان کمک راننده با خود همراه دارند.

2.راننده پایه یک برای رانندگی باید از صبر و حوصله کافی برخوردار باشد

یکی از مهم ترین تفاوت رانندگان پایه یک با سایر راننده‌ها، انجام سفرهای طولانی مدت و طاقت‌فرسا است. برای مثال بسیاری از رانندگان محصولات و بارهای مختلف را از جنوب کشور و شهر بندرعباس بارگیری کرده و آن‌ها را به مناطق مرکزی، شمالی، شمال شرق و شمال غرب می‌رسانند. از همین رو افراد باید از صبر و حوصله کافی برای انجام سفرهای طولانی برخوردار باشند. در نتیجه صبر و حوصله کافی یکی دیگر از موارد مهم و تاثیر گذار برای استخدام رانندگان پایه یک در شرکت‌های حمل و نقل است.

3.آگاهی از مسائل ایمنی برای رانندگان پایه یک امری ضروری است

آگاهی از مسائل ایمنی یکی دیگر از مهارت‌های لازم برای استخدام راننده پایه یک در شرکت‌های حمل و نقل است. رانندگان موظفند برای حفظ ایمنی خود، بار تحویلی و مسافران به موضوعات ایمنی آگاهی کاملی داشته باشند. در نتیجه تسلط به موارد ایمنی و رعایت آن‌ها امری بسیار ضروی است. از جمله موارد ایمنی که رانندگان پایه یک ملزم به رعایت آن هستند می‌توان به بررسی وضعیت وسیله نقلیه سنگین قبل از حرکت، بهره‌مندی از استراحت کافی، بررسی شرایط آب و هوایی و ... اشاره کرد.

4.راننده پایه یک باید فردی قانون‌مدار باشد

 رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از جمله موارد مشترک میان تمامی رانندگان است که همه افراد برای پیشگیری از حوادث احتمالی و عدم جریمه توسط پلیس راهنمایی و رانندگی ملزم به رعایت آن ‌هستند. قوانین و مقررات رانندگان پایه یک بسیار کامل‌تر از رانندگان پایه دو می‌باشد. در همین راستا یکی دیگر از مهارت‌های لازم برای استخدام رانندگان پایه یک رعایت کامل قوانین و مقررات وضع شده است.

5.رانندگان پایه یک باید از دانش و مهارت فنی وسایل نقلیه سنگین آگاه باشند

افراد در هنگام دریافت گواهینامه پایه یک باید سه مرحله مختلف را طی کنند. مهارت در بخش فنی وسایل حمل و نقل سنگین یکی از مراحل آزمون دریافت گواهینامه است که افراد باید به آن مسلط باشند. تسلط کافی به بخش فنی ماشین‌های سنگین نیز یکی دیگر از موارد برای استخدام افراد در شرکت‌های حمل و نقل است. به بیانی ساده‌تر افراد باید به مکانیکی وسایل نقلیه سنگین آگاه باشند.

6.راننده پایه یک باید از توانایی بدنی لازم برای انجام کارهای طاقت‌فرسا برخوردار باشد

یکی‌دیگر از مهارت‌های لازم برای استخدام در شرکت‌های حمل و نقل، برخورداری از توانایی جسمی کافی است. رانندگان پایه یک زمان زیادی را در جاده‌های بین شهری سپری می‌کنند که به دور از مراکز تعمیراتی هستند. در همین راستا افراد باید از توانایی بدنی لازم برای انجام تعمیرات سنگین مانند تعویض لاستیک برخوردار باشند. البته توانایی جسمی بالای رانندگان پایه یک به صبر و حوصله بیشتر و تحمل سختی‌های این شغل نیز کمک می‌کند.

7. توانایی رانندگی در شرایط آب و هوایی بد برای رانندگان پایه یک بسیار مهم است

توانایی لازم برای رانندگی در شرایط آب هوایی نامساعد مانند برف و باران یکی‌دیگر از مهارت‌های لازم برای استخدام رانندگان پایه یک در شرکت‌های حمل و نقل است. این افراد در طول سال برای شرکت موردنظر به رانندگی می‌پردازند و به همین دلیل باید توانایی لازم برای انجام رانندگی در فصل‌های سرد سال مانند پاییز و زمستان را داشته باشند.

8.راننده پایه یک برای استخدام باید فردی خوش قول باشد

راننده پایه یک باید فردی خوش قول و متعهد باشد. این افراد برای تحویل بار باید به برنامه زمانی اعلام شده متعهد باشند چراکه شرکت‌های حمل و نقل براساس برنامه‌ اعلام شده فعالیت خود را پیش می‌برند. در نتیجه افراد متعهد و خوش قول در اولویت استخدام شرکت‌های حمل و نقل هستند.

شرایط لازم برای استخدام راننده پایک در شرکت‌های حمل نقل

در بخش قبلی مقاله به طور کامل به مهارت‌‌های لازم برای استخدام راننده پایه یک در شرکت‌های حمل و نقل پرداختیم. اما در این بخش به توضیح شرایط اولیه و مدارک لازم جهت کار در شرکت‌های حمل و نقل اشاره خواهیم کرد.

1.حداقل سن

افرادی که قصد دریافت گواهینامه پایه یک را دارند باید حداقل سن 25 سال داشته باشند. در همین راستا حداقل سن در نظر گرفته شده برای استخدام در شرکت‌های حمل و نقل یکسال بیشتر از سن مورد نیاز برای دریافت گواهینامه است. به بیانی ساده‌تر افراد برای استخدام در شرکت‌های حمل و نقل باید از 26 سال سن برخوردار باشند.

2.تجربه کافی

یکی از فاکتور‌های مهم برای استخدام رانندگان وسایل نقلیه سنگین بهره‌مندی از تجربه کافی است. افراد باتجربه و با سابقه کار طولانی از امتیاز بالاتری نسبت به افراد تازه‌کار برخوردارند.

3.بهره‌مندی از سلامت روحی و جسمی

رانندگان پایه یک پس از اخذ گواهینامه می‌توانند به رانندگی وسایل باری بالای 6 تن و اتوبوس‌های مسافربری بپردازند. در همین راستا سلامت جسمی و روحی این افراد برای انجام رانندگی از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه در صورت عدم سلامت روحی و جسمی حوادث جبران ناپذیری به‌وجود خواهد آمد. در برخی از موارد این حادثه‌ها نیز منجر به تلفات جانی و مالی می‌شود.

شرکت‌های حمل و نقل برای استخدام رانندگان پایه یک به وضعیت سلامتی فرد توجه ویژه‌ای دارند. این شرکت‌ها برای استخدام راننده مدارک پایش سلامت افراد را درخواست می‌کنند. البته رانندگان پایه یک در هنگام اخذ گواهینامه مربوطه آزمایشات مربوط به عدم اعتیاد را نیز انجام می‌دهند.

 

4.مدرک تحصیلی

افراد در هنگام اخذ گواهینامه رانندگی نیازی به ارائه مدرک تحصیلی ندارند و به‌ راحتی می‌توانند گواهینامه پایه یک خود را دریافت کنند. اما این موضوع فقط در رابطه با دریافت گواهینامه صدق می‌کند و شرایط برای استخدام رانندگان پایه یک در شرکت‌های حمل و نقل کمی متفاوت‌ است. در همین راستا رانندگان پایه یک برای استخدام باید از حداقل مدرک تحصیلی یعنی دیپلم برخوردار باشند.

5.طی کردن دوره سربازی

این موضوع نیز مانند مدرک تحصیلی دارای وضعیتی مشابه است. افراد برای دریافت گواهینامه نیازی به طی کردن دوره سربازی و ارائه کارت پایان خدمت ندارد. اما این مسئله در رابطه با استخدام متفاوت است و افراد برای کار در شرکت‌های حمل و نقل باید دوره خدمت وظیفه عمومی خود را طی کرده باشند. البته تعدادی از شرکت‌های معدود نیز در شرایط استخدامی خود نیازی به کارت پایان خدمت افراد ندارند.

چه شرکت و سازمان‌هایی به استخدام راننده پایه یک می‌پردازند؟

سازمان‌ و شرکت‌های مختلف برای انجام و پیشبرد فعالیت‌های خود به راننده پایه یک نیاز دارند. این شرکت ‌ها و سازمان‌ها در دو بخش مسافربری و باربری به استخدام راننده ماهر می‌پردازند. سازمان‌هایی که به استخدام راننده پایه یک می‌پردازند عبارت اند از:

  • تعاونی‌های مسافربری برون شهری
  • واحدهای اتوبوسرانی درون شهری
  • شرکت‌های پیمانکاری فعال در معادن
  • شرکت‌های عمرانی
  • شهرداری ها
  • ادارات دولتی
  • سازمان‌های نظامی
  • شرکت‌های مهندسی ساخت و ساز

برای اطلاع از آخرین آگهی‌های استخدام راننده پایه یک در شرکت های حمل و نقل کلیک کنید.

آیا خانم‌ها نیز می‌توانند به عنوان راننده پایه یک در شرکت‌های حمل و نقل استخدام شوند؟

بسیاری بر این باورند که فقط آقایان می‌توانند گواهینامه رانندگی پایه یک را دریافت کنند. این موضوع کاملا غلط است چراکه امروزه شرایط برای دریافت گواهینامه خانم‌ها نیز امکان پذیر است و بسیاری از خانم‌ها از تصدیق پایه یک نیز برخوردارند. البته وضعیت استخدامی شرکت‌های حمل و نقل در مورد آقا و خانم کاملا متفاوت است و آقایان شانس بیشتری برای کار در شرکت‌های حمل و نقل را دارند.

جمع بندی

ما در این مقاله به بررسی مهارت‌های موردنیاز برای استخدام راننده ماشین سنگین در سازمان‌های مختلف پرداختیم. افرادی که به رانندگی ماشین سنگین مانند کامیون و اتوبوس می‌پردازند باید از گواهینامه پایه یک برخوردار باشند تا مجوز رانندگی با این وسایل نقلیه را داشته باشند. این شغل از درآمد و بازارکار خوبی نیز برخوردار است و بسیاری از سازمان‌های مختلف برای انجام امورات خود به راننده پایه یک نیاز دارند.

راننده‌های پایه یکی که از تجربه بالاتری برخوردار هستند شانس بیشتری برای استخدام دارند چراکه رانندگی وسایل حمل و نقل سنگین شغلی حساس و با مسئولیت کاری بالا است. رانندگی به‌صورت تنهایی یکی از مهارت‌های لازم برای استخدام رانندگان پایه یک می‌باشد. البته در کنار این توانایی رانندگان پایه یک از مهارت‌های دیگری همچون صبر حوصله کافی، متعهد به برنامه زمانی، رانندگی در شرایط آب و هوایی نامناسب، توانایی بدنی لازم، بهره‌مندی از دانش فنی، آگاهی به مسائل ایمنی و آشنایی با قوانین و مقررات راهنمایی رانندگی برخوردار باشند.