یکی از الزامات پیشرفت و افزایش سطح توانمندی‌های حوزه حمل‌ونقل، افزایش سرعت انجام امور مختلف است. در جهان امروز، سرعت، بیش از آنکه بتوان تصور کرد اهمیت یافته است. همه ساختارهای اقتصادی، صنعتی و تولیدی، در صدد دستیابی به سرعت بیشتر هستند و در این مسیر رقابت می‌کنند. به نحوی که امروزه سریع‌تر بودن، به معنی برتر بودن است. با توجه به رابطه بسیار نزدیکی که حوزه‌های مختلفی تولیدی، صنعتی و خدمات با سیستم حمل‌ونقل دارند، طبیعی است که این نیاز به سرعت و میل بالا برای بدست آوردن آن، به این حوزه و این سیستم تسری پیدا کند. اما سرعت بیشتر در سیستم حمل‌ونقل، فقط به معنی سریع‌تر راندن یا تلاش بیشتر رانندگان نیست. هرچند در داستان حمل‌ونقل و باربری، راننده یک قهرمان است اما قرار نیست تمام نگرانی‌های مرتبط با افزایش سرعت کار، بر دوش قهرمان قصه باشد. آسان بار اینجاست تا با ابزارهایی مانند بارنامه هوشمند و قابلیت اعلام بار سراسری، به این قهرمانان در رسیدن به سرعت بیشتر کمک کند.

1

بکارگیری ابزار هوشمند در سیستم حمل‌ونقل کشوری؛ ایده آسان بار و ثمرات آن

واقعیت این است که سیستم حمل‌ونقل کشوری در ایران، درگیر با مشکلات و نارسایی‌های مختلفی است. استفاده از زیرساخت‌های قدیمی در بخش‌های مختلف و عدم نوسازی ناوگان حمل‌ونقل کشوری، مشکلات عدیده‌ای را برای رانندگان ایجاد کرده است. البته موضوع تنها محصور به رانندگان نیست؛ متقاضیان و مشتریان سیستم حمل‌ونقل نیز از این نارسایی‌ها و مشکلات رنج برده و با اتلاف سرمایه و وقت روبرو می‌شوند. هرچند دگرگونی کامل و نوسازی تمام زیرساخت‌های سیستم حمل‌ونقل، هدفی بلندپروازانه دور از دسترس است اما این باعث نمی‌شود ایده‌ای مانند آسان بار در این بستر کاربردی نباشند.

آسان بار ایده‌ای برای ایجاد یک اکوسیستم آنلاین و هوشمند در دنیای حمل‌ونقل است که شاید نتواند انقلابی یک شبه را رقم بزند اما نویدبخش آینده‌ای روشن‌تر است. به کار بستن هوش مصنوعی، استفاده از دیتابیس‌های قدرتمند و ایجاد یک رابطه مناسب با متقاضیان رانندگان، برخی از پایه‌هایی هستند که این ایده بر روی آن بنا شده و از طریق آن‌ها تجربه بهتری را برای هر دو طرف رقم می‌زند. در آسان بار هم کفه تقاضا و هم کفه عرضه در یک تعادل کامل هستند و این هم راننده را راضی نگه می‌دارد، هم انتظارات مشتریان را برآورده می‌سازد. اما اکنون اجازه دهید یکی از اقدامات مؤثر این پلتفرم در جهت بهبود وضعیت زیرساخت‌های سیستم حمل‌ونقل کشوری را بررسی کنیم.

اعلام بار لحظه‌ای و ارجاع آنی تقاضا به رانندگان

در آسان بار هیچ شکاف زمانی بین تقاضای مشتری و انتخاب راننده مناسب وجود ندارد. افزایش سرعت خدمت در آسان بار به معنی ایجاد فشار و مسئولیت بیشتر برای راننده نیست. در آسان بار برای رسیدن به سرعت بیشتر، الزامی برای بیشتر فشار دادن پدال گاز وجود ندارد. در این اکوسیستم به جای تحمیل استرس، خطرات و مسئولیت بیشتر یا رقم زدن برخی ناملایمات برای رانندگان، استفاده از ساختارهای هوشمند به افزایش سرعت کمک کرده است.

2

زیرا ما معتقدیم حمل هر بار یک داستان دارد و در این داستان، راننده یک قهرمان است. قهرمان داستان حمل‌ونقل و باربری، قرار نیست تاوان افزایش سرعت خدمات را بپردازید. پس بر همین مبنا ساختار اعلام بار لحظه‌ای را پی‌ریزی کردیم. طبق این مکانیسم درخواست حمل بار به صورت برخط ثبت شده و پس از تأیید هوشمند سیستم، به اطلاع طیف وسیعی از رانندگان مناسب می‎رسد. پس از این است که هر راننده بسته به موقعیت قادر است در پروژه پیشنهادی مشارکت کند. درست به‌سادگی گرفتن یک تاکسی اینترنتی، متقاضیان استفاده از سیستم حمل‌ونقل، با رانندگان مدنظر خود ارتباط می‌گیرند.

اعلام بار سراسری یکی از رازهای افزایش سرعت ارائه خدمات

سیستم اعلام بار لحظه‌ای و موفقیت چشم‌گیر آن در پلتفرم آسان بار، بدون استفاده از مکانیسم اعلام بار سراسری نمی‌توانست به موفقیت دست یابد. با در نظر داشتن این موضوع که تمام رانندگان متقاضی فعالیت در این بستر از حیث توانایی، تجربه، مسئولیت‌پذیری و تعهد مورد گزینش قرار می‌گیرند، تمام رانندگان آسان بار می‌توانند به شما در انتقال بار کمک کنند. از سوی دیگر با در نظر داشتن همین موضوع است که این پلتفرم قادر است اقدام به اعلام بار سراسری کرده و بدون نگرانی در رابطه با سپرده شدن وظیفه به راننده‌ای نامطلوب یا غیر مسئولیت‌پذیر، تمام ارجاع‌ها در اسرع وقت انجام شود.

به‌عبارتی به موازات هر ثبت درخواست در آسان بار برای استفاده از سیستم حمل‌ونقل، یک اعلان سراسری نزد رانندگان انجام شده و هر راننده مختار است بسته به شرایطی که در آن قرار دارد، به درخواست پاسخ بدهد یا آن را رد کند. این یکی از اصلی‌ترین علل افزایش سرعت ارائه خدمات به متقاضیان استفاده از سیستم حمل‌ونقل بوده و عملاً غیرقابل جایگزین است. البته یکی دیگر از ثمرات استفاده از این ایده، عدالت و برابر رانندگان در دریافت تقاضا و دسترسی به شانس‌های درآمدزایی است. هرچند هوش مصنوعی آسان بار تا حدی تلاش می‌کند در تساوی بین دو کفه ترازوی تقاضا و عرضه دخالت کند اما این قطعاً در جهت سود متقابل رانندگان و متقاضیان است.

بارنامه هوشمند؛ ابزاری دیگر برای افزایش سرعت

یکی دیگر از ابزارهایی که آسان بار برای افزایش سرعت ارائه خدمات و آسان‌تر کردن ایفای نقش رانندگان به کار بسته، بارنامه هوشمند است. هوشمندسازی بارنامه‌ها نه‌تنها به سرعت بیشتر ارائه خدمات و سهولت در انجام وظایف رانندگان کمک می‌کند، بلکه در افزایش کیفیت و امنیت خدمات نیز مؤثر است. بارنامه هوشمند، یک سند الکترونیکی برخط است که با بیشترین سرعت ممکن رسمیت یافته و به عنوان مرجعی برای یک همکاری، در دسترس رانندگان و مشتریان است. به نحوی که طرفین پس از توافق در مورد همکاری، تمام تعهدات و جزئیات مربوط به حمل‌ونقل بار را در آن ثبت کرده و به‌سادگی در آینده به آن دسترسی دارند.

3

استفاده از این سند الکترونیکی به‌علاوه کار را برای نهادهای نظارتی نیز ساده کرده است. بدون نیاز به کاغذهای فیزیکی و صرف وقت برای بررسی مستندات کاغذی، از راهنمایی و رانندگی تا نهادهایی مانند گمرک و بازرسی، می‌توانند با سهولت بیشتری بر پروسه‌های سیستم حمل‌ونقل نظارت کرده و بدون کاهش سرعت انتقال بار، امنیت آن را تضمین کنند. آسان بار در هر تصمیم و هر اقدام، همواره در تلاش است تا تمام زوایای پیدا و پنهان تصمیم را بررسی کرد.