همیشه داشتن دندان های زیبا و مرتب از ویژگی های زیبایی چهره محسوب می شده است، حال از دست دادن یکی از دندان ها علاوه بر مشکلات زیبایی که ایجاد می کند، می تواند باعث ایجاد اختلال در تغذیه و سلامتی هم بشود. آسیب دیدن و از بین رفتن  دندان های طبیعی برای ما ناراحت کننده است و اگر این اتفاق در دندان های جلویی ایجاد شود ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می نماید که برای رفع آن و ایجاد اعتماد به نفس دوباره نیاز به درمان خواهیم داشت. امروزه اتفاقات خوبی در زمینه دندانپزشکی و ایمپلنت دندان افتاده است که می توان با تکیه به آن دندان های آسیب دیده و تخریب شده را که منجر به کشیدن شده اند را جایگزین  نمود. کاشت دندان تکنیکی است که جبران کننده ی دندان های از دست رفته خواهد بود.

جراحی ایمپلنت دندان به قدری مورد استقبال قرار گرفته است که  به عنوان بهترین روش  برای ایجاد دندان هایی شبیه به دندان طبیعی شناخته می شود.

ایمپلنت دندان چگونه انجام می شود؟

 

در گذشته با از دست رفتن دندان ها و یا تخریب نیمی از آن اقدام به کشیدن دندان می نمودند، ناچار به سایر دندان ها امورات خود را میگذراندند و بعد از اینکه تقریبا نیمی از دندان ها تخریب و از بین رفتند برای استفاده از دندان های مصنوعی آماده می شدند. دندان های مصنوعی آسیب زیادی به لثه ها وارد می کرد و در بسیاری از موارد فرد را در خوردن غذا دچار مشکل می نمود. از طرفی برای قرار دادن و استفاده از آن نیاز بود که تعدادی از دندان های سالم را نیز بردارند.

ایمپلنت دندان بدون ایجاد هیچ گونه آسیب در لثه و با ترمیم آن همراه بوده و البته مانند یک دندان واقعی مورد استفاده قرار می گیرد. برای کاشت ایمپلنت دندان نیازی به این نیست که دندان های مجاور برداشته یا کشیده شوند و به صورت کاشت دانه ای در محل مورد نظر قرار می گیرد.

ایمپلنت دندان (Dental Implant) نوعی پروتز (فیکسچر) است که جراح ایمپلنت آن را داخل استخوان فک قرار می دهد.

ایمپلنت دندان که قرار است در فک قرار بگیرد،  دارای پایه ای از جنس تیتانیوم (گاهی زیرکونیا) است که با محیط دهان کاملاً سازگاری داشته و هیچگونه حساسیت، عفونت، تخریب و یا آسیبی را به همراه ندارد.

ایمپلنت دندان به یک پایه فلزی مجهز است که این پروتز داخل استخوان فک قرار می گیرد و مانند ریشه دندان عمل می کند.در واقع این پایه باعث می شود که استحکام قابل توجهی بعد از قرار گیری دندان ایجاد شود و فرد به راحتی بتواند تمامی مواد غذایی را مصرف نماید.

 کاشت دندان معمولا چند مرحله دارد که  در مراحل بعد، روکش دندان روی پایه ای که از قبل در استخوان فک قرار گرفته است،  قرار داده می شود و به این ترتیب فرد دندانی مانند دندان های طبیعی خود خواهد داشت که به راحتی و بدون نیاز به جدا کردن آن می تواند با غذا بجود و تکلم کند. معمولا هر مرحله که انجام می شود  وقفه ای چند روزه نیاز دارد تا بافت استخوانی فک ترمیم و ایمپلنت دندان نیز در جای خود ثابت شود.

برای درک بهتر از روند کاشت دندان باید گفت که :

ایمپلنت دندان مانند پیچی عمل می کند که بهترین متخصص ایمپلنت دندان  باید  به کمک دریل مخصوص استخوان فک را سوراخ کند و آن را داخل فک قرار دهد. این وسیله وظیفه متصل کردن تاج دندان به ریشه را بر عهده دارد. این ایمپلنت ها هم می توانند به صورت تکی و هم به صورت گروهی استفاده شوند.

مزایای ایمپلنت دندان

 

21

 • کاشت دندان با سایر دندان های طبیعی سازگار بوده و مشکلی مانند پوسیدگی و یا تخریب یا وارد کردن فشار ایجاد نمی کند،  کج شدن دندان های مجاور یکی از مهم ترین مشکلاتی است که بعد از افتادن دندان رخ می دهد.
 • ظاهر آن کاملا طبیعی بوده و تفاوتی با دندان های اصلی ندارد، با مشاهده آن افراد دیگر متوجه غیرطبیعی بودن دندان نمی شوند.
 • تحلیل رفتن استخوان فک که در اثر بی دندانی ایجاد می شود را جلوگیری می کند و مانع از بروز آن می گردد.
 • عفونت و التهاب در لثه  را کنترل کرده و تقریبا مانع از ایجاد آن خواهد شد .
 • بسیاری از افراد در اثر بی دندانی در تلفظ کلمات و صحبت کردن به طور صحیح دچار مشکل می شوند که ایمپلنت دندان این عارضه را به خوبی بر طرف می نماید.  دندان مصنوعی نیز در گذشته باعث بروز مشکل تلفظ می شود.
 • شیوه ی مراقبت از آن ساده و مانند دندان های اصلی فرد می باشد، تمیز کردن و رعایت بهداشت نیز با آن ها بسیار بهتر و بیشتر از دندان های مصنوعی متحرک است.
 • به دلیل اتصال این دندان به استخوان فک، احتمال حرکت و تغییر حالت آن وجود ندارد. به همین دلیل فرد احساس راحتی با این دندان دارد.
 • این روش مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند و در واقع ایمپلنت بی خطرترین جایگزین برای دندان طبیعی است.

 

چه کسانی می توانند ایمپلنت دندان انجام دهند ؟

جراح ایمپلنت با دقت و ملاحظه کلیه موارد را مورد بررسی قرار می دهد و اگر شرایط لازم برای کاشت دندان را در اختیار داشته باشید نسبت به این موضوع اقدام می کند. به طور کلی جراحی ایمپلنت دندان برای افراد زیر انجام خواهد شد:

 • افرادی که سیستم ایمنی قوی دارند و در شرایط مطلوبی نسبت به سلامت عمومی قرار دارند.  صحت و داشتن سیستم ایمنی  مطلوب یکی از مهم ترین فاکتورها در انجام جراحی کاشت دندان است و باید از آن اطمینان یابید.
 • افرادی که لثه های سالم و مقاومی دارند که بدون التهاب و یا بیماری های خاص باشد،  لثه سالم برای حمایت از ایمپلنت دندان ضروری است. بیماری های پریودنتال (بیماری های لثه) می تواند باعث پس زدن ایمپلنت شود.
 • افرادی که دارای استخوان فک قوی و سالم هستند، البته کسانی که استخوان کافی ندارند نیز می توانند با پیوند استخوان (گرافت استخوانی) ایمپلنت کنند.
 • افرادی که دچار بیماری هایی مانند نقص ایمنی، لوسمی، دیابت کنترل نشده، سکته قلبی در 6 ماه گذشته نباشند.

22

همچنین ایمپلنت دندان برای افراد زیر ممنوع می باشد و  معمولا جراح  لثه و ایمپلنت این افراد را منصرف میکند:

 • افرادی که سیگار و دخانیات زیادی مصرف می کنند و البته مصرف الکل دارند ، دخانیات و الکل مانع از بهبودی و جوش خوردن لثه بعد از کاشت دندان می شود.
 • افرادی که در حال شیمی درمانی و یا پرتو درمانی اند.
 • افرادی که پوکی استخوان دارند.
 • خانم های باردار

 

سخن پایانی

ایمپلنت دندان که یک روش مناسب و سریع برای حفظ زیبایی دندان و البته جبران بی دندانی است، کمک بزرگی در سلامت و تغذیه فرد خواهد داشت که دارای عمر و مقاومت بالایی است و کاملا شبیه به یک دندان طبیعی برای فرد عمل می کند . امروزه روش های کاشت دندان به قدری پیشرفت کرده است که بدون درد و خونریزی و یا صرف زمان طولانی می توانید دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد . شما میتوانید سوالات خود در مورد ایمپلنت دندان و سایر خدمات دندانپزشکی را در وب سایت دکتر علی قمری  به آدرس https://dralighamari.com  بپرسید.